„Uczę się bezpieczeństwa” – pod takim hasłem realizowany jest projekt edukacyjny dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych na Pomorzu. Od września funkcjonariusze policji prowadzili rozmowy z najmłodszymi. Dotyczyły one zagadnień związanych m.in. z bezpieczeństwem w sieci. W ramach akcji uczniowie wykonali konkursowe prace plastyczne. Laureatów nagrodzono w środę.
Wojewódzki projekt edukacyjny „Uczę się bezpieczeństwa” realizowany jest od 2016 roku przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz przez komendy miejskie i powiatowe policji województwa pomorskiego. Inicjatywa ma na celu edukowanie najmłodszych z zakresu bezpieczeństwa. Policjanci podczas zajęć szkolnych przedstawiali pierwszoklasistom najistotniejsze kwestie w pięciu zagadnieniach.
W STRONĘ BEZPIECZEŃSTWA
– Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w domu, w drodze do szkoły, w internecie, a także o bezpieczeństwie z uwagi na zbliżające się ferie oraz miniony okres wakacyjny. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Dla dzieci największą zagadką i zagrożeniem jest internet, dlatego bardzo dużo o to pytały, a my obszernie poruszaliśmy to zagadnienie. Staraliśmy się również, żeby dzieci, które korzystają z sieci, wiedziały, jak to robić, żeby nie stała im się krzywda – mówi Jakub Bagiński z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.
– Dla nas policjantów są to miłe spotkania. Dzieci są zainteresowane naszą służbą i bezpośrednim kontaktem z mundurowymi. Spotykaliśmy się z uczniami w szkołach, gdzie rozmawialiśmy o wszystkich aspektach. W trakcie pandemii spotkania odbywały się przez internet – dodaje aspirant sztabowy Magdalena Zielke z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.
PRACE PLASTYCZNE UCZNIÓW
Konkurs plastyczny podsumował IV i V edycję projektu edukacyjnego. Uczniowie wykonali rysunki przedstawiające sytuacje dotyczące bezpieczeństwa.
– Jest to informacja zwrotna dla policjantów, w jaki sposób dzieci zapamiętały te informacje, które przekazywali funkcjonariusze. One, w postaci prac plastycznych, przedstawiają nam bezpieczeństwo swoimi oczyma. Jesteśmy w stanie zobaczyć, w jakim temacie skupiły swoją największą uwagę – podkreśla podkomisarz Beata Kurek, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
– Po samych pracach widać, że ten program przynosi efekty. Są wspaniałe. Widać przejścia dla pieszych i właściwie oznakowane jednoślady. Myślę, że przekaz policjantów na pewno zapadł w pamięci dzieciom – dodaje inspektor Krzysztof Kozelan, pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku.
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wręcza nagrody laureatom konkursu (Fot. Radio Gdańsk/Marta Włodarczyk)
WYRAZY ZADOWOLENIA
Zamysł projektu uznawany jest za odpowiedni. Jak podkreśla wojewoda pomorski Dariusz Drelich, zajęcia z najmłodszymi mają przynieść największe efekty.
– Jeżeli od początku będziemy ich edukować i zachęcać do tego, żeby zachowania związane z bezpieczeństwem powodowały, że mogą troszczyć się o siebie, koleżanki, kolegów, ale również o swoich najbliższych, zaprocentuje to na przyszłość – mówi wojewoda pomorski.
NAUKA W WARUNKACH CODZIENNOŚCI
– Zajęcia odbywały się w terenie i w klasie. Preferujemy, gdy większość dzieje się w rzeczywistości tam, gdzie trzeba zachować bezpieczeństwo. To na przykład przejście dla pieszych. Tam należy uczyć dzieci, w jaki sposób zimą zachować się na chodniku, na jezdni, na sankach. Przychodzili policjanci razem z nauczycielami z edukacji wczesnoszkolnej. Cieszę się, że było to możliwe – dodaje Dariusz Zalewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach.
Laureatami wojewódzkimi konkursu plastycznego realizowanego w ramach IV edycji projektu „Uczę się bezpieczeństwa” są: Kacper Kublik z SP nr 3 w Słupsku, Maja Sawirska z SP nr 2 w Nowym Stawie i Marta Kruszyńska z SP nr 5 w Kartuzach.
Laureatami wojewódzkimi konkursu w ramach V edycji zostali natomiast: Blanka Duraj z Zespołu Kształcenia w Wielkim Klinczu, Zuzanna Tomaszewska z SP w Bruku oraz Sebastian Klein z SP w Mrzezinie.
Marta Włodarczyk/pb