W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkania z historią”, poświęcone tym razem książce dr. hab. Karola Polejowskiego pod tytułem „O Polskę wolną i czystą jak łza. Szwadron 5. Brygady Wileńskiej AK ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” na terenie powiatu kartuskiego w maju 1946 roku”.
„Spotkania z historią” to cykl realizowany w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w ramach którego prezentowane są między innymi ciekawe publikacje oraz dzieła filmowe. Wygłaszane są też wykłady, dotyczące historii XX wieku, a zwłaszcza II wojny światowej. Spotkania są okazją do poznania dzieł autorów, publicystów oraz ludzi nauki i sztuki, a także do zadania im bezpośrednich pytań w trakcie dyskusji wieńczącej wydarzenie.
Do tej pory w ramach „Spotkań z historią” w muzeum gościli między innymi prof. Stephen Hicks z wykładem pod tytułem „Filozofowie i narodziny narodowego socjalizmu”, dr Maciej Jan Mazurkiewicz prezentujący publikację pod tytułem „Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim (1939–1945)” i dr Swiatosław Kulinok wprowadzający do swojej książki pod tytułem „Działalność niemieckich szkół wywiadowczo-dywersyjnych na terenie okupowanej Białorusi w latach 1941-1944”.
Teraz gościem był dr hab. Karol Polejowski, który omówił publikację pod tytułem „O Polskę wolną i czystą jak łza. Szwadron 5. Brygady Wileńskiej AK ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” na terenie powiatu kartuskiego w maju 1946 roku” (książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej). Rozmowę z autorem poprowadził dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora ds. Naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W spotkaniu wziął udział także dr hab. Piotr Niwiński, recenzent książki.
O PUBLIKACJI
Publikacja jest próbą odpowiedzi na pytania o nastroje ludności zamieszkującej Kaszuby w latach 1945-1946 wobec obecności na tych terenach wojsk sowieckich i działalności wileńskich partyzantów Armii Krajowej. W książce przeanalizowano również między innymi przyczyny słabości miejscowych struktur komunistycznego aparatu represji w starciach z żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego. Na podstawie źródeł szczegółowo opisano i zrekonstruowano sposób działania partyzantów AK na terenie powiatu kartuskiego. Nakreślono także kontekst sytuacji społeczno-politycznej na Kaszubach w przededniu tak zwanego referendum ludowego. Dotąd były to zagadnienia wymagające kompleksowej analizy – opracowanie autorstwa dr. hab. Karola Polejowskiego jest ważnym krokiem ku wypełnieniu tej luki badawczej.
O AUTORZE
Dr hab. Karol Polejowski jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2019-2021 był pracownikiem naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, obecnie pełni funkcję zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Uczestniczył w ponad 50 krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych, jest też autorem monografii i licznych artykułów – publikowanych również w języku angielskim i francuskim – oraz członkiem kolegium redakcyjnego czasopisma „Wojna i Pamięć”. W swojej pracy naukowej zajmuje się polskim podziemiem niepodległościowym w północnej Polsce, problematyką Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz zagadnieniem walki Ludowego Wojska Polskiego z podziemiem po 1944 roku.
oprac. MarWer