Wiosną przyszłego roku rozpocznie się gruntowna przebudowa ulicy Skrzetuskiego w Człuchowie. To wprawdzie droga osiedlowa, ale w sytuacjach awaryjnych staje się jednym z ważniejszych traktów w mieście. Przebudowa ma kosztować niespełna dziesięć milionów złotych, z czego osiem milionów to rządowe dofinansowanie z programu Polski Ład.
– Położona równolegle do alei Wojska Polskiego i będącej ciągiem drogi krajowej nr 22 ulica Skrzetuskiego już nie raz pełniła funkcję małej obwodnicy – mówi Ryszard Szybajło, burmistrz Człuchowa. – Jeżeli ma miejsce wypadek lub kolizja na alei Wojska Polskiego, policja może sprawnie przeprowadzić objazd właśnie ulicą Skrzetuskiego i Zieloną. Samochody mogą w ten sposób łatwo ominąć miejsce zdarzenia.
Obecnie Skrzetuskiego utwardzona jest jedynie płytami drogowymi, nie ma tam nawet chodników. Po remoncie będzie to szeroka, asfaltowa ulica. Inwestycja ma być ukończona najpóźniej w 2023 roku.
Opóźnia się przygotowanie projektu budowy tunelu w Kartuzach. Po wielu uwagach mieszkańców zmieniona została koncepcja dla budowy bezkolizyjnego skrzyżowania na ulicy Gdańskiej i Kościerskiej. Korekcie ulegnie lokalizacja inwestycji na kilku działkach.
– Prace nad projektem zakończą się w przyszłym roku. Będziemy szukać dofinansowania na budowę tunelu – wyjaśnia burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński i dodaje, że projekt jest nadal realizowany.
Szacunkowo koszt budowy skrzyżowania wraz z tunelem pod torami kolejowymi w Kartuzach może wynieść nawet 80 milionów złotych. Środki mają pochodzić z budżetu PKP PLK, województwa pomorskiego oraz gminy Kartuzy.
Trzydziestu niepełnosprawnym osobom zapewniono opiekę w nowo otwartym Środowiskowym Domu Samopomocy w Brusach. Placówka działa codziennie przez 8 godzin.
– Niepełnosprawnymi opiekuje się siedmioro pracowników, którzy organizują swoim podopiecznym kursy przydatne w samodzielnym funkcjonowaniu – mówi Mariola Rodzeń, sekretarz gminy Brusy. – Ci pracownicy działają w różnych pracowniach ukierunkowanych na rozwój podopiecznych. Jest więc pracownia kulinarna, pracownia komputerowa, a także sala rehabilitacyjna, kuchnia oraz sala animacji artystycznej – mówi Rodzeń.
Środowiskowy Dom Samopomocy funkcjonuje w wyremontowanym latem obiekcie tak zwanej „starej szkoły”. Jego utworzenie zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Niewielką część środków dołożyła także gmina Brusy.
Mieszkańcy ulicy Kolejowej w Karsinie domagają się instalacji oświetlenia. Złożyli w tej sprawie pismo do urzędu gminy.
Ulica Kolejowa prowadzi do gminnego boiska, skateparku oraz dużego zakładu produkcyjnego. Mieszkańcy czekają na uliczne oświetlenie już od 12 lat. W 2019 roku powstała wprawdzie dokumentacja techniczna, ale lamp wciąż nie ma. Wójt gminy Karsin Roman Brunke zapowiada, że oświetlenie powstanie dopiero po wyasfaltowaniu ulicy Kolejowej.
D. Kępa/R. Groth/raf