Alaksander Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Atak na granice Polski to atak na granice Unii Europejskiej i członka NATO; nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili tę agresję i wezwali do jej zakończenia – podkreśliła w poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak dodała, są momenty w życiu narodu, gdzie musimy zapomnieć o politycznych interesach, animozjach i zadbać o interes naszego kraju.
Marszałek Sejmu w poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym stwierdziła, że rozpoczęła się największa do tej pory próba bezprawnego, masowego i siłowego naruszenia integralności wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej.
– Do okolic Kuźnicy Białostockiej dotarła bardzo liczna grupa migrantów, uformowana i kierowana przez białoruskie służby. Stanęliśmy w obliczu największego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej – powiedziała Witek.
Przypomniała, że hybrydowe działania Alaksandra Łukaszenki trwają od wiosny tego roku, w wyniku których gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską, a od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tysięcy takich prób.
„NASI SOJUSZNICY JEDNOZNACZNIE I SOLIDARNIE POTĘPILI AGRESJĘ”
– Reżim z Mińska cynicznie, w sposób zorganizowany napędza nielegalną migrację by osiągnąć własne cele polityczne i zdestabilizować sytuację na wschodniej granicy Polski i w całej Unii Europejskiej. Migranci są żywą tarczą, którą bezwzględnie wykorzystują władze Białorusi. W instrumentalny sposób, często przy użyciu gróźb czy szantażu haniebnie wykorzystuje mężczyzn, bezbronne kobiety oraz dzieci – powiedziała marszałek Sejmu.
Jak dodała, Łukaszenka naraża życie i zdrowie migrantów by prowokować i doprowadzić do eskalacji kryzysu. – To trzeba jednoznacznie potępić. Aleksander Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Atak na granice Polski to atak na granice Unii Europejskiej i członka NATO. Już dziś nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili tę agresję i wezwali do jej natychmiastowego zakończenia – dodała.
„JESTEŚMY PRZYGOTOWANI NA KAŻDY SCENARIUSZ”
Marszałek Sejmu zapewniła, że Polska jest przygotowana na każdy scenariusz.
– Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Na obszar największego zagrożenia skierowano dodatkowych funkcjonariuszy oraz odpowiednie siły w celu zapewnienia ochrony granicy Rzeczpospolitej i Unii Europejskiej. Funkcjonariuszy Straży Granicznej wspiera w działaniach ponad 12 tysięcy żołnierzy oraz policjantów. W gotowości są Wojska Obrony Terytorialnej. Od początku kryzysu współpracujemy w ramach sojuszy i mamy deklaracje wsparcia i pomocy. Obrona granicy jest naszym priorytetem. Będziemy w tym nieugięci i skuteczni – zapewniła Witek.
TEST DLA CAŁEJ KLASY POLITYCZNEJ
Przypomniała, że w poniedziałek odbyły się posiedzenia Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, które przychyliły się do jej wniosku o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu na wtorek. Witek stwierdziła, że obecna sytuacja jest testem dla całej klasy politycznej.
– Są takie momenty w życiu naszego narodu, gdzie musimy zapomnieć o politycznych interesach, animozjach, sporach i w duchu jedności oraz solidarności zadbać o interes naszego kraju. Musimy wspólnie zatroszczyć się o suwerenność Polski. Bezpieczeństwo Polaków jest naszym wspólnym najważniejszym obowiązkiem. W obliczu zewnętrznego zagrożenia tylko to ma znaczenie – oświadczyła marszałek Sejmu.
Podziękowała również wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom służb mundurowych, którzy zabezpieczają granicę. – Zrobimy wszystko, by obronić naszą granicę. Nie pozwolimy naruszać zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Nie ulegniemy szantażom i agresji. Powstrzymamy tę migracyjną inwazję reżimu Łukaszenki. Bezpieczna Polska to nasz narodowy i wspólny cel, ponad wszelkimi podziałami. Bądźmy razem w tych trudnych chwilach próby – zaapelowała marszałek Sejmu.
Sejm zbierze się we wtorek o godz. 16 na posiedzeniu, w trakcie którego wysłucha informacji rządu o sytuacji na granicy Polski z Białorusią.
Solidarność z Polską wobec sytuacji na wschodniej granicy wyraziły m.in. państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia.
PAP/am