W elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni oddano do użytku instalację Innups. To nowoczesna oczyszczalnia ścieków, która pomoże w sprawnym usuwaniu metali ciężkich.
Do sierpnia tego roku elektrociepłownia wykorzystywała metodę mechaniczno-chemiczną. Po wejściu w życie nowych regulacji, do istniejącej instalacji dobudowano dodatkowy stopień oczyszczania. Nowa technologia pozwala na to, by oczyszczać ścieki w wyższym stopniu, niż wymagają tego przepisy. Umożliwia także odzyskiwanie wartościowych metali i nie wpływa negatywnie na środowisko.
OCHRONA ŚRODOWISKA
– Mamy świadomość, że jako firma ciepłownicza korzystamy ze środowiska, mając wpływ na jego stan. Prowadzone w PGE Energia Ciepła inwestycje w jego ochronę służą przede wszystkim utrzymaniu zdolności produkcyjnych poprzez zachowanie zgodności z wymaganiami prawnymi. Równie ważną przesłanką jest nasza troska o jak najmniejsze oddziaływanie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na otoczenie – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Nowa technologia jest oparta na zastosowaniu żywic jonowymiennych. Nie powoduje jednak powstawania typowych dla tej metody odpadów niebezpiecznych. Pozwala także na to, by wyizolować poszczególne grupy pierwiastków z materiału wejściowego Dzięki temu możliwe jest pozyskanie metali bez degradacji środowiska.
ETAPY OCZYSZCZANIA
– W instalacji Innups ścieki oczyszczane są w kilku etapach. Na początku są one podawane na filtry żwirowe i filtr węglowy. W kolejnym etapie trafiają do czterech kolumn jonowymiennych, które zasypane są specyficznymi sorbentami i żywicami jonowymiennymi. Każda z kolumn odpowiedzialna jest za usuwanie innej grupy metali ciężkich. Ostatnia kolumna to tzw. bezpiecznik, który w razie, gdyby wystąpiły zaburzenia procesu, jest w stanie usunąć wszystkie metale – tłumaczy Rafał Nowakowski, dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju PGE Energia Ciepła.
– Dodatkiem do instalacji Innups jest instalacja odzysku boru ze ścieków po odsiarczaniu spalin. Bor jest cennym biopierwiastkiem, którego brakuje w polskich glebach. Instalacja ta przewidziana jest do produkcji czystego boranu wapnia, który będzie wzbogacał nawozy do uprawy roślin – dodaje dyrektor.
Obejrzyj film o instalacji INNUPS:
ua