W Malborku uruchomiono punkt poboru wymazów na potrzeby badania pod kątem zakażenia koronawirusem. Punkt znajduje się przy ulicy Sierakowskich, na parkingu koło Muzeum Zamkowego.
– Nie jest wymagana rejestracja. Przed pobraniem nie powinno się spożywać alkoholu oraz nie jeść przez około dwie godziny przed wizytą w punkcie – informuje Szymon Borodziuk, prezes SIM-MED.
Punkt pobiera wymazy także w formie drive-thru. Czas oczekiwania na wynik badania to od 12 do 24 godzin. Punkt poboru wymazów jest czynny przez cały tydzień w godzinach od 9:00 do 17:00.
Trwa kolejna edycja akcji charytatywnej „Paczka dla Kombatanta na Dolnym Powiślu”. Paczki z żywnością trafiają stopniowo do kombatantów zamieszkałych w powiatach kwidzyńskim, sztumskim i malborskim. Rozwożą je pomorscy celnicy.
Potrzebujących wskazał Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. – Do tej pory rozwieziono już 60 paczek. Zamówiliśmy kolejne 160 paczek. Zgłosiła się do nas jeszcze szkoła mundurowa z Kwidzyna. W najbliższych dniach określimy liczbę paczek, przygotowanych przez tę placówkę – mówi Lidia Kusz, wiceprezes oddziału pomorskiego organizacji.
Jak zapewnia, wszystkie paczki trafią do potrzebujących przed Wigilią. Pomoc w ich rozwożeniu zadeklarowali ostatnio żołnierze z Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Gmina Sztutowo uzyskała dotacje na wykonanie ekspertyzy technicznej zabytkowej hali północnej byłych Niemieckich Zakładów Zbrojeniowych DAW, znajdującej się na terenie obozu koncentracyjnego Stutthof.
– Udało nam się uzyskać 20 tysięcy złotych od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i prawie 6 tysięcy złotych od starostwa nowodworskiego. Sporządzenie ekspertyzy pozwoli określić koszty odbudowy hali – mówi wójt Robert Zieliński.
Włodarz Sztutowa podkreśla, że remont hali północnej, a także znajdującej się w jej sąsiedztwie hali południowej, przekracza możliwości finansowe gminy. Według wójta to przynajmniej kilka milionów złotych. Dlatego samorząd prowadzi obecnie rozmowy dotyczące przejęcia obu hal przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są one, jak podkreśla Robert Zieliński, na dobrej drodze. Resort z aprobatą patrzy także na pomysł wójta, który chciałby przekształcić hale w Centralną Składnicę Muzealną, w której znalazłyby się niewystawiane dotąd eksponaty z pomorskich muzeów.
Mieszkańcy Malborka mogą już korzystać z podwórka przy „Stacji Malbork na +”. To przestrzeń w kwartale ulic Sienkiewicza, Orzeszkowej, Reymonta i Sikorskiego.
Zrealizowana inwestycja była częścią projektu rewitalizacyjnego historycznego malborskiego śródmieścia. Na podwórku pojawiły się nowe ławki i elementy placu zabaw. Miejsce jest monitorowane przez Straż Miejską. Młodzież z pobliskiej świetlicy osiedlowej wybrała patrona podwórka. Został nim Papa Smerf – z uwagi na pseudonim jednego z opiekunów.
Filip Jędruch/Witold Chrzanowski/am