Nagroda Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego przyznawana jest organizacjom pozarządowym na Pomorzu. Konkurs ten ma na celu promowanie rozwiązań z polityki społecznej, ochrony środowiska, czy kultury. Uroczysta gala kończąca tegoroczną edycję miała miejsce w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Od samego początku Nagroda Bursztynowego Mieczyka zyskała uznanie i wsparcie ówczesnego wojewody gdańskiego Macieja Płażyńskiego. Między innymi dlatego obecnie nosi jego imię. Była pierwszym tego typu przedsięwzięciem w skali kraju. Od roku 1999 inicjatywę tę wspiera również wojewoda pomorski oraz marszałek województwa pomorskiego.
– Wydarzenie to jest ważnym świętem pomorskiego sektora pozarządowego. To wyraz symbolicznego podziękowania za aktywność obywatelską. Nagroda Bursztynowego Mieczyka stanowi unikalny przykład wyrażenia uznania dla wybitnie wyróżniających się organizacji pozarządowych w całym naszym regionie – podkreślał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Agnieszka Kapała-Sokalska, członek zarządu województwa pomorskiego, zwróciła uwagę na aktywność organizacji pozarządowych w dobie pandemii.
– Kończący się rok był kolejnym niełatwym, w którym potrzeby społeczności lokalnych mocno się zmieniły. A to wiązało się i wiąże nadal z dodatkowymi wyzwaniami, również po stronie organizacji pozarządowych – mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska.
NIEŁATWY WYBÓR LAUREATÓW
Jak podkreślał Łukasz Samborski, dyrektor fundacji RC, w tym roku nominowanych było 71 organizacji. Wybór zwycięzców stanowił dla komisji wyzwanie.
– Kapituła skupiała się na dotychczasowym dorobku organizacji, często też na skali jej działania ale również na tym, jak poradziła sobie podczas pandemii. Niektóre organizacje rozwinęły zdecydowanie działania w tym czasie i za to były one bardzo premiowane. Wiele organizacji dostało bardzo dużo rekomendacji i to też wpływało na odbiór – dodał.
LAUREACI:
Nagrody główne Marszałka Województwa Pomorskiego i Wojewody Pomorskiego – Bursztynowe Mieczyki w poszczególnych kategoriach otrzymali:
pomoc społeczna – Fundacja Przystań ze Słupska oraz Fundacja „Świat Wrażliwy” z Gdańska
edukacja – Fundacja AKUKU z Kwidzyna
ochrona środowiska i edukacja ekologiczna – Fundacja Dziki Azyl – Centrum Pomocy dla Jeży i Dzikich Zwierząt ze Słupska
Podczas uroczystości wręczono także nagrody specjalne, które trafiły do następujących stowarzyszeń oraz osób:
Nagroda Stowarzyszenia Pomorskie w Unii Europejskiej – Człuchowskie Towarzystwo Polsko-Francuskie
Nagroda Specjalna Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników (International Amber Association)
Nagroda Specjalna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Fundacja „MIKAEL” oraz Stowarzyszenie Na Krańcu Świata
Nagroda Specjalna Rzecznika Praw Obywatelskich – Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Człuchowie
Nagroda Specjalna Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Kwidzyńskie Towarzystwo Kulturalne oraz Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Człuchowie
Nagroda za Debiut Roku – Fundacja Kina Żeglarz (Kino Żeglarz w Jastarni)
Nagroda Fundacji RC Bursztynowa Róża – Alina Fegler-Kotkiewicz
Nagrody „Pakiety szyte na miarę” – Fundacja Fala Nowej Kultury, Stowarzyszenie 180 Stopni, Fundacja Generacja, Fundacja Gdyński Dom Marzeń, Fundacja Kina Żeglarz (Kino Żeglarz w Jastarni), Alina Fegler-Kotkiewicz i Stowarzyszenie EDUQ
Marta Włodarczyk/raf