Pomimo długiej dyskusji i poprawek wprowadzonych przez zarząd, drugi raz nie udało się uchwalić budżetu powiatu tczewskiego na 2022 rok. Wtorkowa sesja została przerwana na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości.
W grudniu za projektem pozytywnie zaopiniowanym przez Regionalną Izbę Obrachunkową zagłosowało 10 radnych klubu Powiat 2023. Przeciw było 11 radnych z Prawa i Sprawiedliwości, Inicjatywy Samorządowej, a także dwóch niezrzeszonych. Jeden z radnych wstrzymał się od głosu.
NIE BRAKUJE WĄTPLIWOŚCI
Jedną z głównych kwestii spornych jest temat podwyżek dla pracowników starostwa oraz podległych mu jednostek organizacyjnych. Wątpliwości radnych wzbudzają też niektóre inwestycje. W planach jest m. in. budowa nowej siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności. By pozyskać środki na realizację tego zadania, zarząd powiatu chce złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu Polski Ład.
PRZERWANA SESJA
Były apele o rozsądek, a także podjęcie decyzji ponad podziałami i ewentualne późniejsze korekty do budżetu. Po długiej dyskusji na temat poprawek wprowadzonych do projektu i kolejnych uwag, 25 stycznia sesja – na wniosek radnych klubu PiS, poparty przez Inicjatywę Samorządową, a także radnych niezrzeszonych – została przerwana. Radni argumentowali, że potrzeba więcej czasu na rozmowy i podjęcie dobrej decyzji. Za głosowała większość radnych. Tylko jedna osoba się wstrzymała.
CZAS UCIEKA
Projekt budżetu powiatu tczewskiego na ten rok zakłada dochody w wysokości prawie 178 milionów złotych i wydatki na poziomie 186,5 miliona. Najwięcej środków zabezpieczono na oświatę i wychowanie oraz pomoc społeczną. Zadłużenie powiatu na koniec tego roku ma wynieść ponad 41 mln zł. Jeśli radni nie wypracują porozumienia do końca stycznia, to budżet zostanie ustalony przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Radni wrócą do obrad 31 stycznia od godziny 18:00.
Hanna Brzezińska