Ponad 60 przeszczepów szpiku kostnego przeprowadzono już w słupskim szpitalu. Placówka takie zabiegi przeprowadza od półtora roku. Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przypada w rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki w 1966 roku.
Słupski ośrodek pod względem przeszczepu komórek macierzystych może mierzyć się z dużymi ośrodkami w kraju.
– Ta dziedzina jest na tyle specyficzna, że dawca tutaj nie traci- mówi dr Wojciech Homenda ordynator oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku w słupskim Szpitalu Wojewódzkim. – Ci rzeczywiści, realni dawcy są także wśród nas. Oddając szpik trzeba ten temat przemyśleć i być zdecydowanym aby nie wycofać się w ostatniej chwili. Warto porozmawiać z hematologami czy onkologami, którzy wyjaśnią na czym cały zabieg polega. Niestety koronawirus tak jak wielu i nam nie pomaga.
Budowa oddziału transplantacji szpiku w słupskim szpitalu kosztowała ponad 3,5 mln złotych. Inwestycja była możliwa dzięki pomocy finansowej lokalnych samorządów i Urzędu Marszałkowskiego.
Kto może zostać dawcą i jak to zrobić? Jakie procedury trzeba przejść i jak oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku działa w dobie koronawirusa? Posłuchaj rozmowy: