Muzeum Zamkowe w Malborku oferuje bezpłatne warsztaty edukacyjne dla uchodźców z Ukrainy. Odbywają się one od wtorku do piątku i są połączone z wędrówką trasą turystyczną Muzeum.
Zajęcia zawierają elementy malarstwa, archeologii, architektury, literatury i etnografii. Są prowadzone po polsku, angielsku i rosyjsku. Oferta skierowana jest do rodzin z dziećmi oraz grup zorganizowanych. Uczestnictwo wieloosobowe może być zgłaszane przez sołectwa, domy kultury, gminy, szkoły ośrodki pomocy społecznej i parafie. Zapisać się na zajęcia można telefonicznie, dzwoniąc pod odpowiedni numer telefonu, w zależności od języka przewodnika: polski: 55/6470 983; 502 556 236, angielski: 530 356 806, rosyjski: 603 407 573.
Na malborskim targowisku pojawi się specjalna przestrzeń dla rolników. Od środy, 16 marca, będą mogli oni sprzedawać swoje towary bez opłaty targowej, jeśli skorzystają z przygotowanego dla nich miejsca.
Plac przy ulicy Targowej został przeznaczony na stoiska rolników w myśl uchwały Rady Miasta. Ta z kolei opiera się na ustawie o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. W tej konkretnej przestrzeni będzie można sprzedawać tylko produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym.
Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie w tym miesiącu zaprasza panie na cykl imprez „Marzec w szpilkach”. 18 marca o godz. 17:00 w świetlicy w Rakowcu odbędzie się relaksujące popołudnie pod nazwą „Kąpiel dźwiękiem”.
Będzie to, jak informuje instruktorka Katarzyna Piekarska, koncert mis i gongów tybetańskich, które uspokajają emocje, przynoszą rozluźnienie w ciele a także ukoją umysł. „Marzec w szpilkach” organizowany jest od kilku lat i cieszy się wielką popularnością wśród mieszkanek gminy Kwidzyn. W tym roku ma on jednak, z powodu agresji rosyjskiej na Ukrainę, szczególny wymiar.
– Koncert dedykowany jest pokojowi. W trakcie ostatniego spotkania w ramach cyklu, które odbędzie się 27 marca, odbędzie się wystawa prac plastycznych, które będzie można następnie nabyć. Wszystkie uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na rzecz uchodźców z Ukrainy – mówi Katarzyna Piekarska.
W trakcie drugiej części spotkania, 27 marca panie będą mogły zobaczyć monodram satyryczny „Co każda pani wiedzieć powinna”, poświęcony codziennemu życiu kobiet.
Gminny Ośrodek Kultury w Stegnie zaprasza w najbliższą sobotę, o godz. 17:00, na spektakl pt. „Blokowisko”. Przedstawienie jest owocem warsztatów teatralnych, które odbyły się w ośrodku.
– W spektaklu wystąpią aktorzy amatorzy z naszej gminy. Każdy z nich samodzielnie przygotował swoją rolę. Sztuka opowiada, w satyrycznej formie, o codziennym życiu mieszkańców blokowiska – mówi instruktorka GOK Paulina Fortas.
Jak zapowiada instruktorka, po wakacjach odbędzie się druga tura warsztatów, która również zakończy się spektaklem w wykonaniu aktorów-amatorów ze Stegny. Także w tym przypadku każdy z nich będzie wymyślał swoją rolę. Tematykę przedstawienia aktorzy wybiorą wspólnie.
Filip Jędruch, Witold Chrzanowski/ua