Przez kilka godzin trwały we wtorek próby morskie żaglowca „Pogoria” na Zatoce Gdańskiej. Jak mówi kapitan Andrzej Witowski, jednostka przeszła remont i przed planowanym rejsem na Morze Śródziemne musiała przejść sprawdzian techniczny silnika.
Żaglowiec przeszedł próby i działa bez zarzutu. Jak wyjaśnia kapitan, we wtorek sprawdzano także inne części techniczne jednostki, takie jak zawory denne i agregaty, wykonano też próby ciśnieniowe.
– W sobotę, 19 marca, Pogoria wyruszy w pierwszy po remoncie rejs – dodawał Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który od grudnia jest armatorem żaglowca.
Kurs w pierwszych etapach jednostka obierze m.in na Bremerhafen, Cherbourg, Plymouth i hiszpańską La Corunę.
REJS Z FIGURĄ ŚW. JAKUBA
W tym roku żaglowiec z wypłynie w rejs z figurą św. Jakuba Większego. W trakcie rejsu figura trafi do grobu tego świętego, znajdującego się w hiszpańskim mieście Santiago de Compostela. Organizatorem wydarzenia jest Nadwiślańska Organizacja Turystyczna i współpracująca z nią Liga Morska i Rzeczna.
– W kilku etapach swojej morskiej drogi Pogoria po drodze będzie mijać będzie hiszpańską La Corunę. Chcemy to wykorzystać, dlatego płynie z nami figura św. Jakuba. Tam przejmą ją pielgrzymi z Polski i drogą lądową doniosą do Santiago. To miejsce, do którego od wieków zmierzają morskie pielgrzymki – wyjaśnia Marcin Karasiński, wiceprezes NOT. – Prezes Bogusław Witkowski wyraził zgodę i w ten sposób utrzymamy tradycję sięgającą XIV wieku – dodaje.
„CHCEMY REANIMOWAĆ STARY SZLAK”
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że taki piękny żaglowiec zawiezie nam św. Jakuba do Santiago de Compostela. Chcemy reanimować stary szlak pielgrzymkowy Camino de Vistula – podkreśla Marcin Karasiński, wiceprezes Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej oraz pomysłodawca pielgrzymki. – Od średniowiecza przez wieki pielgrzymi do Santiago de Compostella wybierali taką właśnie drogę. Była ona szybsza i tańsza niż lądowa. Pomorski Związek Żeglarski został nowym armatorem „Pogorii” w grudniu i zastąpił w tej roli stowarzyszenie Sail Training Association Poland. STAP chętnie odpowiedział na naszą prośbę – dodaje Karasiński.
Jak mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, to pierwsza taka morska pielgrzymka.
Dyrektorem biura armatorskiego został Andrzej Szklarski, doświadczony kapitan jachtowy i instruktor żeglarstwa, wieloletni kapitan „Pogorii”. Będzie on odpowiedzialny za eksploatację jednostki.
Organizacją rejsów zajmuje się Anna Kocur. „Pogoria” przeszła także pomyślnie przegląd międzyklasowy. Kapitanami żaglowca mają być na zmianę Andrzej Witowski i Tomasz Orlean.
„Pogoria” powstała dzięki inicjatywie kapitana Krzysztofa Baranowskiego. Podniesienie jej bandery odbyło się w 1980 roku. Jej remont klasowy planowany jest na przyszły rok.
Więcej na temat tego żaglowca będzie można usłyszeć w „Magazynie Morskim” w środę, 16 marca, o godz. 18:05
Anna Rębas