Ukraina już 36. dzień broni się przed rosyjską agresją. Obie strony ponoszą straty, a końca walk nie widać.
23:07 Ponad 140 osób zostało ewakuowanych z ostrzeliwanych miast obwodu donieckiego
– Ponad 140 osób zostało ewakuowanych z ostrzeliwanych miast obwodu donieckiego. Z Wugledaru wywieziono 124 osoby, w tym 25 dzieci i cztery osoby niepełnosprawne. Z Awdijiwki 17 obywateli. Policja pomogła ratować ludzi – czytamy w wydanym w czwartek oświadczeniu Narodowej Policji Ukrainy.
Jak informuje Ukrinform w nocy Wugledar został zaatakowany przez wojska rosyjskie, ataki na miasto trwają.
Narodowa Policja Ukrainy(NPU) poinformowała, że nawet przy braku potwierdzonych korytarzy ewakuację prowadzą przedstawiciele donieckiej administracji wojskowej, żołnierze Sił Zbrojnych, anyterroryści i policja.
– Konwój był eskortowany przez policję. Cywile zostali zabrani w bezpieczne miejsce – czytamy w oświadczeniu.
Jak informowaliśmy,pisze Ukrinform, w swoim wystąpieniu na temat sytuacji w Mariupolu zastępca dowódcy azowskiego pułku ( NMU OZSP) poinformował, że każdy dzień obrony miasta Mariupol kosztuje naszych obrońców życie.
21:48 Wicepremier: Rosjanie zabrali pomoc humanitarną w Melitopolu
Na Ukrainie trzema uzgodnionymi korytarzami humanitarnymi w czwartek udało się ewakuować własnymi środkami transportu do Zaporoża 1458 osób – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk. W Melitopolu Rosjanie zabrali pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców okupowanego miasta.
45 autobusów do ewakuacji Rosjanie nie wpuścili do Berdiańska. 600 osób, które z miasta pieszo dotarły do autobusów, w piątek rano ma wyjechać do Zaporoża – przekazała wicepremier.
Z Enerhodaru wyjechało 50 samochodów i autobus z dziećmi. Mieszkańcy już są w Zaporożu.
12 autobusów do ewakuacji, załadowanych pomocą humanitarną, dojechało do Melitopola. Pomoc humanitarną – 14 ton jedzenia i leków – zabrali Rosjanie – poinformowała Wereszczuk.
– Prowadzimy negocjacje w sprawie zwrotu autobusów, by mieszkańcy Melitopola jutro mogli wyjechać nimi do Zaporoża – dodała wicepremier.
20:41 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy: zlikwidowano rosyjską stację dezinformacyjną w Charkowie
W Charkowie rosyjskie wojska utworzyły stację walki elektronicznej. Wysłano stamtąd 5 tys. wiadomości do ukraińskich żołnierzy i pracowników administracji państwowej, wzywając do poddania się Rosjanom. Zlikwidowaliśmy tę instalację – przekazała w czwartek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
– Wynik jest z góry przesądzony! Bądźcie rozsądni i nie popierajcie nacjonalizmu oraz skompromitowanych przywódców kraju, którzy już uciekli ze stolicy! – tak, według SBU, miała brzmieć treść SMS-ów, rozsyłanych przez rosyjskie wojska ze stacji w Charkowie.
W ocenie służby, celem tej rosyjskiej operacji specjalnej było „obniżenie morale ukraińskich struktur siłowych”.
W komunikacie przekazano również, że oprzyrządowanie stacji dezinformacyjnej zostało rozmieszczone w obwodzie dniepropietrowskim, lecz zarządzano nim zdalnie z terytorium Rosji.
19:57 OSW: po 35 dniach wojny Rosjanie dążą do oderwania obwodu chersońskiego, by utrzymać połączenie lądowe z Krymem
Rosjanie dążą do oderwania obwodu chersońskiego i utworzenia tam tzw. republiki ludowej, oznacza to, że chcą usankcjonować odłączenie tego obszary od Ukrainy, by utrzymać strategicznie połączenie lądowe z Krymem – oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 35 dniach inwazji.
– Ewentualne powodzenie tego planu przyniesie kolejne naruszenie integralności terytorialnej państwa ukraińskiego, a tym samym będzie stanowiło następny czynnik uniemożliwiający zawarcie porozumienia pokojowego – zaznaczają Andrzej Wilk i Piotr Żochowski z OSW.
Opisują również, że miejscowości odzyskane w ostatnich dniach przez siły ukraińskie coraz bardziej przypominają pułapki, w których obrońcy (a także próbująca się ewakuować ludność) są wiązani ogniem agresora i narażeni na straty wskutek ich wcześniejszego zaminowania.
Władze Ukrainy i państw zachodnich sygnalizują wycofywanie się części sił rosyjskich z zajętych rejonów w obwodach kijowskim, czernihowskim i sumskim. Wojska agresora mają się odsuwać na północ od Kijowa, a także przenosić na Białoruś.
Według Pentagonu ok. 20 proc. jednostek zaangażowanych dotychczas na północy Ukrainy ma zostać przerzuconych na wschód. Zdaniem ukraińskiego Sztabu Generalnego w związku z utrudnionym formowaniem dodatkowych pododdziałów najeźdźca ma kierować do walki żołnierzy z jednostek zabezpieczenia i kursantów uczelni wojskowych.
Na kierunku północno-wschodnim wojska rosyjskie zintensyfikowały ostrzał i bombardowanie pozycji ukraińskich wokół Kijowa, m.in. w Irpieniu, w Makarowie i wzdłuż autostrady M06 na zachód od stolicy. Po kilkudniowym względnym uspokojeniu sytuacji na wschód od niej 30 marca wieczorem miało dojść do walk o Browary (w rejonie browarskim najeźdźca wciąż kontroluje trzy gminy). Nadal blokowany i bombardowany jest Czernihów, ostrzeliwane są także kolumny humanitarne ze wsparciem dla miasta.
Na kierunku wschodnim Rosjanie kontynuowali ostrzał i bombardowanie pozycji ukraińskich w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim. Obrońcy mieli odeprzeć trzy ataki w okolicach Iziumu (walki uliczne toczą się jeszcze w południowej części miasta, przy czym obrońcy są okrążeni) i na kierunku Słowiańska. Wojska agresora ostatecznie przeprawiły się i umocniły na południowym brzegu rzeki Doniec. Charków i jego pozostające pod kontrolą ukraińską obrzeża są ostrzeliwane i bombardowane.
W Donbasie siły ukraińskie miały odeprzeć łącznie pięć wrogich ataków. Popasna i Rubiżne w obwodzie ługańskim zostały zablokowane, nadal trwają w nich jednak starcia. Kolejną dobę ostrzeliwane i bombardowane są Kreminna, Lisiczańsk i Siewierodonieck. W obwodzie donieckim mają miejsce walki o miejscowości Nowobachmutiwka, Marjinka i Zołota Nywa. Obrońcy oczekują dalszego natarcia sił agresora na północ od Gorłówki (w stronę Kramatorska i Switłodarśka) oraz na północny wschód od Doniecka (w stronę Pokrowska). Zasadniczymi punktami oporu w oblężonym Mariupolu mają być trzy główne zakłady przemysłowe.
Na kierunku południowo-wschodnim obrońcy Krzywego Rogu mieli odzyskać kontrolę nad miejscowościami Koczubejiwka, Orłowe i Zahradiwka na pograniczu obwodów chersońskiego i dniepropetrowskiego. Agresor podjął natomiast próbę obejścia pozycji przeciwnika od zachodu, nacierając na Ołeksandriwkę na pograniczu obwodów mikołajowskiego i dniepropetrowskiego. Nie ma informacji o sytuacji na południe od Zaporoża, gdzie poprzedniej doby trwały walki na ukraińskiej rubieży obrony. W okolicach Odessy wciąż obserwuje się rosyjskie zgrupowanie desantowe, trwa także wrogie rozpoznanie i dochodzi do ataków powietrznych na cele w obwodzie odeskim. W ataku rakietowym zniszczone zostały magazyny paliw w mieście Dniepr, zakład w położonym na jego obrzeżach Nowomoskowsku i jednostka wojskowa w obwodzie dniepropetrowskim.
Według informacji ukraińskiego resortu obrony siły agresora uzupełniły w porcie w Sewastopolu jednostki ognia na okrętach wyposażonych w rakiety manewrujące Kalibr (dwie fregaty, sześć korwet i sześć okrętów podwodnych). Uzupełnienie amunicji odnotowano też m.in. na fregacie „Admirał Makarow”. Władze Odessy uznały, że najprawdopodobniej oznacza to, iż Rosjanie przygotowują się do kolejnych uderzeń rakietowych na obwód odeski i inne regiony kraju.
Do Rady Najwyższej Ukrainy skierowano projekt ustawy, która przewiduje gratyfikację finansową dla żołnierzy wroga za oddanie się do niewoli wraz ze sprzętem wojskowym. Dobrowolnie przekazane uzbrojenie zostanie objęte następującym taryfikatorem w dolarach: samolot bojowy – 1 mln, śmigłowiec bojowy – 0,5 mln, wieloprowadnicowa wyrzutnia pocisków rakietowych – 25–30 tys., czołg – 100 tys., bojowy wóz piechoty lub transporter opancerzony – 50 tys., pojazd kołowy – 10 tys. Żołnierze armii rosyjskiej lub innych struktur siłowych, którzy je przekażą, znajdą się pod ochroną państwa ukraińskiego, gwarantującego im m.in. zmianę tożsamości.
19:26 Generał: ukraińskie wojska odzyskały kontrolę nad Wyszogrodem
Miasto Wyszogród w obwodzie kijowskim jest już pod kontrolą ukraińskich wojsk, a w najbliższym czasie oczekujemy jeszcze lepszych doniesień z okolic Kijowa – powiedział w czwartek zastępca szefa sztabu Wojsk Lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Hruzewycz.
– W ciągu jednego, dwóch dni sytuacja znacząco zmieni się na naszą korzyść – oświadczył Hruzewycz, cytowany przez agencję UNIAN.
Wcześniej w czwartek generał skomentował wycofanie się części wojsk rosyjskich z obwodu kijowskiego.
– Przewidujemy dwa warianty: albo jest to przegrupowanie rosyjskich sił, albo te formacje zostaną teraz przerzucone do Donbasu – powiedział Hruzewycz. Wyjaśnił, że nowym strategicznym celem Rosji ma być opanowanie obwodów donieckiego i ługańskiego w ich granicach administracyjnych.
Wyszogród to 30-tysięczne miasto położone w bezpośrednim sąsiedztwie północnych dzielnic Kijowa.
19:03 Władze obwodu ługańskiego: sytuacja się zaostrza, Rosjanie sprowadzają dużo sprzętu
Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował w czwartek, że w tym regionie, leżącym na wschodzie Ukrainy, sytuacja mocno się zaostrza, wojska rosyjskie sprowadzają znaczne ilości sprzętu i jednostki z Czeczenii na Kaukazie Północnym.
Zdaniem Hajdaja Czeczeni są wykorzystywani jako oddziały zaporowe przeciwko zmobilizowanym ludziom, zabieranym z terytoriów okupowanych i kierowanym do walk przeciwko Ukrainie.
Komentując gromadzenie sprzętu wojskowego, powiedział on, że wojska rosyjskie mogą podjąć próbę przedarcia się w rejonie miejscowości Popasna i Rubiżne. Sprzęt w większości rozładowywany jest w Debalcewe – miejscowości w obwodzie donieckim kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów. Stamtąd przewożony jest do obwodu ługańskiego.
– Mamy teraz o wiele więcej ostrzałów. Myślę, że kiedy ściągną dostateczną ilość sprzętu, spróbują przeprowadzić jakiś duży atak w rejonie Popasnej i Rubużnego. Na razie rzucają wszystkie świeżo zmobilizowane siły ciągle do ataku, żeby chociaż trochę się przebić. Nic jednak z tego nie wychodzi, dlatego teraz wszystko ostrzeliwują – powiedział Hajdaj, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
Dodał, że siły ukraińskie w środę ostrzelały sztab czeczeńskich wojskowych i zapewnił, że „nikt nie wyszedł stamtąd żywy”.
18:46 Mer Charkowa: mieszkańcy zaczęli powracać do miasta
Mieszkańcy Charkowa, którzy wyjechali z miasta z powodu rosyjskiej inwazji, zaczęli powracać do swoich domów. Jeśli zastają je zrujnowane, oferujemy miejsca noclegowe w przedszkolach, szkołach lub mieszkaniach u innych osób – powiedział w czwartek mer Charkowa Ihor Terechow.
Szef władz miejskich, cytowany przez agencję UNIAN, wezwał mieszkańców do zachowania daleko idących środków ostrożności.
– Nie mieliśmy jeszcze ani jednego spokojnego dnia, bez ostrzałów. Ataki nie są już wprawdzie prowadzone z powietrza, lecz wyłącznie ze stanowisk naziemnych, ale nadal wszystko jest możliwe – stwierdził Terechow.
Mer przekazał, że w Charkowie normalnie funkcjonują m.in. sklepy spożywcze, apteki i piekarnie. Regularnie dostarczana jest też pomoc humanitarna.
Wcześniej w czwartek Terechow poinformował, że w ciągu 35 dni rosyjskiej inwazji rosyjska armia zniszczyła 15 proc. budynków mieszkalnych w Charkowie. Oszacował również, że miasto opuściła jedna trzecia mieszkańców.
18:30 Doradca szefa MSW: główne walki przenoszą się w stronę Mariupola i wschodnich regionów
Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko powiedział w czwartek, że w wielu miejscach obwodu kijowskiego widoczne jest pewne wycofywanie się wojsk rosyjskich i że na razie główne walki przenoszą się w stronę Mariupola i wschodnich regionów kraju.
– Na Kijowszczyźnie rzeczywiście (Rosjanie) wycofują swoje siły – stwierdził Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform. Dodał, że obserwowane jest pewne wycofywanie się wojsk rosyjskich w wielu miejscach w obwodzie kijowskim. Wymienił Czarnobylską Elektrownię Atomową, którą Rosjanie zamierzają opuścić oraz miasto Sławutycz.
– Na razie możemy mówić, że Rosjanie rzeczywiście opuszczają strefę czarnobylską. Będziemy oczekiwać, że przejdą przez granicę ukraińską do Rosji – powiedział Denysenko.
Ocenił, że na razie najważniejsze walki przenoszą się w stronę Mariupola i na obszary pomiędzy miastami Izium w obwodzie charkowskim i Wołnowacha w obwodzie donieckim.
Denysenko zastrzegł, że niejasna jest sytuacja w obwodzie czernihowskim – regionie na północ od Kijowa, w pobliżu granicy z Białorusią.
– Na razie to, co się tam dzieje bardziej przypomina rotację albo przegrupowanie – ocenił.
Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że z danych wywiadowczych wynika, iż jednostki rosyjskie nie wycofują się, ale przegrupowują. Ocenił, że Rosjanie próbują się przegrupować, uzupełnić zaopatrzenie i nasilić ofensywę w Donbasie.
18:04 MSW: w obwodzie kijowskim wojska rosyjskie zniszczyły pomnik żołnierzy sowieckich
Pomnik ku czci żołnierzy sowieckich z II wojny światowej został zniszczony przez wojska rosyjskie w obwodzie kijowskim – poinformował w czwartek doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
Przedstawiciel ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych opublikował zdjęcie pomnika, ale nie podał, gdzie się on znajduje.
Na zdjęciu widać cztery stele z nazwiskami poległych; dwie z nich są niemal doszczętnie zrujnowane, dwie pozostałe – rozbite. Koło pomnika widać fragmenty zniszczonych płyt. Z loga na zdjęciu wynika, że zostało zrobione przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.
– Ci ludzie, którzy krzyczą o pamięci „przodków” i o „wielkim zwycięstwie” sami rujnują pomniki tych przodków – napisał Heraszczenko na komunikatorze Telegram.
17:18 Władze: rosyjskie wojska uprowadziły co najmniej 24 ukraińskich urzędników
Co najmniej 24 ukraińskich urzędników państwowych i samorządowych przebywa w niewoli u rosyjskich okupantów; weryfikujemy informacje dotyczące jeszcze dwóch osób – podały w czwartek źródła w administracji prezydenta Ukrainy, cytowane przez ukraińskiego nadawcę Suspilne.
– W tej grupie są zarówno kierownicy miejskich organów samorządowych, jak też lokalnych na wsiach, ich zastępcy oraz przedstawiciele innych urzędów państwowych – poinformowano.
Przekazano również doniesienia o zatrzymaniu przez siły rosyjskie trzech przedstawicieli urzędu miasta Bałaklija w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – mera Iwana Stołbowego, jego zastępcy i naczelnika jednego z wydziałów. Według informatorów z administracji prezydenta Ukrainy, wszystkie te osoby miały zgodzić się na współpracę z rosyjskimi wojskami.
17:09 Rosjanie ostrzelali kolumnę wolontariuszy, jedna osoba zginęła
– Wojska rosyjskie ostrzelały kolumnę wolontariuszy pod Czernihowem na północy Ukrainy – poinformowała w czwartek 31 marca Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka.
– Pięć autobusów znalazło się pod ostrzałem, kiedy próbowały wjechać do oblężonego miasta, aby ewakuować ludzi. Pojazdami jechały wyłącznie cywilni wolontariusze – przekazała.
Wskutek ostrzału jedna osoba zginęła, a cztery zostały ciężko ranne. Jeden z pojazdów zdołał odjechać, kierowca został ranny.
– Rosjanie nie dają możliwości wywiezienia mieszkańców z Czernihowa, faktycznie przetrzymując dziesiątki tysięcy ludzi w charakterze zakładników, bez jedzenia, wody, ciepła – zaalarmowała rzeczniczka. Osiedla mieszkaniowe są pod codziennym ostrzałem z ciężkiej artylerii.
– Takie działania to zbrodnia wojenna i zbrodnia przeciwko ludzkości – podkreśliła Ludmiła Denisowa.
14:50 Wywiad wojskowy wezwał żołnierzy białoruskich, by nie brali udziału w wojnie
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy – GUR MO) zaapelował w czwartek 31 marca do żołnierzy sił zbrojnych Białorusi, by odmawiali udziału w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie.
– Wywiad wojskowy Ukrainy zwraca się do żołnierzy sił zbrojnych Białorusi i wzywa ich, by odmówili udziału w zbrodniczej agresji Rosji przeciwko naszemu krajowi – napisano w oświadczeniu opublikowanym przez GUR MO na portalu Facebook.
Wywiad ukraiński oświadczył, że „dokonywane każdego dnia zbrodnie wobec ludności cywilnej”, w tym wobec kobiet i dzieci, „nie mają nic wspólnego z męstwem wojennym, honorem oficera i obowiązkiem wobec Białorusi”.
Zapewnił jednocześnie, że dysponuje „pełnymi danymi osobowymi wszystkich wojskowych, a także ich krewnych, ze składu oddziałów sił zbrojnych Białorusi, których próbuje się wciągnąć w haniebną, obcą dla nich i skazaną na porażkę wojnę przeciw Ukrainie”.
– Ukraina nigdy nie stanowiła zagrożenia, nie planowała i nie planuje w przyszłości jakichkolwiek działań agresywnych wobec Białorusi – głosi oświadczenie ukraińskiego wywiadu wojskowego.
13:56 Już 20 ofiar śmiertelnych ostrzału rakietowego siedziby władz obwodowych w Mikołajowie
Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy; 36 osób zostało rannych – poinformowały służby ratownicze w czwartek na Facebooku.
„Na godz. 13:00 dnia 31 marca, po tym, jak wrogi pocisk uderzył w budynek obwodowej administracji państwowej, zginęło 20 osób” – podała w oświadczeniu Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Operacja ratunkowa jest kontynuowana.
We wtorek rano rosyjskie wojska ostrzelały gmach administracji obwodowej w Mikołajowie. Zniszczeniu uległa cała środkowa część obiektu, od parteru po ósme piętro.
13:34 Stoltenberg: rosyjskie oddziały nie wycofują się z Ukrainy, lecz przegrupowują
Rosyjskie oddziały nie wycofują się z Ukrainy, lecz przegrupowują. Należy spodziewać się więcej rosyjskich ataków na Ukrainę, które spowodują więcej cierpienia – poinformował na konferencji w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.
„Według naszego wywiadu rosyjskie jednostki nie wycofują się, ale przegrupowują. Rosja próbuje się przegrupować, uzupełnić zaopatrzenie i wzmocnić swoją ofensywę w regionie Donbasu” – powiedział Stoltenberg w Brukseli.
„Jednocześnie Rosja utrzymuje presję na Kijów i inne miasta. Możemy więc spodziewać się dodatkowych działań ofensywnych, przynoszących jeszcze więcej cierpienia” – dodał.
13:24 Minister infrastruktury: po wojnie odbudujemy kraj zgodnie z najnowszymi normami bezpieczeństwa
Po wojnie budynki mieszkalne będą projektowane zgodnie z najnowszymi normami bezpieczeństwa – poinformował w czwartek na Facebooku ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. To jeden z wniosków ministra po wizycie w zrujnowanym przez Rosjan Charkowie na wschodzie Ukrainy.
Według ministra w mieście zostało zniszczonych około 1300 wielopiętrowych budynków mieszkalnych, 70 szkół, 54 przedszkoli i 16 szpitali. Zniszczeń na podobną skalę doznały też inne miasta znajdujące się w strefie działań wojennych.
„Mamy od Prezydenta Ukrainy zadanie budowy nowej infrastruktury, odbudowy miast i miasteczek, więc już pracujemy w tym kierunku” – napisał Kubrakow. Minister zapewnił, że życie dotkniętych działaniami wojennymi miejscowości zostanie wznowione. Podkreślił, że „doświadczenie wojny potwierdza”, iż należy budować parkingi podziemne „podobnie jak robi się to w Izraelu, wykorzystując technologie energooszczędne”.
Wedle Kubrakowa w obwodzie charkowskim działa pomoc humanitarna, ale należy zapewnić także odbudowę łańcuchów dostaw dla biznesu. Ta potrzeba, jak wyjaśnił minister, wynika z blokowania portów morskich przez rosyjskie wojska.
13:14 Syryjscy lekarze uczą Ukraińców, jak przygotować się na wypadek ataków chemicznych
Syryjscy lekarze organizują zdalne szkolenia dla ukraińskich medyków w zakresie postępowania z pacjentami, którzy mogliby ucierpieć w wyniku użycia broni chemicznej i biologicznej przez rosyjskie wojsko. W ciągu dziesięciu dni przeszkolono kilka tysięcy Ukraińców – opisuje w czwartek amerykański tygodnik „Time”.
Szkolenia są prowadzone przez chirurga Abdullaha Abdulaziza Alhadżiego, szefa syryjskiej akademii nauk o zdrowiu AHS, która rozpoczęła swoją działalność w 2011 roku po wybuchu wojny w Syrii. Jak wyjaśnia doktor Alhadżi, z powodu agresji „machiny wojennej Assada” Syryjczycy coraz częściej cierpieli z powodu ataków bronią chemiczną, więc postanowiono szkolić studentów w zakresie leczenia różnego rodzaju obrażeń wojennych. Teraz ta wiedza zostaje przekazana ukraińskim lekarzom.
„Te wykłady cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zarówno ze strony lekarzy, jak i pielęgniarek. Szkolenia reklamowaliśmy w mediach społecznościowych, a zainteresowanie nimi wyraziło ponad 13 tys. osób. Personel medyczny ze wszystkich części Ukrainy, w tym ze szpitali na terenach targanych wojną, dołączył do nich zdalnie” – powiedziała Mladena Kaczurec, była wiceminister zdrowia Ukrainy i dyrektor jednego z departamentów w prywatnym szpitalu Dobrobut w Kijowie.
Nagrania ze szkoleń są zamieszczone m.in. w serwisie Youtube. Obejrzano je jak dotąd ponad 30 tysięcy razy. Opracowywane są także tłumaczenia, aby zwiększyć ich dostępność dla ukraińskich lekarzy.
13:05 Dowództwo wojsk powietrzno-desantowych: wyzwoliliśmy pięć miejscowości
Ukraińskie wojsko miało odbić z rąk Rosjan pięć miejscowości w obwodzie zaporoskim – podało w czwartek na Facebooku dowództwo wojsk powietrzno-desantowych ukraińskiej armii.
W wyniku kontrataku wyzwolone miały zostać miejscowości Zatyszja, Małyniwka, Wesełe, Zełenyj Haj i Krasne.
13:05 Ukraina. Władze: dwóch zabitych w ataku rakietowym na jednostkę wojskową na wschodniej Ukrainie
Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego jednostki wojskowej w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy – podał w czwartek gubernator obwodu Wałentyn Rezniczenko na Facebooku.
„Kilka godzin temu atak rakietowy na jednostkę wojskową. Zniszczono budynek administracyjny i magazyn paliw. Zginęły dwie osoby. Pięć zostało rannych, zostały hospitalizowane. Trwa akcja ratownicza i gaszenie pożaru” – napisał Rezniczenko.
12:23 Parlament przygotowuje ustawę o zakazie działalności popierającego wojnę Patriarchatu Moskiewskiego
Ukraiński parlament przygotowuje ustawę o zakazie działalności Patriarchatu Moskiewskiego oraz odebranie jego majątku z powodu prowojennej postawy patriarchy Cyryla – poinformował w czwartek serwis informacyjny Nexta.
Projekt proponuje zakaz „działalności Patriarchatu Moskiewskiego – Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego oraz organizacji religijnych wchodzących w skład Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, w tym Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego”.
Wedle ustawy cały majątek kościelny zakazanych kościołów zostanie upaństwowiony w ciągu 48 godzin od dnia wejścia w życie ustawy.
W piątek zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy metropolita Epifaniusz zwrócił się do wiernych, podkreślając lojalność patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla wobec władz Federacji Rosyjskiej oraz zauważając, że błogosławi on wojnę przeciw Ukrainie.
12:15 Ukraiński negocjator: ciąg dalszy rozmów z Rosją już w piątek
Kolejna runda rosyjsko-ukraińskich rozmów pokojowych odbędzie się w piątek za pośrednictwem połączenia wideo – poinformował ukraiński negocjator i deputowany Dawyd Arachamija na Telegramie.
„Negocjacje z delegacją rosyjską zostaną wznowione online 1 kwietnia. Podczas rozmów w Turcji ogłosiliśmy też potrzebę spotkania przywódców obu krajów. Delegacja rosyjska odpowiedziała, że najpierw potrzebny jest bardziej spójny projekt umowy. W ciągu tygodnia ustalimy to, co zależy od uczestników procesu negocjacji. I mamy nadzieję, że w dalszej kolejności spotkają się prezydenci obu krajów. Jednocześnie nalegamy, aby takie spotkanie nie odbyło się w Rosji czy na Białorusi” – napisał Arachamija.
12:15 Firma Toennies werbuje w Polsce uchodźców z Ukrainy do pracy w swoich zakładach
Firma mięsna Toennies rekrutuje pracowników do swoich zakładów w Niemczech wśród uchodźców na granicy polsko-ukraińskiej. Spotyka się to z ostrą krytyką – informuje telewizja ARD. Toennies zapewnia: „pomagamy uchodźcom wojennym na miejscu i oferujemy im perspektywy na przyszłość”.
W przygranicznym Przemyślu, największy niemiecki zakład produkcji mięsa Toennies rozdaje ulotki, których celem jest rekrutacja do pracy Ukraińców, którzy uciekli przed wojną. Toennies potwierdza próby rekrutacji. Trzech pracowników zostało wysłanych na granicę polsko-ukraińską, aby mogli na miejscu zaoferować pracę głównie kobietom – uchodźcom wojennym.
„Oferujemy jedenaście euro za godzinę i tym samym przekraczamy ustawową płacę minimalną”, wyjaśnia telewizji ARD rzecznik Toennies Fabian Reinkemeier. Ponadto uchodźcom zapewniono transport do Niemiec i zakwaterowanie. Koszt zakwaterowania jest pobierany z wynagrodzenia, jak pokazano w ulotce informacyjnej.
11:19 Prezydent Litwy: powinniśmy jak najszybciej odłączyć się od rosyjskich sieci energetycznych
Litwa powinna jak najszybciej zrezygnować z rosyjskich dostaw ropy i gazu, i nie czekać do 2025 roku, by odłączyć się od poradzieckiej struktury sieciowej, tzw. pierścienia BRELL – oznajmił w czwartek prezydent Gitanas Nauseda podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Danii Mette Frederiksen.
„Nie możemy czekać do 2025 r., musimy jak najszybciej odłączyć się od rosyjskiej sieci, ponieważ w rękach agresora energia elektryczna może stać się kolejnym narzędziem oszczerstw i szantażu” – powiedział Nauseda.
Przywódca Litwy wskazał, że w rozmowie z duńską premier podkreślił, że „rosyjski szantaż gazowy jest szansą dla Europy na uniezależnienie się od rosyjskiego importu energii”.
„Europa musi przestać kupować rosyjski gaz i ropę” – powiedział Nauseda. Dodał, że „piąty pakiet sankcji musi zadać maksymalny cios reżimowi na Kremlu”.
Zgodnie z obecnym planem kraje bałtyckie mają zsynchronizować swoje sieci elektroenergetyczne z Europą kontynentalną i odłączyć się od poradzieckiego pierścienia BRELL do końca 2025 roku. Do synchronizacji zostanie wykorzystany most energetyczny LitPol Link oraz kabel podmorski Harmony Link.
11:10 Zełenski do deputowanych: w Hadze wiecie, jak pociągnąć do odpowiedzialności winnych zbrodni na Ukrainie
W Hadze, stolicy sprawiedliwości, wiecie, jak pociągnąć do odpowiedzialności winnych zbrodni na Ukrainie – powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do deputowanych parlamentu Holandii.
Ukraiński prezydent, który wystąpił za pośrednictwem łącza wideo, wezwał także Holandię do zamknięcia portów dla rosyjskich statków i zaprzestania handlu z Rosją.
„Tyrania zawsze przegrywa, ale aby tak się stało, musimy otrzymać broń” – oznajmił Zełenski. Podziękował Holandii za „bezprecedensową pomoc”, prosząc o kolejne dostawy broni w celu odparcia rosyjskiej agresji.
Zaproponował także, aby Holendrzy wybrali miasto lub region na Ukrainie, w którego odbudowie pomogą, gdy zakończy się wojna.
11:10 The Guardian. Najwięksi jubilerzy przestają zaopatrywać się w rosyjskie diamenty
Najwięksi jubilerzy, w tym Tiffany, Pandora i Chopard, ogłosili wstrzymanie zaopatrywania się w pochodzące z Rosji minerały wykorzystywane do produkcji biżuterii – poinformował w czwartek brytyjski dziennik „The Guardian”.
Argumentując swoje decyzje, firmy poinformowały, że podjęły je na podstawie analizy kontrolowanego przez rosyjskie władze biznesu diamentowego i możliwości finansowania z jego pomocą wojny przeciwko Ukrainie.
Rosja odpowiada za 30 proc. światowej produkcji diamentów, z których 98 proc. jest wydobywanych i sprzedawanych przez blisko związaną z Kremlem firmę Alrosa – poinformował „The Guardian”. Według prezydenta Rosji Władimira Putina Alrosa „zapewnia poważne przychody budżetowi federalnemu i regionalnemu”.
Zarówno USA, jak i Wielka Brytania wprowadziły sankcje zabraniające bezpośredniej współpracy z Alrosą, jednak większość z ich diamentów szlifuje się w Indiach, skąd jako „znacząco zmienione produkty” trafiały na rynki zachodnie.
11:04 Niemcy. Media: urzędnicy Unii Europejskiej przeszukali biura niemieckich oddziałów Gazpromu
Urzędnicy Unii Europejskiej przeszukali w środę biura niemieckich oddziałów Gazpromu w ramach śledztwa dotyczącego roli rosyjskiego giganta gazowego w doprowadzeniu cen w Europie do rekordowych poziomów – poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą.
Według agencji urzędnicy unijnych organów antymonopolowych przeszukali biura niemieckich Germania GmbH i Wingas GmbH, które mają zaopatrywać około 20 procent niemieckiego rynku.
Jak pisze Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, nalot miał być częścią dochodzenia w sprawie roli rosyjskiego giganta gazowego w doprowadzeniu cen w Europie do rekordowego poziomu.
Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie zachowania Gazpromu – przypomina dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.
10:57 Władze: Rosjanie użyli pocisków fosforowych, raniąc 11 osób, w tym 4 dzieci
W trzech miejscowościach obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy rosyjscy żołnierze ponownie użyli pocisków fosforowych, raniąc 11 mieszkańców miejscowości Marjinka, w tym czworo dzieci – poinformował w czwartek na Telegramie gubernator obwodu Pawło Kyryłenko.
„Jedenastu rannych cywilów z hromady marjinskiej, w tym czworo dzieci, przewieziono do szpitala w mieście Kurachowe” – napisał Kyryłenko (https://t.me/pavlokyrylenko_donoda/2890).
Gubernator nawoływał także do ewakuacji cywilów z miejscowości przyfrontowych. Jak podkreślił, ewakuacja jest tymczasowa, a najważniejsze jest ratowanie życia.
Kyryłenko przekazał w środę, że wojska rosyjskie używają amunicji fosforowej do ostrzeliwania miejscowości na linii frontu w obwodzie donieckim. Amunicja fosforowa została zakazana przez Konwencję Genewską z 1977.
10:53 Władze: miniona noc była najtrudniejsza obwodu charkowskiego, czernihowskiego, donieckiego i ługańskiegoOstat
nia noc była najtrudniejsza dla obwodu charkowskiego, czernihowskiego, donieckiego i ługańskiego – wynika z zestawienia przygotowanego w czwartek przez portal informacyjny Ukrainska Prawda na podstawie danych od władz obwodowych.
36. noc wojny rosyjskiej okazała się najtrudniejsza dla obwodu charkowskiego, czernihowskiego, donieckiego i ługańskiego: wojska rosyjskie miały prowadzić ostrzał osiedli mieszkaniowych miast w tych regionach.
Z kolei w obwodach wołyńskim, zakarpackim, rówieńskim, połtawskim, żytomierskim, czerkaskim, sumskim, lwowskim, iwano-frankowskim, odeskim, tarnopolskim, zaporoskim, czerniowieckim, winnickim, kirowogradzkim i mikołajowskim noc minęła stosunkowo spokojnie.
10:26 Rosyjscy żołnierze zostali przewiezieni do centrum leczenia napromieniowania na Białorusi
Rosyjscy żołnierze, którzy okupowali Czarnobyl, zostali przewiezieni do centrum leczenia chorób popromiennych na Białorusi – poinformował w środę wieczorem Jarosław Jemelianenko, członek Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, powołując się na białoruskie źródła.
„Kolejni napromieniowani rosyjscy terroryści, którzy zdobyli strefę czarnobylską, zostali dziś przewiezieni do białoruskiego centrum leczenia chorób popromiennych” – napisał Jemelianenko.
Jak dodał, zasady postępowania na terytorium strefy wykluczenia są jasne i obowiązują każdego, bo fizyka „działa niezależnie od statusu czy pagonów”.
„Przy minimalnej inteligencji dowódców czy żołnierzy można było uniknąć takich konsekwencji. Kraina małp” – napisał Jemelianenko.
Z informacji, na które Jemelianenko powołuje się w swoim wpisie, wynika, że rosyjscy żołnierze są „regularnie przywożeni” do centrum leczenia chorób popromiennych.
W środę wieczorem wojska rosyjskie zaczęły wycofywać część oddziałów okupujących Czarnobyl, o czym poinformowali przedstawiciele Pentagonu. Według amerykańskiego resortu jest to jeden z obszarów, z których Rosja wycofała żołnierzy na Białoruś w celu uzupełnienia składu osobowego sił.
10:11 Słoweńscy dyplomaci ściągnęli z ambasady w Kijowie flagę swojego kraju, bo przypominała flagę Rosji
Słoweńscy dyplomaci ściągnęli z gmachu ambasady w Kijowie flagę kraju, ponieważ przypominała flagę Rosji – poinformował w czwartek portal Klix, powołując się na Bosztjana Lesjaka, charge d’affaires Słowenii na Ukrainie.
„Z dumą z powrotem wznieśliśmy w Kijowie flagę Słowenii i Unii Europejskiej, jednak następnego poranka odwiedzili nas funkcjonariusze ukraińskiej gwardii narodowej i policji, prosząc o tymczasowe usunięcie flagi, ponieważ przypomina ona flagę rosyjską” – powiedział słoweński dyplomata.
Na obie flagi składają się te same kolory ułożone w tej samej kolejności – biały, niebieski i czerwony. Na fladze Słowenii znajduje się dodatkowo herb państwowy.
Słowenia w poniedziałek ponownie otworzyła swoją placówkę dyplomatyczną w Kijowie.
09:49 W Kijowie od piątku zostanie częściowo dozwolona sprzedaż alkoholu
Ograniczenie handlu alkoholem zostanie w Kijowie częściowo zniesione od piątku – zawiadomiła w czwartek wojskowa administracja ukraińskiej stolicy w komunikacie opublikowanym w komunikatorze Telegram.
„Od 1 kwietnia w Kijowie zostanie częściowo dozwolona sprzedaż alkoholu. Można go będzie nabyć od 11.00 do 16.00 w sklepach i lokalach gastronomicznych” – czytamy we wpisie.
W związku z wprowadzeniem stanu wojennego na Ukrainie obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu.
09:48 Rosyjskie wojska uszkodziły gazociąg w Charkowie, 34 tys. osób bez dostaw gazu
W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa na wschodzie Ukrainy uszkodzony został gazociąg, przez co 34 tys. mieszkańców zostało pozbawionych dostaw gazu – poinformowało w czwartek lokalne przedsiębiorstwo gazownicze, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.
Podczas kolejnego ostrzału Charkowa bezpośrednie trafienie pociskiem w jedną z dzielnic z miasta spowodowało uszkodzenie podziemnego gazociągu średniego ciśnienia o średnicy 720 mm – przekazała gazownia w Charkowie na Facebooku.
„Toczące się walki, ciągłe ostrzały i niemożliwe do przewidzenia bombardowania uniemożliwiają prace naprawcze tego rurociągu” – napisano.
09:35 Już 16 ofiar śmiertelnych ostrzału rakietowego siedziby władz obwodowych w Mikołajowie
Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy; 36 osób zostało rannych – poinformowały służby ratunkowe w czwartek na Facebooku.
„Spod gruzów wydobyto ciała 14 osób. Jedna osoba zmarła na oddziale intensywnej terapii” – podano w komunikacie Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
https://tinyurl.com/yffefvcz
Operacja służb ratunkowych jest kontynuowana, na miejscu jest 47 ratowników.
We wtorek rano rosyjskie wojska ostrzelały gmach administracji obwodowej w Mikołajowie. Zniszczeniu uległa cała środkowa część obiektu, od parteru po ósme piętro.
09:26 Wicepremier Wereszczuk: uzgodniono nowe korytarze humanitarne z Mariupola, Enerhodaru i Melitopola
Rosja potwierdziła gotowość otwarcia korytarzy humanitarnych z Mariupola, Enerhodaru i Melitopola – poinformowała w czwartek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w Telegramie.
„Otrzymaliśmy dzisiaj wiadomość od Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża o potwierdzeniu przez Rosję gotowości otwarcia korytarza humanitarnego z Mariupola przez Berdiańsk” – napisała Wereszczuk.
Wicepremier przekazała, że do oblężonego miasta portowego Mariupol zostaje wysłanych 45 autobusów, którymi ma zostać wywieziona ludność cywilna, która do tej pory tam pozostała.
Zostały też uzgodnione korytarze humanitarne służące do dostarczenia pomocy oraz ewakuacji ludności z Melitopola, jak i możliwość wydostania się z miasta Enerhodar znajdującego się w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, i przyjadu do Zaporoża prywatnymi samochodami.
W drodze z Enerhodaru kierowcy będą mieli możliwość dołączenia do kolumny humanitarnej z Mariupola i Melitopola – napisała Wereszczuk.
Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa stwierdziła w poniedziałek, że sytuację w Mariupolu można określić jako ludobójstwo – mieszkańcy nie mają wody i jedzenia i nie mogą wyjechać z miasta.
09:12 Zełenski: musimy naprawić błędy z przeszłości, gdy nie karaliśmy Rosji za jej przewinienia; potrzebne mocniejsze sankcje
Musimy naprawić błędy z przeszłości, gdy nie karaliśmy Rosji za jej przewinienia; potrzebne mocniejsze sankcje – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając online do australijskiego parlamentu.
Australia dostarczyła Ukrainie pomoc wojskową i humanitarną, kraj zakazał również eksportu tlenku glinowego i jego rudy, w tym boksytu, do Rosji.
09:02 Minister zdrowia: w czasie wojny uszkodzono 261 placówek ochrony zdrowia
Dotychczas w wyniku ostrzałów i bombardowań na Ukrainie uszkodzonych zostało 261 placówek ochrony zdrowia, w tym 13 zniszczono całkowicie – powiedział ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko w czwartek w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
„W regionach, w których możemy uzyskać takie dane, uszkodzonych zostało 261 placówek służby zdrowia. W tej liczbie mieszczą się zarówno szpitale, jak i przychodnie. Jest też 13 szpitali, które zostały całkowicie zniszczone” – powiedział Laszko.
Ponadto według niego od początku wojny ostrzelano i unieruchomiono 65 pojazdów ratownictwa medycznego.
Szef resortu zdrowia poinformował także o stratach wśród lekarzy.
„Zginęło sześciu pracowników medycznych, a 18 zostało rannych. To bardzo smutna statystyka miesiąca wojny” – powiedział minister.
08:49 Od początku wojny z Rosją zginęło 148 ukraińskich dzieci, 2 miliony uciekły z kraju
Od początku wojny z Rosją zginęło 148 ukraińskich dzieci, a 232 zostały ranne – przekazała w czwartek na Telegramie rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denysowa cytowana przez Interfax-Ukraina. Według danych ONZ ponad 2 miliony dzieci zostało zmuszonych do ucieczki z kraju.
„Wedle stanu na dzień 31 marca o godz. 8 rano, zgodnie z danymi jednolitego rejestru dochodzeń przedprocesowych i innych źródeł, od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 148 dzieci, a 232 zostało rannych” – napisała Denysowa.
Jak podkreśliła rzeczniczka, ustalenie rzeczywistej liczby zabitych i rannych dzieci nie jest możliwe ze względu na to, że w ukraińskich miastach nieustannie toczą się walki z rosyjskim wojskiem.
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF poinformował we wspólnym oświadczeniu wydanym z Biurem Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców UNHCR, że według danych z minionej środy z Ukrainy uciekło już ponad 2 mln dzieci, a kolejne 2,5 mln było zmuszonych do opuszczenia swoich domów i odnalezienia schronienia w innych częściach kraju. UNHCR poinformowało, że ponad 1,1 mln dzieci z Ukrainy dotarło do Polski, a setki tysięcy do Rumunii, Mołdawii, Węgier, na Słowację i do Czech.
Dane UNHCR wskazują, że od początku wybuchu wojny zginęło ponad 100 ukraińskich dzieci, jednak – jak podkreśla organizacja – te informacje mogą być zaniżone.
08:37 Sztab generalny: straty Rosjan wynoszą już ok. 17,5 tys. żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły około 17,5 tys. żołnierzy – poinformował w czwartek rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 31 marca to według ukraińskich danych: około 17,5 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 614 czołgów, 1735 bojowych pojazdów opancerzonych, 311 systemów artyleryjskich, 96 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy obrony przeciwlotniczej, 135 samolotów, 131 śmigłowców, 1201 pojazdów kołowych, siedem jednostek pływających, 75 cystern, 83 bezzałogowce, cztery systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.
Jak zaznaczono, dane są doprecyzowywane, a dokładne obliczenia komplikuje duża intensywność działań wojennych na Ukrainie.
08:16 Szef MSZ wzywa producenta czekolad Ritter Sport do wycofania się z Rosji
Przestańcie sponsorować zbrodnie wojenne, ocalcie swoją markę – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, zwracając się do niemieckiego producenta czekolad Ritter Sport, który odmówił wycofania się z rosyjskiego rynku.
„Ritter Sport odmawia wycofania się z Rosji, powołując się na możliwe +poważne skutki+ dla firmy. Pozostanie w Rosji przyniesie jednak gorsze skutki, takie jak dotkliwe szkody dla reputacji (firmy). Przestańcie sponsorować zbrodnie wojenne, Ritter Sport. Ocalcie swoją markę i dochody” – zaapelował Kułeba we wpisie opublikowanym w środę wieczorem.
08:15 Mer Lwowa: potrzebujemy żywności, leków i pieniędzy, ale przede wszystkim międzynarodowej izolacji Rosji
Potrzebujemy jedzenia, medykamentów i wsparcia finansowego, ale przede wszystkim potrzebna jest międzynarodowa izolacja Rosji – podkreśla mer Lwowa Andrij Sadowy. Z jednej strony są rozmowy o sankcjach, ale każdego dnia Rosja otrzymuje środki za ropę i gaz – wskazał.
Sadowy relacjonował w porannej audycji Radia Zet, że ostatnia noc we Lwowie minęła spokojnie. „W dzień były natomiast trzy potężne alarmy. Ten tydzień był bardzo ciężki, Rosja cały czas wypuszcza rakiety. (…) We Lwowie jest wiele zrujnowań” – przekazał.
Zaznaczył, że aby zrozumieć sytuację we Lwowie trzeba sobie wyobrazić, że mieszka tam normalnie około miliona osób, a teraz jest dodatkowe 200 tys. czyli tak, jakby jeszcze jedno miasto dojechało.
„Przebudowane są szkoły, teatry, sale sportowe; tam mieszkają teraz ludzie. Mieszkańcy wpuszczają przybyłych do siebie do domu. Nie ma miejsc w hotelach czy hostelach, wszystko jest zajęte. Sytuacja jest ustabilizowana, bo w pierwszych trzech tygodniach na dworzec przyjeżdżało każdego dnia 60 tys. osób, teraz ok. 10 tys.” – podał.
Wskazał, że część osób zostaje we Lwowie, a część wyrusza dalej m.in. do państw Unii Europejskiej. Mer Lwowa mówił, że miasto jest przygotowane do funkcjonowania w sytuacji kryzysowej. „Mieliśmy poczucie, że Rosja będzie atakować” – stwierdził, akcentując, że wcześniej poczyniono przygotowania.
07:48 Władze: rosyjskie wojska zaminowały cmentarz w Trościańcu
Rosyjscy okupanci zaminowali cmentarz w Trościańcu w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy – przekazał w nocy ze środy na czwartek na Telegramie szef administracji obwodowej Dmytro Żywycki, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
– Niestety, w naszych wyzwolonych hromadach wciąż znajduje się wiele min, mnóstwo zaminowanych pól, poboczy dróg. Zaminowano nawet cmentarz w Trościańcu – powiedział Żywycki.
W sobotę Trościaniec został odbity przez wojska ukraińskie z rąk sił rosyjskich.
07:03 Sztab generalny: w ciągu ostatniej doby Ukraińcy zestrzelili cztery samoloty nieprzyjaciela
W ciągu ostatniej doby wojska ukraińskie zestrzeliły m.in. cztery rosyjskie samoloty, dwa pociski manewrujące oraz jeden bezpilotowiec – poinformował w czwartek rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
– Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy w ostatniej dobie trafiły siedem celów powietrznych – cztery samoloty, jeden bezpilotowiec i dwa pociski manewrujące. Nasi żołnierze zniszczyli też 10 czołgów, 18 pojazdów opancerzonych, 13 pojazdów kołowych oraz 15 systemów artyleryjskich – czytamy w podsumowaniu.
06:57 Sztab generalny: Rosja szykuje się do tworzenia administracji okupacyjnej na zajętych terytoriach
Kreml przygotowuje kadry do obsadzenia stanowisk w okupacyjnej administracji na zajętych terytoriach Ukrainy – poinformował w czwartek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
– Kierownictwo Federacji Rosyjskiej rozważa utworzenie władz okupacyjnych na czasowo zajętych terytoriach. Według dostępnych informacji na terenie Federacji Rosyjskiej dobierani są pracownicy organów ścigania, prokuratur i sądów, którzy w przyszłości trafią na terytorium Ukrainy – czytamy w komunikacie sztabu.
Jednocześnie w zajętym na początku marca przez rosyjskie wojska Chersoniu na południu Ukrainy Moskwa przygotowuje „referendum”, które ma doprowadzić do utworzenia na tym obszarze prorosyjskiej, separatystycznej „republiki ludowej”.
03:31 Mer Irpienia: połowa miasta została zburzona
W wyniku działań rosyjskich wojsk połowa Irpienia została zburzona, zniszczono 50 proc. najważniejszej infrastruktury. – Mimo walk i rosyjskiego ostrzału wielu ludzi nie wyjechało – powiedział w wywiadzie dla CNN mer miasta Ołeksandr Markuszyn.
Nie udało się na razie przywrócić dostaw energii i wody, w mieście jest bardzo niebezpiecznie, ponieważ Rosjanie kontynuują ostrzał – podaje w nocy ze środy na czwartek CNN, cytując Markuszyna.
Mer poinformował w środę, że mimo pojawiających się doniesień o wyzwoleniu Irpienia przez ukraińską armię, w mieście i okolicach wciąż toczą się walki.
Położony w obwodzie kijowskim 20 km na północny zachód od Kijowa Irpień liczył przed wojną około 70 tys. mieszkańców.
03:00 Wicepremier Ukrainy: zapowiedź Rosji o zawieszeniu broni w czwartek to manipulacja
Zapowiedź Rosji o zawieszeniu broni w czwartek w Mariupolu to manipulacja – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, odnosząc się do komunikatu rosyjskiego resortu obrony wydanego w środę wieczorem. Wereszczuk podkreśliła, że tylko informacje strony ukraińskiej, dotyczące tras ewakuacji cywilów i otwierania korytarzy humanitarnych, są wiarygodne – relacjonuje w czwartek nad ranem Ukrinform.
Według komunikatu rosyjskiego ministerstwa zawieszenie broni miałoby obowiązywać od godz. 10 w czwartek i pozwolić na ewakuację ludności cywilnej z oblężonego miasta do Zaporoża.
W środę wicepremier poinformowała, że wbrew uzgodnieniom rosyjskie wojska blokowały w Wasylówce w obwodzie zaporoskim autobusy ewakuacyjne i ciężarówki z pomocą humanitarną. Rosjanie blokowali pojazdy także we wtorek.
02:46 Doradca ukraińskiego MSW: Rosjanie wykorzystują lotnisko w Brześciu do ataków na Ukrainę
Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował w ukraińskiej telewizji, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu na zachodzie Białorusi, przy granicy z Polską, do ataków rakietowych na Ukrainę – podaje w czwartek nad ranem Ukrinform.
– Ofensywa z Białorusi tak naprawdę już się zaczęła. Ponadto, Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu do ostrzału rakietowego naszego terytorium – powiedział Denysenko.
Dodał, że białoruski reżim nie jest gotowy do wysłania swoich wojsk lądowych na Ukrainę, ale presja ze strony Rosji w tej sprawie jest tak duża, że nie można wykluczyć, iż dojdzie do takiego ataku.
W środę ukraiński sztab generalny ogłosił, że choć władze Białorusi oficjalnie zaprzeczają, iż biorą udział w wojnie, to jednak udostępniają swoje terytorium, lotniska i sieci transportowe dla wojsk rosyjskich.
PAP/mrud