Tydzień po oficjalnym otwarciu nowego studia w Kościerzynie Radio Gdańsk przetnie wstęgę w kolejnym terenowym oddziale – tym razem w Starogardzie Gdańskim. Uroczystość odbędzie się w czwartek 28 kwietnia o godz. 16:00, natomiast godzinę później w Kinie Sokół zaproszeni goście i słuchacze wezmą udział w specjalnym pokazie filmu biograficznego „Nędzarz i madame”, opowiadającego o życiu bł. brata Alberta. Przez cały dzień będziemy się łączyć ze Starogardem Gdańskim i prowadzić na naszej antenie relacje oraz rozmowy na żywo.
– Oczywiście stolicą regionu jest Trójmiasto, to jest najważniejszy ośrodek polityczny, gospodarczy, kulturalny, ale życie w Trójmieście nie oddaje wszystkiego, co dzieje się w regionie. Dlatego chcemy wychodzić w teren, otwierać kolejne redakcje lokalne, odbudowywać sieć Radia Gdańsk, obejmującą wszystkie zakątki naszego województwa – mówi prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki.
– Od kilku lat stawiamy sobie za cel zrobienie z Radia Gdańsk takiego radia regionalnego z prawdziwego zdarzenia, dlatego powstała redakcja w Słupsku, redakcja w Kościerzynie, a niedługo także otwarte zostanie studio w Starogardzie Gdańskim. Tutaj widać analogię, bo tak, jak Kościerzyna jest jednym z najważniejszych ośrodków na Kaszubach, tak Starogard Gdański jest jednym z najważniejszych ośrodków na Kociewiu, a to są takie dwa bardzo ważne regiony Pomorza, które mają silną tożsamość, odrębność, choć oczywiście stanowią integralną część regionu i państwa, i chcemy dowartościować te środowiska, pragniemy pokazać, że nie tylko to, co dzieje się w Warszawie, Gdańsku, Sopocie czy Gdyni jest ważne, ale że też to, co w mniejszych ośrodkach na poziomie regionalnym, lokalnym, ma duże znaczenie – dodał prezes Radia Gdańsk.
Nowa redakcja zlokalizowana jest przy ulicy Gimnazjalnej 1. Aby uczcić otwarcie nowej redakcji, o godz. 17:00 w Kinie Sokół przy al. Jana Pawła II 2 odbędzie się specjalny pokaz filmu „Nędzarz i madame”. Obraz w reżyserii Witolda Ludwiga ukazuje niepowtarzalne losy Adama Chmielowskiego, artysty-malarza, który w poszukiwaniu wolności i szczęścia poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego siebie. Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że nie tylko ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie, ale w chwilach największej sławy porzuca świat sztuki, aby „umrzeć dla świata” i oddać się służbie ludziom.
Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak powstaje, jak feniks z popiołów, a wówczas powraca w wielkim stylu jako Brat Albert – przyszły święty. Epicką historię dopełniają jego przyjaciele – Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki, ale i oni – każdy na swój tragiczny sposób – dojrzeją do świadomości, że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia. W filmie występują aktorzy: Piotr Zajączkowski, Krzysztof Wakuliński, Magdalena Michalik, Tomasz Błasiak, Mariusz Saniternik, Paweł Tchórzelski, Lech Dyblik, Radosław Pazura, Michał Chorosiński i Remigiusz Jankowski.
W uroczystym otwarciu wezmą udział zaproszeni goście, wśród nich m.in. Janusz Stankowiak – prezydent Starogardu Gdańskiego i Paweł Warot – dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
am