Czy Niemcy bardziej pomagają Rosji czy Ukrainie? Co oznacza odcięcie przez Rosję dostaw gazu do Polski, Bułgarii i na Litwę? O to Piotr Kubiak zapyta „Gościa Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie dr Witold Ostant, główny analityk Instytutu Zachodniego ds. bezpieczeństwa i polityki energetycznej Niemiec. Początek rozmowy na naszej antenie punktualnie o godz. 8:30.
Czy Unia Europejska będzie solidarna w odpowiedzi na zakręcenie kurka gazu przez Rosję? Czy wspólnota zaakceptuje w końcu polski Krajowy Plan Odbudowy i odblokuje pieniądze? Jaki wpływ na polskie kadry naukowców oraz specjalistów miały stypendia z Gazpromu dla doktorantów z Uniwersytetu Warszawskiego? Te kwestie Olga Zielińska poruszy w „Komentarzach Radia Gdańsk”. Porozmawia z Arturem Ceyrowskim z portalu wPolityce.pl oraz Jackiem Liziniewiczem z „Gazety Polskiej Codziennie”. Dyskusję rozpoczniemy kilka minut po godz. 9:00.
Jak wygląda aktualna sytuacja z cenami żywności? Czy zakręcenie gazu przez Rosjan wpłynie na inflację w sklepach? A Jak wpływają na nie zerwane łańcuchy dostaw? Jakie jest niebezpieczeństwo, że producenci zechcą więcej żywności sprzedawać za granice, a towaru na nasz rynek będzie mniej? Czy można temu zapobiec? Spada bezrobocie, a w Polsce jest prawie 3 miliony uchodźców. Jak i czy wpływa to na prace w handlu? Odpowiedzi poszukamy w audycji „Ludzie i Pieniądze”. Gośćmi Iwony Wysockiej będą Paweł Dołkowski, prezes Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego oraz Marek Theus, prezes Merkus. Pierwsze pytania punktualnie o godz. 9:30.
O godz. 10:45 na naszej antenie kolejna audycja z cyklu „Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Oni ruszyli lawinę”. O piśmie wydawanym przez WZZ Wybrzeża „Robotnik Wybrzeża” opowiedzą: Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Gwiazda, Bogdan Borusewicz, Jacek Jaruchowski i Krzysztof Wyszkowski. Kiedy tylko wynaleziono pismo, zaczęto przelewać swoje myśli na papier. Dla działaczy WZZ Wybrzeża miejscem, które przybliżało idee opozycyjnej wobec rządzących Polską Rzeczpospolitą Ludową komunistów, było pismo „Robotnik Wybrzeża”. Swoją nazwą nawiązywało do „Robotnika” wydawanego przez Komitet Obrony Robotnika. Tu opisywano, co dzieje się w poszczególnych zakładach na Pomorzu. Była to też swego rodzaju wizytówka, bo działacze WZZ Wybrzeża publikowali w stopce redakcyjnej swoje adresy. Opozycja ujawniła się i pozwalała kontaktować się ze sobą ludziom myślącym inaczej niż oficjalny przekaz PZPR.
W magazynie europejskim „Pomorze, Polska, Europa” przegląd najważniejszych wydarzeń, a także rozmowa o majówce. Gdzie jedziemy? Awantury na zagranicznych wyjazdach z Rosjanami. Polacy nie chcą spędzać z nimi urlopu w tych samych hotelach i odwołują oferty z Turcji. Na majówkę nie przyjedzie do Polski zagranica. Turyści myślą, że nasze ulice są pełne koczujących bezdomnych uchodźców z Ukrainy. Jak ta sytuacja wpłynie na branżę? O tym Robert Silski porozmawia z ekspertem do spraw turystyki Dominiką Czechowską, wykładowcą Wyższej Szkoły Bankowej. Początek audycji po godz. 12:30.
W programie „Autocooltura” tym razem będzie sentymentalnie. 22 kwietnia 2002 zawieszono produkcję Poloneza FSO, czyli flagowego, polskiego, rodzinnego samochodu czasów PRL-u. W związku z tym wydarzeniem członkowie Zjednoczenia Graciarzy Pomorza postanowili uroczyście przejechać trasę sprzed gdańskiego Bimetu do elbląskiego Zakładu Armatury Samochodowej. Wydarzenie odbyło się w minioną sobotę, a na starcie „graciarzy” witała i żegnała Ewelina Potocka. Relacja ze spotkania po godz. 13:20.
W „Wiadomościach Regionalnych” o godz. 14:30 nasi dziennikarze sprawdzą, co dzieje się na Żuławach i w Elblągu.
Po godz. 16:00 w ramach programu „Tu i Teraz” zaprosimy Państwa na relację z otwarcia naszego studia w Starogardzie Gdańskim.
Po godz. 17:35 ponownie w ramach cyklu „Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Oni ruszyli lawinę” obchody rocznic Grudnia 70 opowiadać przypomnimy wspomnieniami: Anny Walentynowicz, Jana Karandzieja, Andrzeja Kołodzieja, Bogdana Borusewicza i Andrzeja Bulca.
pb