Sowieckie, zbrodnicze metody rosyjskich żołdaków stosowane w Ukrainie, zbliżający się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i trwający w Gdańsku Festiwal Kultury Utraconej. O tym Michał Pacześniak porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie prof. Grzegorz Berendt, historyk, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Początek spotkania punktualnie o godz. 8:30.
Czy drogi w Gdańsku są przyjazne dla kierowców i dla pieszych? Jak miasto radzi sobie z łataniem dziur po zimie oraz czy potrzebna jest duża liczba naziemnych przejść dla pieszych, które powstają na głównym ciągu komunikacyjnym? O to w „Samorządowym piątku” Joanna Stankiewicz zapyta Annę Golędzinowską, radną Koalicji Obywatelskiej, oraz Romualda Plewę, radnego Prawa i Sprawiedliwości. Dyskusję na antenie Radia Gdańsk rozpoczniemy kilka minut po godz. 9:00.
Możliwy rekordowy skok płacy minimalnej. Chodzi o mechanizm związany z inflacją, który może się uruchomić i podwyższyć place nawet o 400 złotych. Polacy jednak nie chcą prosić o podwyżki płac. Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy? Coraz więcej ćwiczeń wojennych w firmach. Jak nie przerazić pracownika wizją ewentualnego konfliktu? Elon Musk przejmuje Twittera. Czy czeka nas radykalna zmiana formuły tego medium społecznościowego? Odpowiedzi poszukamy w programie „Ludzie i pieniądze”. Gośćmi Iwony Wysockiej będą Błażej Kucharski, dyrektor gdańskiego oddziału Colliers, i Marek Trojanowicz, prezes BrainScan.ai. Pierwsze pytania padną tuż po godz. 9:30.
O godz. 10:45 na naszej antenie kolejna audycja z cyklu „Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Oni ruszyli lawinę”. O podpisaniu w dniu 29 kwietnia 1978 roku deklaracji założycielskiej WZZ Wybrzeża opowiedzą: Krzysztof Wyszkowski, Bogdan Borusewicz, Joanna Duda Gwiazda i Andrzej Gwiazda. Dlaczego w Gdańsku udało się to, co nie udało się na Śląsku? Co dawało pewność, że powołanie organizacji się uda? Odpowiedź będzie można usłyszeć na naszej antenie.
Na program „Studio Polityka” zaprosimy kilka minut po godz. 11:00. O bieżących sprawach politycznych Jarosław Popek porozmawia z Markiem Formelą z „Gazety Gdańskiej” i portalu wybrzeze24.pl oraz Andrzejem Potockim z tygodnika „Sieci” i portalu wpolityce.pl. Gościem specjalnym audycji będzie Grzegorz Pellowski.
W programie „Gotuj się na weekend” majówkowe grillowanie, greckie smaki i dużo słońca. Gościem audycji będzie szef Piotr Ciomek z restauracji Oberża 86 w Gdyni. Przez ponad rok pracował on w Grecji. Przedstawi nam zatem na antenie przepis na grillowe pyszności inspirowane cudowną Helladą. Będą to bifteki, czyli tradycyjne danie kuchni greckiej. Wszystkich smakoszy Ewelina Potocka zaprosi przed radioodbiorniki o godz. 13:20.
A o godz. 14:30 w „Wiadomościach regionalnych” sprawdzimy, co dzieje się na Kaszubach południowych.
Ostatnią audycję z cyklu „Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Oni ruszyli lawinę” wyemitujemy na antenie Radia Gdańsk o godz. 17:35. Tym razem będzie ona poświęcona roli Anny Walentynowicz w WZZ Wybrzeża. Pani Ania – tak najczęściej mówili o suwnicowej z gdańskiej stoczni młodzi działacze WZZ. Podkreślali, że Anna Walentynowicz była dla nich jak matka. Otaczała serdecznością, udzielała pomocy. W jej niewielkim mieszkaniu w Gdańsku Wrzeszczu przyszły prezydent Lech Kaczyński szkolił robotników z prawa pracy, ale tam także toczyły się rozmowy o historii Polski i warunkach życia w latach 70. XX wieku. Anna Walentynowicz odegrała jedną z kluczowych ról w czasie strajku w sierpniu 1980 roku. W audycji przypominamy wypowiedzi samej bohaterki, jak i Jana Karandzieja, Mariusza Muskata, Lecha Kaczyńskiego, Krzysztofa Wyszkowskiego i Bogdana Borusewicza.
W programie „Książki, które pomagają żyć” o godz. 18.30 podyskutujemy o wypaleniu i stresie w zawodzie nauczyciela. Jak dbać o higienę psychiczną i radzić sobie z problemami, które dotykają coraz więcej osób pracujących w edukacji? O to Iwona Demska zapyta psycholog dr Elżbietę Zubrzycką.
pb