Na ostatni z wykładów, prezentowanych w ramach Festiwalu Kultury Utraconej, zaprasza Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dr Ludmiła Rybczenko, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Historii Ukrainy podczas II Wojny Światowej w Kijowie, przybliży przeszłość, działalność oraz misję instytucji, którą reprezentuje.
Festiwal Kultury Utraconej to nowa inicjatywa. Rozpoczął się pod koniec kwietnia, a zakończy się 31 maja. Głównym celem, przyświecającym organizatorom tego cyklu wydarzeń, jest przypomnienie dzieł artystów z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Pracownicy Muzeum II Wojny Światowej przygotowali dziewięć przedsięwzięć w postaci koncertów, spektakli teatralnych wykładów oraz słuchowiska.
– Inicjatorami organizacji festiwalu są Krystian Iwanow oraz Karolina Romańska. Poprzez organizowane w Muzeum II Wojny Światowej wydarzenia chcemy zwrócić uwagę gości muzeum na osiągnięcia, ale też i poniesione straty, ludzi kultury z tamtych lat. Pamiętajmy, że działalność twórców została przerwana lub zakłócona. Agresja w 1939 roku zmieniła wszystko. Nie zdołali rozwinąć swojego talentu tacy ludzie, jak Tadeusz Gajcy czy Krzysztof Kamil Baczyński. Wielu z nich na lata lub na zawsze pozostało poza Polską. Chcemy też trafić do nowego pokolenia, musimy uświadamiać młodych, jak wiele do kultury polskiej wnieśli tamci ludzie – wyjaśnia Grzegorz Berendt, p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.
ZNACZĄCE ZMIANY W KIJOWSKIM MUZEUM
Ostatni z wykładów zaplanowany został na piątek, 27 maja. Prelegentka dr Ludmiła Rybczenko naświetli m.in. zmiany, które zaszły w Narodowym Muzeum Historii Ukrainy podczas II Wojny Światowej w Kijowie w wyniku rosyjskiej aneksji Krymu i wojny w Donbasie. W muzeum od tego czasu nie tylko pojawiają się nowe ekspozycje. Placówka stała się miejscem spotkań kombatantów wojny w Donbasie, ceremonii honorowania i wręczania odznaczeń oraz platformą patriotycznej edukacji obywateli.
O WYDARZENIU
Wykład specjalny „Narodowe Muzeum Historii Ukrainy podczas II Wojny Światowej. Na skrzyżowaniu wojny i pokoju” zostanie wygłoszony w piątek 27 maja o godz. 19:00 w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, przy ul. Elżbietańskiej 9/10 w Gdańsku. Organizatorem jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zaś partnerami Instytut Pamięci Narodowej, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Radio Gdańsk SA, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury oraz TVP Historia. Patronat medialny sprawują Polskie Radio oraz gdański oddział Telewizji Polskiej, zaś patronat honorowy nad wydarzeniem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Wstęp na wykład jest wolny.
Festiwal Kultury Utraconej został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.muzeum1939.pl oraz www.festiwalkulturyutraconej.pl.
raf