Minęło ćwierć wieku od wyłączenia z eksploatacji Elektrociepłowni „Ołowianka” w Gdańsku. Jej budynki przekazano Skarbowi Państwa, a następnie zrewitalizowano i zaadaptowane na centrum muzyczno-kongresowe, w którym mieści się Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku. To jedyna sala koncertowa w Europie, która jest historycznie powiązana z dawną elektrociepłownią.
Pomysł takiej rewitalizacji wydawał się kontrowersyjny i wymagał dużej wiary i nieszablonowego patrzenia w przyszłość. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był prof. Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, który zainspirował się podobnym projektem zrealizowanym w Szwecji. Inicjatywę wsparł ówczesny prezes Elektrociepłowni Wybrzeże (obecnie PGE Energia Ciepła) Waldemar Dunajewski.
INSPIRACJA PRZYSZŁA Z NORWEGII
– Przyjaciele zaprosili mnie do miejscowości Norrkoeping. Na wyspie, w budynkach po starej elektrociepłowni, mieściła się filharmonia z wodospadem pośrodku obszernego foyer. Wtedy pomyślałem o starej elektrociepłowni, która miała ulec likwidacji. Dlaczego by nie zbudować czegoś takiego w Gdańsku? Gdy pojechałem na Ołowiankę, powiedziałem sobie: tutaj zbudujemy nową filharmonię! Inicjatywa rewitalizacji i adaptacji obiektu przemysłowego zyskała wsparcie wojewody, ówczesnego prezesa Elektrociepłowni Wybrzeże i mieszkańców – wspomina Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
– Od 25 lat symbolicznie jesteśmy związani z dawną elektrociepłownią. Nasi pracownicy są dumni z tego, że w dawnej hali turbin starej elektrociepłowni rozbrzmiewa dzisiaj muzyka, a my jesteśmy mecenasem tego miejsca. Naszym najważniejszym zadaniem jest zapewnienie mieszkańcom Trójmiasta bezpieczeństwa energetycznego. Jednak angażujemy się także we wsparcie ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw i wydarzeń. Wspieramy małe, choć niezwykle ważne dla mieszkańców inicjatywy, ale włączamy się też w projekty o znaczeniu regionalnym czy ogólnopolskim – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła S.A.
DŁUGA HISTORIA ELEKTROCIEPŁOWNI
Pierwsza elektrownia gdańska powstała na wyspie „Ołowianka” w 1899 roku. Przez lata była modernizowana i rozbudowywana. Jej główny budynek od strony Motławy imponował dekoracyjną neogotycką fasadą, która była bogato zdobiona. 25 marca 1945r. na „Ołowiankę” zrzucona została bomba, która zniszczyła budynki oraz wyposażenie. Elektrownia ponownie zaczęła działać w sierpniu 1945r., a w 1962r. została przekształcona w elektrociepłownię.
W 1997r. nastąpiło zakończenie eksploatacji EC „Ołowianka”. Niemal 100-letni okres użytkowania i przeprowadzania modernizacji spowodował, że technicznie niemożliwe stało się dalsze jej unowocześnianie. Symbolicznym zakończeniem pewnej epoki i wkroczeniem w nową erę oraz zwiastunem przyszłości był demontaż w 1997 r. ostatniego turbozespołu elektrociepłowni, który odbywał się przy akompaniamencie orkiestry.
Projekt architektoniczny nowej siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej stworzył inż. architekt Marcin Kozikowski, a źródłami finansowania były fundusze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz środki unijne. Realizacja inwestycyjna trwała nieprzerwanie od 1998 roku do 2007, kiedy nastąpiło uroczyste otwarcie kompleksowo wyposażonego centrum muzyczno-kongresowego.
ua