Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę 15 czerwca 2022 r., o 17. 00, na wykład z 18. cyklu „Kultura Dawnego Gdańska”. Tym razem gościem będzie prof. dr Justyna Wubs-Mrozewicz z Uniwersytetu w Amsterdamie, która wygłosi prelekcję na temat „Gdańsk i sekret siedmiu statków w XVI wieku. Konflikty, źródła, odkrycia”
Wykład odbędzie się w siedzibie Towarzystwa: Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12. Wstęp wolny.
Wśród słuchaczy, jak zwykle rozlosowanych zostanie kilka ciekawych książek.
O wykładzie:
Jak bada się historię w archiwach? Czym dla historyka jest odkrycie? I jak prezentuje się je szerszej publiczności?
Wykład przybliży fascynujący okres historii Gdańska: połowę XVI wieku, czas obfitujący w konflikty i żywe kontakty z Niderlandami, Anglią, Skandynawią i miastami hanzeatyckimi. Gdańskie archiwum przechowuje wiele bardzo cennych źródeł o ludziach bardziej i mniej znanych, które czekają na odkrycie. Skupimy się szczególnie na zagadkowym konflikcie dotyczącym siedmiu holenderskich statków: analiza jego przebiegu wzbogaciła nie tylko naszą wiedzę o samym Gdańsku, ale również o ówczesnej Europie. Przykładami są wiedza o żegludze, trudna polityka neutralności czy prawo jako narzędzie dyplomacji. Ale historia pisana wielką literą bywa równocześnie zajmującą historią – opowieścią.
O prelegentce:
Prof. dr Justyna Wubs-Mrozewicz ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizując się w historii Skandynawii. Następnie odbyła studia i staże na uniwersytetach w Oslo, Amsterdamie i w Paryżu. W latach 2003-2007 była uczestniczką studiów doktoranckich – na uniwersytecie w Groningen, uzyskując tam stopień doktora historii, na podstawie dysertacji Traders, Ties and Tensions: The Interactions of Lübeckers, Overijsslers and Hollanders in Late Medieval Bergen, opublikowanej jako monografia w 2008 r.
Wykładała na uniwersytecie w Leiden, w Instytucie Historii a obecnie jest zatrudniona na uniwersytecie w Amsterdamie, na Wydziale Humanistycznym. Była i jest uczestniczką wielu grantów, jak na przykład : Dealing with foreign traders, dealing with conflict.Strategies of conflict resolution and their role in trade relations in the Baltic c. 1450-1580 czy właśnie realizowany : Managing-multi-level conflicts in commercial cities in northern Europe (c.1350-1570).
Jest autorką licznych publikacji, artykułów i monografii, zajmuje się historią rozwiazywania międzynarodowych konfliktów, Hanzą, Gdańskiem w okresie nowożytnym i jego o relacjami min. z Holandią. Jest też autorką powieści dla młodzieży, napisanej w trudnym covidowym czasie, Sekret siedmiu statków, PWN 2021. Z kolei w jeszcze w czerwcu tego roku ma się ukazać jej współautorska książka (z S. Jenksem) Message in a Bottle: Merchants Letters, Merchants Marks and Conflict Management in 1533-34. a Source Edition (Studies in European Urban History 1100-1800, 57)