Herbarium, czyli internetowy zielnik, uruchomiła Akademia Pomorska. To wspólny projekt słupskiej uczelni oraz Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Szczecińskiego.
Docelowo będzie to baza około pół miliona roślin, zdygitalizowanych i dostępnych w sieci. To największy tego typu projekt w Polsce.
– To krok więcej niż milowy, czekaliśmy na takie rozwiązania czterdzieści lat – podkreśla profesor Zbigniew Sobisz z Akademii Pomorskiej w Słupsku . – Dzięki temu możemy pokazywać zbiory, rośliny, których dziś w naturze już nie ma lub występują bardzo rzadko. To platforma, która umożliwia wiele rozwiązań badawczych i edukacyjnych. To po prostu dobro narodowe, które możemy przekazać kolejnym pokoleniom. Pokazujemy na przykład dereń szwedzki, który w dwudziestym wieku jest uznawany na naszym terenie za gatunek wymarły – dodaje.
Projekt kosztował około 25 mln złotych i został sfinansowany z programu Polska Cyfrowa. Najpóźniej w czerwcu przyszłego roku dostęp do herbarium otrzyma każdy, kto będzie chciał oglądać zbiory. Projekt to tak naprawdę cztery herbaria, w tym trzy należące do uczelni w Gdańska, Szczecina i Słupska pod wspólną nazwą Herbarium Pomeranicum. Zbudowano serwery, które połączono siecią światłowodową i które mogą się wzajemnie uzupełniać i zastępować. Zbiory są dygitalizowane i przechowywane w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach.
Przemysław Woś/kan