Środę zaczynamy o godz. 6:40 od „Pobudki na Pomorzu”. Przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle, z telefonem przy uchu, jazda rowerem po chodniku i przekraczanie dozwolonej prędkości na hulajnogach – to najczęstsze wykroczenia, które wykrywają policjanci z gdańskiej drogówki. Na drogach całego Pomorza odbyła się policyjna akcja „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Na naszej antenie opowie o niej w materiale reporterskim Grzegorz Armatowski.
O godz. 8:30 zaprosimy na rozmowę z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie dr Witold Ostant, główny analityk Instytutu Zachodniego ds. bezpieczeństwa i polityki energetycznej Niemiec. Czy Rosja wstrzyma całkowicie dostawy gazu do Niemiec? Z jakich powodów Unia Europejska nie chce zrezygnować z zielonej polityki klimatycznej, przez którą rosną ceny prądu m.in. w Polsce? O to zapyta go Piotr Kubiak.
Niemiecka polityka energetyczna oraz brak pomocy militarnej tego kraju dla Ukrainy, a także czterodniowy tydzień pracy zaproponowany przez Donalda Tuska i zaniedbania w Gdańskich Nieruchomościach – to tematy, które zostaną omówione w „Komentarzach Radia Gdańsk” kilka minut po godz. 9:00. Rozmówcami Jarosława Popka będą Maciej Naskręt z „Dziennika Bałtyckiego” i Bartosz Stracewski z TVP Gdańsk.
Środowe wydanie audycji „Ludzie i pieniądze” poświęcone będzie gospodarce morskiej. Tym razem porozmawiamy między innymi o tym, czy państwo powinno przejąć port w Elblągu. Jakie byłyby tego skutki? Pojawia się też pytanie o pracowników do farm wiatrowych (lądowych i morskich). Okazało się, że górnicy, którzy zdecydowali się przekwalifikować, zdobyli międzynarodowe uprawnienia i wszyscy znaleźli pracę. Do tego słabe euro ciągnie w dół złotego. Jak to wpływa na gospodarkę? O te kwestie po godz. 9:30 Iwona Wysocka zapyta ekspertów: prof. Marka Grzybowskiego, prezesa Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, oraz Artura Kiełbasińskiego, redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”.
O godz. 14.30 w „Wiadomościach regionalnych” nasi reporterzy przedstawią najświeższe doniesienia ze Słupska.
W ciągu dwóch lat używane samochody zdrożały o jedną trzecią. Kilkuletnie kosztują niejednokrotnie tyle, ile jeszcze niedawno nowe. Import w stosunku do ubiegłego roku jest mniejszy o 20 proc. Średni wiek sprowadzanego auta to zaś niemal 13 lat. Jak planować czasem niezbędne zakupy w tych trudnych czasach? O tym po godz. 14:35 w audycji „Autocooltura” opowie Sebastian Kwiatkowski.
O godz. 18:10 w „Magazynie Morskim” Anna Rębas porozmawia z plażowiczami i ratownikami na plaży w Brzeźnie. Czeka nas także relacja z wodowania kadłuba jednostki dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
O godz. 21:05 w „Strefie Historii” Marzeny Bakowskiej zapraszamy na opowieść o polskich uchodźcach, którzy w czasie II wojny światowej trafili do Meksyku. Okazją do przybliżenia tego tematu jest wystawa w Muzeum II Wojny Światowej, o której mówić będą prof. Grzegorz Berendt, Monika Krzencessa-Ropiak i Monika Sołoduszkiewicz.
O upadku imperium kolonialnego Portugalii i o tym, jak bardzo te wydarzenia wpłynęły na historię polityczną tego kraju, w audycji „Co Za Historia” po godz. 23:00 Wojciech Suleciński będzie rozmawiał z prof. Krzysztofem Kubiakiem, autorem książki „Zamorskie wojny Portuglaczyków”.
am