On – polski patriota, ona – Niemka o polskich korzeniach. Poznali się w Fryburgu Bryzgowijskim, ale osiedli w Gdańsku. Wówczas był to twór ustalony w Traktacie Wersalskim – Wolne Miasto Gdańsk.
Michał Szuca był bankowcem, ale także nauczycielem i publicystą. Zapalony wioślarz, członek KS Gedania i innych polskich organizacji. W czasie II wojny światowej więzień obozu Stutthof. Zamordowano go 22 marca 1940 r. wraz z innymi liderami gdańskiej Polonii.
Żona wraz z trzema synami wyjechała do rodzinnego Fryburga. Najstarszy z synów – Stanisław – został wcielony do niemieckiej armii, zginął. Młodszy od niego o rok Jan został w Gdyni. Był harcerzem. Trafił do KL Stutthof.
Pracownicy naukowi Muzeum Gdańska z Niemiec przywieźli kilkaset pamiątek przekazanych w depozycie przez potomków Michała Szucy. Posłużą one do odtworzenia historii rodziny.
W audycji opowiadają o Michale Szucy dr Leszek Molendowski i dr Andrzej Hoja. Wykorzystano także fragment wspomnień syna Michała – Felixa Szucy z nagrania, które jest zdeponowane w Gdańskim Archiwum Historii Mówionej.
Marzena Bakowska