Poranek 1 września rozpoczniemy w Radiu Gdańsk o godz. 4:45. Tu nie ma przypadku, bo właśnie o tej porze 83 lata temu pancernik „Schleswig-Holstein” oddał pierwsze strzały w stronę Westerplatte. W rocznicę wybuchu II wojny światowej Grzegorz Armatowski będzie na żywo relacjonował na naszej antenie przebieg uroczystości upamiętniających atak Niemiec na Polskę. W ciągu całego dnia usłyszeć będzie można także specjalne wydania historycznego kalendarium, które przygotował Daniel Wojciechowski.
Jedna z najbardziej tragicznych dat w historii Polski to także okazja do refleksji. Radio Gdańsk przez cały czwartek będzie nadawało audycje również z Muzeum II Wojny Światowej. Właśnie tam Jarosław Popek porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie prof. Grzegorz Berendt, dyrektor goszczącej nas placówki. Początek spotkania punktualnie o godz. 8:30.
Do tematów historycznych wrócimy w „Komentarzach Radia Gdańsk”. Jakie jest dzisiaj znaczenie wydarzeń z sierpnia 1980 roku? W jaki sposób przekazywać młodym ludziom historię „Solidarności”? W dyskusji poruszymy również kwestię prawa Polski do reparacji wojennych od Niemiec. Michał Pacześniak o zdanie zapyta Dorotę Kanię, redaktor naczelną Polska Press oraz Michała Ossowskiego, redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”. Początek rozmowy kilka minut po godz. 9:00.
Inflacja w górę. Jak odczuwają ją przedsiębiorcy? Co mogą robić konsumenci, by przetrwać trudy czas? Polacy coraz częściej nie spłacają długów. Rośnie też ich zadłużenie. Jak temu zaradzić? Odpowiedzi poszukamy w programie „Ludzie i Pieniądze”. Gośćmi Iwony Wysockiej będą Rafał Dadej, prezes Ambition Group oraz Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pierwsze pytania po godz. 9:30.
Po godz. 11:00 wrócimy do Muzeum II Wojny Światowej. Na antenie Radia Gdańsk pojawią się m.in. dyrektor Marek Szymaniak, pełnomocnik dyrektora ds. budowy wystawy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Wojciech Samól, kierownik działu archeologicznego Filip Kuczma, Ewelina Latoszewska z działu prawno-administracyjnego instytucji, Przemysław Zachulski, kierownik działu edukacji, Karolina Romańska z działu wydarzeń kulturalnych, Mikołaj Sobański-Jóźwiak, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Muzeum+, Monika Krzencessa-Ropiak, kierownik działu wystaw oraz Wojciech Łukaszun, kierownik działu zbiorów.
Wizy dla Rosjan w Unii Europejskiej, bezpieczeństwo poszczególnych krajów i podsumowanie pół roku wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Te tematy poruszymy w audycji „Pomorze, Polska, Europa”. Gościem Roberta Silskiego będzie ekspert ds. międzynarodowych prof. Artur Kozłowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Początek audycji po godz. 12:30.
W „Srebrnym Pokoleniu” spotkamy się z uczestnikami Powstania Warszawskiego i osobami pamiętającymi wybuch II wojny światowej. Gdy rozmawiamy z seniorami, którzy urodzili się 10 lat przed wojną, słyszymy, że najczęściej pamiętają to, co było w ich życiu dobre, bezpieczne, rodzinne. Pamiętają czas, gdy się nie bali. Jak wspominają tamte czasy? O to po godz. 14:00 zapyta Anna Rębas.
pb