Plakaty zawodników najbardziej zasłużonego klubu w historii gdańskiego sportu można zobaczyć na ulicach Śródmieścia. Od czasu inauguracji klubu sportowego Polaków z Wolnego Miasta mija sto lat.
Działalność Klubu Sportowego Gedania rozpoczęła się w 1922 roku. W okresie międzywojennym był bastionem polskości w zdominowanym przez Niemców Gdańsku. Wówczas zrzeszał prawie 350 zawodników z różnych dyscyplin. Jak opowiada Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska, ówcześni zawodnicy wykazywali się dużym patriotyzmem.
KTO POJAWIŁ SIĘ NA PLAKATACH?
Plansze przedstawiają sylwetki 14 sportowców, w tym pięściarza Zygmunta Chychła, piłkarza Wiktora Bellwona, czy działaczki podziemnej Hildegardy Bigockiej. Zobaczyć można również portrety obecnych zawodników klubu GKS Gedania 1922.
– Projekt „Ludzie Gedanii” jest wyjątkowy też pod tym względem, że patrzymy nie tylko na przeszłość, na przedwojenne losy Gedanii, ale też na teraźniejszość i w przyszłość. Poza plakatami przedstawiającymi dawnych gedanistów znajdują się też sylwetki współczesnych zawodników Gedanii. Są to portrety siedmioletniej piłkarki Celiny Piłasiewicz oraz dziesięcioletniej Zofii Topolskiej, a także sześcioletniego piłkarza Szymona Klimczaka i zawodowego piłkarza Michała Gajewskiego. Jest to forma pokazania pewnej ciągłości tradycji – mówi Andrzej Gierszewski.
Portrety zostaną na ulicach Gdańska do końca roku.
Aleksandra Trembicka/jk