Trefl potrzebował przebudzenia „Zyzia”. Zwycięstwo po fenomenalnej kwarcie lidera i byłego MVP

Toruń, 24.09.2022. Zawodnik Twardych Pierników Toruń Kacper Gordon (P) i Cameron Wells (L) z Trefla Sopot podczas meczu 1. kolejki Ekstraklasy koszykarzy, 24 bm. (mk) PAP/Tytus Żmijewski

Dwóch świeżo upieczonych półfinalistów Mistrzostw Europy, zacięta rywalizacja do ostatniej sekundy i pierwsze zwycięstwo Trefla Sopot w nowym sezonie. Na inaugurację ligowego grania podopieczni Żana Tabaka pokonali Twarde Pierniki w Toruniu 81:79. – Wiedzieliśmy, że to będzie ciężkie spotkanie, trener Tabak nigdy tu jeszcze nie wygrał. Decydował jeden rzut, rywale nie trafili i udało się wygrać – komentował po spotkaniu zawodnik Trefla Jarosław Zyskowski.

To było spotkanie nowych twarzy w obu zespołach – trzech Amerykanów i jeden Serb po stronie gospodarzy z Torunia i także trzy nowe twarze w Treflu Sopot. Z gamy debiutantów w PLK najlepsze wrażenie pozostawili po sobie podkoszowy Pierników Joey Brunk – 19 punktów, oraz ryzgrywający Trefla Glynn Watson – 18. Ten pierwszy dominował grę pod koszem, zebrał 12 piłek,  uzyskując double-double, ten drugi, rozgrywający w Treflu trafił 7 z 16 rzutów z gry, dorzucając 7. asyst.

Trefl mimo wypracowania sobie 8 punktów przewagi do przerwy i 9 przed IV kwartą, nie był w stanie jej utrzymać. Twarde Pierniki wróciły do rywalizacji za sprawą skutecznej gry Kacpra Gordona, jego trójki pozwoliły wyjść torunianom na prowadzenie. Wydawało się, że to oni przechylą szalę na swoją korzyść, ale w ostatnich minutach zimną krew zachowali liderzy Trefla – niewidoczny i wymęczony w pierwszej połowie Jarosław Zyskowski oraz Glynn Watson. To oni trafiali decydujące rzuty, w konsekwencji dające gościom z Trójmiasta cenną wygraną na inaugurację ligi.

Twarde Pierniki Toruń – Trefl Sopot 79:81 (13:22, 20:19, 20:20, 26:20).

Punkty:

Twarde Pierniki Toruń: Joey Brunk 19, Kacper Gordon 13, Stefan Kenic 13, Jordan Burns 12, Bartosz Diduszko 8, Marcus Burk 6, Aaron Cel 5, Wojciech Tomaszewski 3, Szymon Janczak 0.

Trefl Sopot: Glynn Watson 18, Rolands Freimanis 14, Jarosław Zyskowski 14, Michał Kolenda 11, Wesley Gordon 10, Andrzej Pluta 8, Błażej Kulikowski 3, Cameron Wells 3, Jakub Coulibaly 0.