Wraz z połową października 2022 roku rozpocznie się Akademia Badaczy, czyli darmowy cykl szkoleń dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego obejmujący tematykę związaną z planowaniem i rozwojem kariery naukowej.
– Ideą projektu jest wzmocnienie kompetencji studentów i doktorantów w obszarach nie tylko badawczych, ale także organizacyjnych. Mówię tutaj, chociażby o umiejętnościach prowadzenia kół naukowych, które stanowią świetne miejsce do rozwijania własnych pasji i zainteresowań – tłumaczy Tomasz Solarski, prawnik z Instytutu Debaty Publicznej. – O tym, że te kompetencje są potrzebne, świadczy fakt, że jest to już trzecia edycja programu, który jest realizowany na Uniwersytecie Gdańskim – dodaje.
W planie szkoleń jest m.in.: pisanie artykułów naukowych, wykorzystywanie zasobów elektronicznych, prawo własności intelektualnej, argumentacja i przekonywanie w dyskusjach naukowych, pozyskiwanie stypendiów i środków na badania, wystąpienia publiczne, techniki zapamiętywania, komunikacja zewnętrzna i marketing dla kół naukowych, zarządzanie sobą w czasie. A wszystko to pod okiem ekspertów – prawników, psychologów, profesorów czy PR-owców.
– Z dużym podekscytowaniem czekamy na kolejną edycję programu i zgłoszenia uczestników. Podczas tych warsztatów uczymy się i rozwijamy również my. Pojawiają się nowe pytania i świeże spojrzenie, jeśli chodzi o to, kim właściwie powinien być naukowiec i jaką funkcję pełnić w dzisiejszym świecie. Cieszę się, że Akademia Badaczy pozwala rozwinąć skrzydła tym, którzy chcą tworzyć świat nauki lub po prostu nabyć nowe umiejętności, które przydatne są nie tylko w tej dziedzinie – wskazuje Jakub Winiecki, psycholog z Instytutu Debaty Publicznej.
Zajęcia w ramach Akademii Badaczy rozpoczną się w połowie października i potrwają do końca listopada. Ich zwieńczeniem będzie uroczysty panel dyskusyjny pt. „Koła Naukowe – dlaczego warto?”, który odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim.
Zapisy do programu są prowadzone poprzez stronę internetową. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki udział w zajęciach jest dla studentów i doktorantów bezpłatny.
oprac. jk