Sto dwa wykryte zakażenia wirusem HIV na Pomorzu, dwadzieścia jeden osób zachorowało na AIDS – takie są ubiegłoroczne statystyki. W rzeczywistości zakażonych jest znacznie więcej. Szacuje się, że w kraju może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Dziś w Gdańsku specjaliści zastanawiają się w jaki sposób namawiać pacjentów na badania profilaktyczne.
Zbigniew Zawadzki z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej mówi, że na Pomorzu liczba osób żyjących z wirusem HIV rośnie. Dzieję się tak między innymi ze względu na położenie naszego województwa – region nadmorski, dużo turystów, miasta portowe. Specjaliści liczą się z możliwością dalszego rozprzestrzeniania się zakażeń spowodowanych wirusem HIV.
Doktor Tomasz Smiatacz z Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, że obecność wirusa powinien się przebadać każdy, a szczególnie osoby, u których wydarzyło się coś, o mogło doprowadzić do zakażenia. Obecnie standardem są już badania kobiet w ciąży. Można zminimalizować ryzyko zakażenia dziecka od matki praktycznie do zera, jeśli matka ma świadomość tego, że ma HIV.
Badania na obecność wirusa można wykonać bezpłatnie. Na Pomorzu są dwa punkty anonimowych, bezpłatnych badań: w Gdańsku i w Słupsku.