Gmina Sopot nie będzie sprzedawać mieszkań komunalnych z bonifikatą. Możliwa będzie jedynie sprzedaż lokali mieszkalnych w trybie przetargu i dotyczyć będzie wolnych lokali mieszkalnych niebędących przedmiotem najmu.
Ograniczenie sprzedaży lokali z własnego zasobu mieszkaniowego ma pozwolić na zahamowanie spadku liczby mieszkańców Sopotu i pomóc najbardziej potrzebującym oraz młodym rodzinom z dziećmi w zapewnieniu mieszkań.
– Chcemy pomóc młodym i dać im możliwość zamieszkania w Sopocie, a żeby robić to skutecznie, musimy zabezpieczyć posiadane gminne zasoby mieszkaniowe, nie zaś je uszczuplać. Inwestujemy też w nowe budownictwo komunalne. W ubiegłym roku oddaliśmy 50 nowych mieszkań, niedawno rozpoczęliśmy budowę kolejnych 50 – wyjaśnia wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.
FUNKCJONOWANIE BONIFIKATY
Do 1 maja 2016 roku udzielana przez gminę miasta Sopotu bonifikata wynosiła 70% (w przypadku sprzedaży na raty), 80% przy wpłacie jednorazowej i 90% w przypadku sprzedaży mieszkania w budynku wpisanym do rejestru zabytków. Od 1 maja 2016 roku było to 50% bonifikaty, od 2019 już tylko 20%. Natomiast od 1 lipca 2022 r. bonifikaty nie są udzielane.
WYKUPYWANE LOKALE CZĘSTO TRAFIAŁY NA RYNEK WTÓRNY
– W latach 1994-2022 w Sopocie sprzedano około 3305 lokali mieszkalnych z bonifikatą na rzecz najemców. W zasobie gminnym pozostało około 1800 mieszkań komunalnych. W wielu przypadkach mieszkania nabyte od gminy miasta Sopotu zostały sprzedane na rynku wtórnym – argumentował Marcin Skwierawski.
Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku.
Edyta Stracewska/jk