Czy po blokadzie funduszy z krajowego planu odbudowy Unia Europejska nałoży kolejne sankcje na Polskę? Czy Niemcy zrealizują plan likwidacji zasady jednomyślności w UE? Kiedy ukraińskie miasta będą bezpieczne? O tym Michał Pacześniak porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie dr hab. Bartłomiej Biskup, politolog i wykładowca z Uniwersytetu Warszawskiego. Początek spotkania punktualnie o godz. 8:30.
Czy Komisja Europejska postanowiła zagłodzić Polskę? Mamy już zamrożone środki z Krajowego Planu Odbudowy, a ten sam los może spotkać Fundusze Regionalne. Polska w latach 2021-2027 miała otrzymać 76,5 mld euro, ale według nieoficjalnych informacji od unijnych urzędników „większość nowych funduszy spójności jest na razie niedostępna dla Polski”. To tematy, które poruszymy w „Komentarzach Radia Gdańsk”. Gośćmi Olgi Zielińskiej będą Marek Formela z „Gazety Gdańskiej” i portalu Wybrzeże24.pl oraz Andrzej Potocki z tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl. Zapraszamy do słuchania kilka chwil po godz. 9:00.
Coraz trudniej na rynku pracy. Czy sytuacja zaczyna się zmieniać na niekorzyść pracowników? Polacy nie wiedzą o pieniądzach z OFE, które dziedziczą z ZUS. Niewiele osób się o nie upomina. Jak można je uzyskać? Chaotyczne zachowanie miliardera Elona Muska. O co chodzi najbogatszemu człowiekowi? Jak jego działanie może wpłynąć na markę jego produktów? Odpowiedzi poszukamy w programie „Ludzie i Pieniądze”. O zdanie Iwona Wysocka zapyta Marka Lewandowskiego, rzecznika „Solidarności” oraz Bogusława Wieczorka, doradcę zarządu Olivia Centre. Pierwsze pytania po godz. 9:30.
Ma przejmujące spojrzenie, którym potrafi skruszyć niejeden głaz. Jest mądry, ogromny. Tytan to 6-letni pies, który prawie całe swoje życie spędził za kratami schroniska dla zwierząt. Przez moment jego los się odmienił. Niestety, dziś ponownie jest w placówce i czeka na człowieka, dom i miłość. Więcej o tym po godz. 11:30 w „Schroniskowych Historiach” na antenie Radia Gdańsk.
W tym roku obchodzą 20-lecie, a zrzeszają prawie 150 osób. Siedemdziesięciu członków tego wyjątkowego klubu sportowego bierze udział w ogólnopolskich zawodach, w których zdobywają wiele pucharów i nagród. Strzelectwo, szachy, warcaby i brydż to główne dyscypliny sportowe, w których osoby niewidome i słabo widzące ze Słupska wiodą prym. Związek Sportowy „Zryw” ze Słupska odwiedzimy w audycji „Razem Łatwiej” po godz. 21:00. Na wycieczkę zabierze nas Joanna Merecka-Łotysz.
pb