Młodzi koszykarze z całej Polski zagrali w Ergo Arenie

Finał Energa Basket Cup, największego w Polsce turnieju koszykówki dla chłopców i dziewcząt, odbył się w Trójmieście. Zawodnicy rywalizowali w hali Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu. Liczby opisujące rozgrywki robią wrażenie: w całym turnieju wzięło udział ponad 80 tysięcy chłopców i dziewcząt z ponad 6 tysięcy szkół podstawowych. Na finał nieprzypadkowo wybrano Ergo Arenę, jedną z najnowocześniejszych w Polsce hal sportowo-widowiskowych.

Jak podkreślają organizatorzy, ma to być ukoronowanie wysiłku i zaangażowania jakie drużyny włożyły w to, by dojść do najwyższego szczebla rozgrywek. Piotr Mojsiuszko z Grupy Energa przyznaje, że cieszy go olbrzymie zainteresowanie rozgrywkami. – Oczywiście liczymy na to, że dzięki turniejowi uda się znaleźć perełki, które potem będą grały na najwyższym szczeblu, być może zasilą reprezentację kraju. Głównym zadaniem jest jednak odciągnięcie dzieci i młodzieży od komputerów, telefonów i telewizorów. Chcemy zaszczepić w nich miłość do sportu. 80 tysięcy uczestników pokazuje, że to co robimy ma sens – przekonuje Mojsiuszko.

Perełki, o których wspomina Mojsiuszko, już udało się wyłowić. W poprzednich latach w turnieju brały udział m.in. Roksana PłonkaMarta Wieczyńska. Obecnie dziewczyny występują w ekstraklasowym zespole Energa Toruń Katarzynki. Roksana jest pierwszą zawodniczką w historii polskiej koszykówki, która w wieku 14 lat wystąpiła w półfinale Mistrzostw Polski.

Na turnieju pojawiło się wiele osób związanych z polskim basketem. Największe zainteresowanie budził Adam Wójcik, który w ciągu 20 lat swojej kariery rozegrał ponad 650 meczów w ekstraklasie i jako jedyny gracz w historii zdobył ponad 10 tysięcy punktów.

Zdaniem Wójcika, podobne turnieje mogą sprawić, że podniesie się poziom gry w polskiej lidze koszykówki. Dzięki takim rozgrywkom udaje się zainteresować młodzież sportem. Można też wyłowić prawdziwe talenty. Należy jednak pamiętać, że to dopiero początek sportowej drogi. Aby wejść na szczyt, trzeba olbrzymiej pracy, wysiłku i pomocy ze strony nauczycieli, trenerów i rodziców – mówi Adam Wójcik.

W Ergo Arenie zagrało 16 zespołów: 8 chłopięcych i 8 dziewczęcych.

Wśród dziewczyn najlepsze okazały się uczennice SP 45 z Sosnowca. W finale pokonały SP 47 Białystok 26:25. Trzecie miejsce w kategorii dziewcząt zajęła SSP 14 Gdynia. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: SP 13 Żyrardów, SP 16 Szczecin, SP Kłecko, SP 60 Bydgoszcz i SP 1 Bochnia.

W kategorii chłopców zwyciężyli gospodarze – SP 7 Sopot. W finale pokonali SP 14 Przemyśl 37:32. Kolejne miejsca zajęli młodzicy z SP 47 Białystok, SP 152 Warszawa, SP 23 Włocławek, SP 43 Lublin, SP 100 Kraków oraz SP 11 Elbląg.

Na zakończenie turnieju zaplanowano występ Patricii Kazadi.