W Kwidzynie odbył się wernisaż wystawy przygotowanej przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 100. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech. W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich i prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Jak informuje IPN, wystawa ukazuje historię, dokonania i najważniejsze postacie związane z działalnością Związku Polaków w Niemczech. Jej autorem jest dr Paweł Warot, dyrektor gdańskiego oddziału IPN. Zaprezentowana w Kwidzynie część ekspozycji jest pierwszą z większego cyklu. Oglądać ją można do 29 listopada. Kolejna otwarta zostanie 15 listopada w Lęborku.
– Kiedy po zakończeniu I wojny światowej, w wyniku traktatu wersalskiego, milion Polaków zostało poza granicami odradzającej się II Rzeczypospolitej, właśnie w Niemczech okazało się jasne, że trzeba założyć związek, który zadba o to, aby Polacy mogli walczyć o swoje prawa. Myślę dziś, ile odwagi, determinacji, musiał mieć w sobie Stanisław Sierakowski, kiedy 100 lat temu zakładał Związek Polaków w Niemczech – podkreślał dr Karol Nawrocki. – W momencie, kiedy mniejszość polska w Niemczech nie może cieszyć się prawami takimi, jak mniejszość niemiecka w Polsce, a w Niemczech wciąż obowiązuje zarządzenie Hermanna Göringa z roku 1940, podczas gdy Niemcy nie zapłacili Polsce reparacji i odszkodowań za II wojnę światową, to naszym obowiązkiem w myśl historycznej przyzwoitości i szacunku do tych, których zobaczymy na naszej wystawie, jest upominanie się o sprawy polskiej – zaznaczył.
– Stulecie powstania Związku Polaków w Niemczech jest znakomitą okazją do tego, aby przypomnieć, że w odrodzonej po I wojnie światowej II Rzeczypospolitej, w jej granicach, nie znalazły się wszystkie ziemie polskie. Znaleźli się Polacy poza granicami Rzeczypospolitej – m.in. na Warmii, Mazurach, Powiślu, na Śląsku Opolskim, którzy dla zachowania swojej polskości, dla zachowania języka narodowego, rodzimej kultury postanowili się zorganizować – przypominał z kolei dr Paweł Warot.
Druga cześć wydarzenia odbyła się w budynku I Liceum im. dr. Władysława Gębika, dawnego Polskiego Gimnazjum. Przedstawiciele IPN odwiedzili tutaj Izbę Pamięci.
Więcej o wydarzeniu i wystawie można przeczytać na stronie gdańskiego oddziału IPN.
mat. pras. / oprac. mrud