Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podsumował rok swojej działalności. Podkreślono, że oprócz standardowych działań w 2022 roku zdecydowano się na wyjście z działalnością poza biurowe mury. Motorem napędowym były tu ponadstandardowe działania kierowane do mieszkańców Pomorza i turystów spędzających u nas czas wolny.
Gościem imprezy był Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. – Wojewódzki fundusz z instytucji, która kojarzyła się do tej pory raczej tylko z nazwą, stał się rozpoznawalną marką, która bardzo dobrze działa dla wszystkich Polaków, za co serdecznie państwu dziękuję – podkreślał w swoim przemówieniu.
ODPOWIEDŹ NA WSPÓŁCZESNE WYZWANIA
Najbardziej rozpoznawalnymi kampaniami były „Eko Transport” i „Eko Turysta”. Przedstawiciele funduszu zaznaczali podczas uroczystości, że ich celem nie były jednak odsłony, a rzeczywista zmiana nawyków i zachowań poprzez na przykład promowanie transportu kolejowego.
– Dziś pod względem liczby pasażerów korzystających z kolei na liczbę mieszkańców województwa jesteśmy na pierwszym miejscu. WFOŚiGW miał tu istotny wkład, ale szukano też rozwiązań i możliwości współpracy z różnymi instytucjami – zaznaczał z kolei Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, dodając, że oprócz codziennych zadań związanych z szeroko rozumianą ochroną środowiska fundusz podejmował wiele zadań wykraczających poza jego podstawowe kompetencje.
– Życzę wam, żeby przyszły rok był lepszy, również pod względem finansowym, ale to oznacza więcej pracy. Jednak to wszystko, co robicie, stanowi odpowiedź na wyzwania naszych czasów – wskazywał.
PODZIĘKOWANIA NIE TYLKO ZA SPRZĘT
Jednym z istotnych elementów była współpraca z pomorskimi jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, na wsparcie których fundusz przeznaczył milion złotych. – Wypada mi tylko podziękować za wsparcie dla naszych pomysłów, które udaje się wspólnie realizować. Dziękujemy za wozy strażackie, ale to podziękowania nie tylko za sprzęt, lecz również za włączenie nas w programy, które mówią o szeroko rozumianym bezpieczeństwie – podkreślał nadbrygadier Piotr Socha, szef pomorskich strażaków.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadził działania na rzecz bezpieczeństwa we współpracy z organizacjami ekologicznymi i instytucjami powołanymi do ochrony przyrody, a nawet z Muzeum II Wojny Światowej. Trzeba też pamiętać o działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza, szczególnie na terenach pozamiejskich, które zaowocowały kwotą 223 milionów złotych dotacji wypłaconych na likwidację kopciuchów, których zniknęło ponad 14 tysięcy. To tylko kilka przykładów tego, jak wiele programów w różnych miejscach realizowano w 2022 roku.
– Nasze sukcesy napawają mnie dumą, ale dumny jestem też z moich współpracowników, czyli ludzi, którzy sami podjęli się wdrożenia programu „Elektromobilni”, ograniczając emisję dwutlenku węgla w trakcie dojazdów do pracy, a także ze zmian, które wprowadzamy w Polsce, w naszym otoczeniu. Udało nam się rozpocząć program „Ciepłe Mieszkania”, w jego ramach podpisaliśmy dziewięć umów, a 23 zostaną podpisane niebawem. Były też programy „Brodziec – adaptacja do zmian klimatu” dla uczelni wyższych i „Słoneczne Dachy”. Z naszą pomocą postawiono też dwie rolnicze biogazownie – wymieniał Szymon Gajda, szef Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
FUNDUSZ DZIAŁA JUŻ 30 LAT
Żeby fundusz stał się instytucją bardziej przyjazną i lepiej rozpoznawalną, na przyszły rok zaplanowano między innymi tydzień ochrony środowiska, który będzie swego rodzaju podsumowaniem 30 lat działalności.
Podczas uroczystości wręczono też nagrody „Zielony Żagiel Pomorza”, które otrzymali ministrowie Anna Moskwa i Marcin Horała, pomorski wojewoda Dariusz Drelich oraz Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny. Wyróżniono też pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którzy swoją pracą szczególnie przyczynili się do osiągnięcia przez fundusz wysokich wyników, ale też dbali o jak najbardziej efektywną obsługę klientów, co znalazło odzwierciedlenie choćby w rekordowej liczbie przyznanych dofinansowań.
Bartosz Stracewski/MarWer