Stare zdjęcia, plakaty, bilety z koncertów, dokumenty, ulotki, wspomnienia to dla jednych śmieci, dla drugich skarby, mówi Wojciech Korzeniewski, który postanowił uporządkować ponad 50-letnią historię polskiego rock’n’rolla. Tworzy muzeum, które powstanie w Operze Leśnej w Sopocie.
– Zawsze zbierałem wszystko, co dotyczyło rocka. Świadomej archiwizacji podjąłem się w 2000 r., kiedy podczas opracowywania albumu o festiwalach sopockich, dowiedziałem się że w Polskiej Agencji Artystycznej PAGART, która za komuny miała monopol na eksport i import gwiazd showbiznesu, zostało zlikwidowane archiwum. To samo stało się w Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Wówczas na własną rękę zacząłem zbierać pamiątki i docierać do osób, które mogłyby dysponować jakimiś zasobami, wspomina Wojciech Korzeniewski.
Powołał Fundację Sopockie Korzenie, której celem jest uhonorowanie osób zasłużonych dla rozwoju muzyki rock’n’rollowej, m.in. Franciszka Walickiego, uważanego za ojca chrzestnego polskiego rocka. To własnie fundacja, władze Sopotu, Muzeum Sopotu i BART będą tworzyć muzeum, które ma się znajdować w Operze Leśnej.
Wojciech Korzeniewski opowiada, że zbiory które trafią do muzeum, stale się powiększają. – Nawiązaliśmy współpracę z wieloma fanami rocka i instytucjami, które przekazują nam swoje pamiątki. Kontaktuje się z nami Polonia z całego świata. Staramy się, by kolekcje zbierane przez całe życie, nie trafiły na śmietnik. Przejmujemy takie zbiory od rodzin kolekcjonerów.
Do tej pory udało się pozyskać na rzecz przyszłej ekspozycji m.in. przedmioty należące do Krzysztofa Klenczona z Czerwonych Gitar, plakat pierwszego polskiego koncertu rockowego z 59r., unikatowe video z koncertu Czesława Niemena z zespołem Kombi w Szwecji, który odbył się w czasie stanu wojennego. W muzeum obejrzeć będzie można dokumenty i zdjęcia z festiwali w Sopocie i Jarocinie.
Eksponatów jest tak dużo, że nie zmieszczą się w sali wystawowej, dlatego część z nich zostanie zdigitalizowana. W ramach działalności muzeum odbywać się będą spotkania edukacyjne, koncerty i wieczory autorskie z muzykami. Kolekcja powstała dzięki fanom, którzy przekazali na rzecz przyszłego muzeum: ponad dwa tysiące płyt winylowych, gitary, dokumenty, nagrania audio i wideo, elementy scenografii, zdjęcia i plakaty.
Fundacja Sopockie Korzenie bierze udział w promowaniu Sopotu oraz jego artystów. Organizuje koncerty charytatywne, wystawy fotograficzne dotyczące muzyki. Zorganizowała uroczystości związane z obchodami 50-lecia sopockiego klubu NON STOP. Z inicjatywy fundacji, imieniem Krzysztofa Klenczona z Czerwonych Gitar została nazwana ulica i mural.
20 września fundacja organizuje koncert Roll’n’Rock2013. Na scenie sopockiej Opery Leśnej zagrają TSA, IRA, Czerwone Gitary i Żuki. Imprezę poprowadzą Krzysztof Skiba i satyryk Maciej Kraszewski.