Zauroczony morzem przyjechał na Wybrzeże z Chełma z zamiarem zdobycia jednego z zawodów, o jakich marzą młodzi ludzie mieszkający z dala od morskiego brzegu. Podjął studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej, jednakże jego pasją było dziennikarstwo, ukończył więc Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Świetnie realizował się jako publicysta morski, medioznawca oraz wykładowca dziennikarstwa. Na stałe zamieszkał w Gdańsku. Redaktor Andrzej Gołębiowski zmarł w wieku 78 lat.
Łączył wiedzę techniczną, znajomość zjawisk gospodarczych i ekonomicznych z wielką wrażliwością na sprawy społeczne. Był wybitnym znawcą gospodarki morskiej.
Pełnił funkcję sekretarza gdańskiego oddziału Tygodnika Studenckiego „Politechnik”, był też redaktorem miesięcznika „Horyzont”, publicystą działu ekonomiczno-morskiego „Głosu Wybrzeża”, tygodnika „Czas”. Kierował działem ekonomicznym tygodnika „Wybrzeże”. Był zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Budownictwo Okrętowe”; publicystą, a następnie sekretarzem redakcji „Tygodnika Gdańskiego”. Publikował także w „Polish Maritime News” oraz w „Schiff und Hafen”.
Pracował jako publicysta i kierownik Redakcji Analiz Prasowych „Dziennika Bałtyckiego”, był przewodniczącym NSZZ „Solidarność” w Prasie Bałtyckiej. Ponadto uczył jako wykładowca w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza i Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej w Gdyni. Został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i odznaką „Zasłużony Pracownik Morza”. Przez wiele lat, od 1971 roku, był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Ci, którzy dobrze go znali, tak go wspominają: „Ciekawy świata, lubił podróżować – chętnie wykorzystywał okazje na rejsy Klubu Publicystów Morskich, z których przywoził interesujące materiały oraz fotografie. Z natury dobrotliwy, przyjacielski i życzliwy ludziom, potrafił jednak stanowczo bronić swoich racji. Jak sam podkreślał, organicznie pozbawiony był dążenia do zaszczytów i stanowisk. Wspaniale i zajmująco opowiadał, miał lekkie pióro. W korespondencji podpisywał się „Lumpenliberał”. Uczciwy i skromny człowiek o prawym charakterze i encyklopedycznej wiedzy.
Ceremonia pożegnalna odbędzie się 29 grudnia o godz. 15:30 w Nowej Kaplicy cmentarza Srebrzysko we Wrzeszczu. Urna zostanie złożona w grobie rodzinnym w Chełmie. Rodzina prosi, aby zamiast kwiatów przekazać dar na cel charytatywny.
(opr. raf)