Dawid Kubacki zwycięża w Innsbrucku. Polak odrobił część straty do Norwega Graneruda

(Fot. PAP/Grzegorz Momot)

Dawid Kubacki wygrał w Innsbrucku trzeci konkurs 71. edycji narciarskiego Turnieju Czterech Skoczni. Drugie miejsce zajął Norweg Halvor Egner Granerud, który utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Trzeci był Słoweniec Anze Lanisek.

Kubacki, który umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji Pucharu Świata, pokonał Graneruda o 3,5 pkt. W Turnieju Czterech Skoczni traci jednak do Norwega aż 23,3 pkt. przed ostatnimi zawodami w Bischofshofen. W drugiej serii Kubacki skoczył jedynie 121,5 metra, jednak fatalne warunki spowodowały, że otrzymał duże rekompensaty.

Piąte miejsce na Bergisel zajął Kamil Stoch, 10. był Piotr Żyła, a 20. Paweł Wąsek. Po pierwszej serii odpadli 43. Jan Habdas i 45. Stefan Hula. W parach KO przyszło im stoczyć pojedynki, odpowiednio, ze Stochem i Kubackim.

10. TRIUMF I ZWYCIĘSTWA POLAKÓW

Dla polskiego skoczka jest to 10. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Łącznie 32-krotnie stanął na podium pucharowych konkursów; siedem razy zajął drugą lokatę i 15-krotnie był trzeci.

Polscy skoczkowie narciarscy zbliżają się do jubileuszowego setnego zwycięstwa w Pucharze Świata. Dotychczas odnieśli 98 indywidualnych triumfów. Pierwszy, 26 stycznia 1980 roku w Zakopanem, sztuki tej dokonał Stanisław Bobak. Później trzykrotnie w zawodach triumfował Piotr Fijas. Najwięcej zwycięstw, bo 39, odniósł Adam Małysz.

Po nim nastała era Kamila Stocha, który również wygrał dotychczas 39-krotnie. Kubacki odnotował dziesiąty triumf. Po dwa mają w dorobku Piotr Żyła i Maciej Kot, a po jednym Krzysztof Biegun i Jan Ziobro.