Aż 52 osoby staną przed sądem w związku z wyłudzeniem unijnych dotacji. Prokuratura Regionalna w Gdańsku zakończyła śledztwo w tej sprawie i skierowała do sądu akt oskarżenia. Grupa działała w latach 2013- 16 i wyłudziła prawie 30 milionów złotych.
Proceder polegał na upozorowaniu postępowań ofertowych. We wnioskach o dofinansowanie podawano nierzetelne i nieprawdziwe informacje, które miały istotny wpływ na decyzje o przyznaniu dotacji unijnych. Dotyczyły one między innymi struktury organizacyjnej i własnościowej podmiotu gospodarczego oraz posiadanych zasobów gwarantujących realizację projektów. Oprócz tego oskarżeni znacząco zawyżali ceny środków trwałych, których zakup miał być dofinansowany w ramach dotacji.
Jak mówią śledczy, przestępczy proceder kontynuowany był także na etapie rozliczania uzyskanego dofinansowania. Sprawcy przedkładali nieprawdziwe dokumenty i faktury dotyczące poniesienia wyższych wydatków niż w rzeczywistości. Takie działania prowadzone były w ramach dwóch grup przestępczych, które wykorzystywały ponad 40 podmiotów gospodarczych.
– Aktem oskarżenia objęto 52 osoby, którym łącznie przedstawiono 238 zarzutów. Oskarżeni brali udział zarówno w procederze wyłudzania dotacji w kwocie 30 milionów złotych, jak również w uzyskaniu nienależnego zwrotu podatku VAT w łącznej kwocie 8 milionów złotych. Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków pieniężnych w kwocie prawie 30 milionów złotych, posługiwania się podrobionymi dokumentami, poświadczania nieprawdy w dokumentach, a także prania pieniędzy oraz popełnienia przestępstw skarbowych związanych z wyłudzeniem nienależnego zwrotu podatku VAT – wylicza prokurator Marzena Muklewicz z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.
Śledztwo Prokuratury Regionalnej Gdańsku dotyczyło procederu wyłudzania w latach 2013–2016, z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dofinansowań unijnych do realizacji projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Oś priorytetowa 4 – Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, Działania 4.4. – Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym.
Podmiotami, które ubiegały się i w konsekwencji uzyskały dofinansowanie, były dwie spółki prawa handlowego z województwa wielkopolskiego prowadzące działalność gospodarczą w dziedzinie produkcji mebli. W toku śledztwa, na poczet przyszłych kar, na mieniu oskarżonych dokonano zabezpieczenia majątkowego w łącznej wysokości około 20 milionów złotych poprzez zajęcie środków pieniężnych, wartościowych przedmiotów oraz ustanowienie hipotek na nieruchomościach. Oskarżonym grozi 15 lat więzienia.
Grzegorz Armatowski