Czy program „Maluch Plus”, który teraz jest priorytetem polityki prorodzinnej wychodzi na przeciw oczekiwaniom polskich rodzin? Czy rodzice dzięki niemu faktycznie będą wracać do aktywności zawodowej? O tym Andrzej Urbański porozmawiał z Barbarą Sochą, wiceministrem Rodziny i Polityki Społecznej.
– Jak najbardziej służy temu, by pomóc rodzicom w opiece nad dziećmi do lat trzech. Zależy nam na tym, żeby w kolejnych gminach powstawały żłobki. Zmiana, którą mamy w tegorocznej edycji wychodzi naprzeciw nie tylko rodzicom, ale także samorządom i innym podmiotom, które mogą te miejsca tworzyć. To od nich zależy to, ile miejsc i gdzie zostanie utworzonych. Staramy się zatem likwidować wszystkie przeszkody. Pierwsza zmiana jest taka, że „Maluch” staje się projektem wieloletnim, zatem na całą inwestycję gminy będą miały trzy lata, a nie tylko rok. Druga sprawa, to dofinansowanie przez kolejne trzy lata już po uruchomieniu placówki. Kwota nie jest mała, bo wynosi ponad 800 złotych miesięcznie na dziecko – wyjaśnia Barbara Socha.
ZA DUŻO PIENIĘDZY NA RODZINY?
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwraca uwagę na to, że to kolejny krok w budowie prawdziwie przyjaznej polityki państwa wobec rodzin. Są jednak oponenci, którzy niepokoją się tym, iż na rodziny wydawane jest tak dużo pieniędzy.
– Opozycja zawsze reaguje negatywnie na wszelkie nasze działania i nie ma w tym nic zaskakującego. Gdybyśmy nie robili „Malucha”, to byłaby krytyka, że go nie robimy. Program został zdecydowanie rozszerzony. Ma ogromny budżet, łączy różne środki finansowania. W sumie to 5,5 mld złotych przez te lata do 2029 roku. Jest to niezależne od tych instrumentów, które już wprowadziliśmy w zeszłym roku. To Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli dofinansowanie dla rodzin drugich i kolejnych dzieci w wieku żłobkowym w wysokości 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub 1000 złotych miesięcznie przez rok. Druga kwestia to dofinansowanie do obniżenia opłaty żłobkowej w wysokości 400 złotych na dziecko, które nie jest objęte RKO. Te dwa instrumenty dają stabilność dofinansowania całego systemu żłobkowego, czyli coś, co było odwiecznym postulatem samorządów – tłumaczy minister.
Posłuchaj całej rozmowy:
Andrzej Urbański/pb