Finał piątego sezonu programu Energa Athletic Cup

W ubiegły weekend, na terenie sopockiego Stadionu Leśnego, odbył się finał piątego sezonu programu szkolenia lekkoatletycznego młodzieży – Energa Athletic Cup. Podczas emocjonującej edycji nie brakowało sportowych talentów. Osiągnięcia Pauliny Borys w skoku wzwyż, możliwości dyskobolki Izabeli Mularczyk, a także bieg na 300m Mateusza Słowika to najważniejsze sportowe akcenty piątego sezonu programu Energa Athletic Cup.
Zawody rozgrywane w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych (klas IV-VI) i gimnazjów w tym sezonie dostarczyły wyjątkowych emocji. Podczas finału młodzi uczestnicy zaliczyli debiut w lekkoatletycznej rywalizacji, a ich starsi koledzy mieli kolejną okazję, by sprawdzić swoje sportowe możliwości.

Paulina Borys , która w aktualnym sezonie, w konkurencji skoku wzwyż nie ma sobie równych w Europie, tym razem odpoczywała, przyglądając się zmaganiom koleżanek i kolegów z ośmiu ośrodków, uczestniczących w Energa Athletic Cup. Mateusz Słowik, medalista mistrzostw Polski młodzików na 300m, wystartował w sprincie, wygrywając z czasem 11.2.

Podczas kończących ten sezon zawodów, sprawdzono także możliwości liderów programu w innych konkurencjach. Jednak i tu uczestnicy Energa Athletic Cup  nie zawiedli! Wicemistrzyni kraju w rzucie dyskiem, Izabela Mularczyk, sprawdziła się skoku w dal i biegu na 100m. W sprincie padł jeden z najlepszych rezultatów: zwyciężczyni, Julia Okuń (Gdynia) finiszowała z czasem 12.9, ustanawiając tym samym nowy rekord życiowy. Trzecia w kraju chodziarka, Zuzanna Czaja (Osieczna-Szlachta) w biegu na 600m, wyprzedziła swoje rywalki, pozostawiając aż o 11 sekund w tyle Małgorzatę Wilczewską. W konkursie pchnięcia kulą Kordian Pstrong (Karsin) pokonał Rafała Rendaszkę.

Na Stadionie Leśnym pojawił się także, znany z koszykarskich parkietów, były reprezentant Polski, Tomasz Jankowski, którego córka Maja, zajęła drugie miejsce w skoku wzwyż wśród zawodniczek ze szkół podstawowych.

Lekkoatletyka jako dyscyplina ogólnorozwojowa jest wręcz wymarzona dla dzieci. Grzechem byłoby nie skorzystać z dobrodziejstwa pięknie położonego obiektu, jeśli mieszka się w jego sąsiedztwie – mówi były koszykarz, a obecnie trener.

Podczas finału V sezonu dopisała nawet pogoda! Co roku, najbardziej aktywne w Energa Athletic Cup ośrodki wyposażane są przez SKLA w sprzęt lekkoatletyczny, a najmniej zaangażowane drużyny zastępują nowe. Łącznie rywalizowano w dwudziestu jeden konkurencjach, a punktację drużynową wygrała Osieczna-Szlachta przed Karsinem.

Po rozdzieleniu medali w blokach startowych stanęli…szkoleniowcy. W biegu na 100m najszybciej finiszował Paweł Andrzejczak (trener – koordynator), ale według specjalnego przelicznika uwzględniającego wiek, przegrał z Bogdanem Czają z Osiecznej- Szlachty.

Emocje i nagrody czekały także na osoby, które zawitały na zawody w roli kibiców – w quizie lekkoatletycznym można było wygrać atrakcyjne gadżety ufundowane przez Grupę Energa – sponsora programu Energa Athletic Cup.