Dzieci w Polsce dostają zbyt dużo antybiotyków. Często pediatrzy w pośpiechu i w natłoku chorych mylnie rozpoznają na przykład zapalenie oskrzeli. Doktor Teresa Małaszyńska ze Szpitala Dziecięcego na Polankach w Gdańsku miała małych pacjentów, którym podawano w ciągu roku nawet kilkanaście antybiotyków. Radzi, by rodzice dobrze przygotowali malucha do badania, by diagnoza była pewniejsza. Ważne, żeby dziecko odkrztusiło wydzielinę i podczas osłuchiwania oddychało przez usta.
Teresa Małaszyńska podpowiada też jak rozpoznawać kaszel u dzieci i co powinno zaniepokoić rodziców. Jeśli maluch kaszle do dwóch godzin po zaśnięciu, to naturalny efekt niedrożnych dróg oddechowych. Niebezpieczny kaszel, który może oznaczać na przykład zapalenie oskrzeli czy płuc, utrzymuje się jeszcze po północy lub trwa całą noc.
Najlepszą profilaktyką jest ruch na świeżym powietrzu. Należy też w okresie jesienno-zimowym pamiętać o podawaniu dzieciom witaminy D3. Ma ona ogromny wpływ na pobudzenie układu odpornościowego. Tymczasem jak wynika z badań Centrum Zdrowia Dziecka aż 80 procent maluchów w Polsce ma niedobór tej witaminy.