Gdańska i ukraińska młodzież będzie miała okazję wziąć udział w warsztatach, które mają na celu integrować społeczności o różnym pochodzeniu, przeciwdziałać uprzedzeniom i stereotypom, a także promować wzajemne zrozumienie. Głównym tematem będzie budowanie równego, włączającego, a także spójnego społeczeństwa. Do 24 marca do północy jest szansa, by wysłać formularz zgłoszeniowy i wziąć w nich udział.
Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) podjęło współpracę z miastami o największej liczbie społeczności uchodźców. Wśród nich znalazły się Gdańsk, Poznań, Kraków, Warszawa i Rzeszów. Warsztaty poprowadzą eksperci i ekspertki z ODIHR. Jak podkreśla główna specjalistka w Wydziale Rozwoju Społecznego Barbara Borowiak, są to osoby doświadczone w pracy z młodzieżą, która doświadczyła konfliktów wojennych.
– Przez ostatni rok od militarnej agresji Rosji na Ukrainę, wiele osób zaangażowało się w pomoc dla uchodźców, ale też coraz częściej dochodzą do głosu obawy dotyczące potencjalnych negatywnych reakcji na obecność uchodźców w naszej społeczności. Szczególnie młodzież narażona jest na negatywne konsekwencje konfliktu – tłumaczy Borowiak. – To zdecydowanie są warsztaty, które mają na celu jeszcze prewencję, ale też budowanie takiej długoterminowej spójności społecznej. Oznacza to, że my nie wiemy, jaka część uchodźców zdecyduje się na powrót na Ukrainę. W związku z tym musimy już dzisiaj budować wśród naszej młodzieży kompetencje pokojowego współistnienia – dodaje.
WSPÓLNE ROZMOWY NA TRUDNE TEMATY
Co nam zrobiła wojna? Jak na nas wpłynęła? Jak doświadczenie uchodźstwa, czy doświadczenie bycia częścią społeczności przyjmującej, wpłynęło na naszą tożsamość? Co jest trudnego w tym spotkaniu dwóch różnych grup? – By udzielić odpowiedzi na te pytania, trzeba się nad nimi pochylić. Podnoszą ważne, jednak trudne kwestie. Jak wyjaśnia Barbara Borowiak, celem projektu jest stworzenie bezpiecznej przestrzeń dla wspólnej i swobodnej rozmowy między innymi na powyższe tematy. Umożliwi to zrozumienie siebie nawzajem, a w konsekwencji przeciwdziałanie powstawaniu głębszych konfliktów. Warsztaty są też okazją do porozmawiania o tym, czym jest, jak rozpoznawać i jak przeciwdziałać – uprzedzeniom, stereotypom, a także dyskryminacji.
DZIAŁANIA, KTÓRE ŁĄCZĄ
W czasie warsztatów młodzież będzie miała okazję wykazać się inicjatywą budującą lokalne sieci współpracy. Aby wesprzeć ją w przekuwaniu pomysłów w konkretne działania, młodzież będzie mogła skorzystać z indywidualnych sesji coachingowych. Pod koniec roku w grudniu odbędzie się konferencja podsumowująca projekt. Uczestnicy zaproszeni zostaną do Lublina, który jest tegoroczną Europejską Stolicą Młodzieży. Tam będą mieli szansę zaprezentować efekty swojej pracy.
Rekrutacja potrwa do 24 marca, a same warsztaty potrwają trzy dni i rozpoczną się 3 kwietnia. Zainteresowane osoby do 30. roku życia mogą skorzystać z formularza zgłoszeniowego, znajdującego się na stronie internetowej. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim.
Aleksandra Trembicka/ol