O 110 tysięcy ton zostanie ograniczona emisja dwutlenku węgla na terenie Pomorza. Jest to efekt wymiany w około 3500 tysiącach lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych nieefektywnych źródeł ciepła. Jest to możliwe dzięki ogólnopolskiemu programowi „Ciepłe Mieszkanie”.
Pomorze jest w pierwszej trójce województw w kraju pod względem liczby składanych wniosków na dofinansowanie w ramach ogólnopolskich programów „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie”. Każdy z nich wspiera poprawę jakości powietrza, poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła. Pierwszy skierowany jest do budynków jednorodzinnych, drugi zaś do wielorodzinnych. Kwoty z uzyskanego dofinansowania można przeznaczyć na wymianę „kopciucha”, montaż okien, czy podłączenie do sieci ciepłowniczej.
PROGRAMY NIE TRACĄ NA POPULARNOŚCI
Jak zaznacza rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Urszula Pakulska, pomimo, że program „Ciepłe Mieszkanie” rozpoczął się rok temu, chętnych nie brakuje. Do tej pory najwięcej „kopciuchów” zlikwidowano w gminie Kartuzy, bo aż 500, następnie w Słupsku – 260, a w Gdańsku i Sztumie liczba wyniosła około 200.
– Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w naszym województwie. Pod względem liczby wniosków, które do nas wpłynęły, jesteśmy na drugim, może trzecim miejscu w Polsce. Nas to bardzo cieszy, bo im więcej osób złoży wnioski o dofinansowanie, to ta jakość powietrza będzie lepsza, zmniejszy się emisja pyłów i gazów cieplarnianych – podkreśla.
Natomiast „Czyste Powietrze” trwa już od 2018 roku i skierowane jest dla budynków jednorodzinnych. Najwięcej wniosków wpływa z gminy Kartuzy, a także Żukowo. Jak informuje Justyna Sikora z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, do tej pory wypłacono 255 milionów złotych.
– Najwięcej wniosków złożono na pewną hybrydę, czyli pompę ciepła połączoną z fotowoltaiką. Coraz większą popularnością cieszy się termomodernizacja, czyli docieplenie budynku, wymiana okien i drzwi. Widać, że ta świadomość ludzi, żeby docieplić budynek, co pozwoli zaoszczędzić dużo pieniędzy na ogrzewanie, jest coraz większa – zauważa.
Wnioski można składać w gminach odpowiednich dla miejsca zamieszkania.
Aleksandra Trembicka/mm