Kim byli twórcy Tablic z postulatami Solidarności? Jak wyglądała sala przesłuchań oraz rzeczywistość w czasach PRL? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziemy na nowej wystawie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Dziś otwarto multimedialną ekspozycję pod hasłem „21. Dekalog Solidarności”.
– Wystawa podzielona jest na dwie części, powiedział kurator wystawy Patryk Klein. – Pierwsza opowiada o historii samych Tablic, a druga to opowieść interaktywna o tle politycznym, gospodarczym i społecznym poszczególnych postulatów.
Każdy zwiedzający dostaje kartę zbliżeniową i zatrzymuje się przy 21 stanowiskach. Na ekranach wyświetlany jest film w formie komiksu, a po nim musi odpowiedzieć na dwa pytania, dotyczące przedstawianego postulatu. System zarejestruje wynik. Na 22 stanowisku zwiedzający porówna swój wynik z najlepszym i pozna wszystkie prawidłowe odpowiedzi.
„Wystawa została stworzona głównie z myślą o młodzieży, by zapoznać ją z historią sprzed ponad trzydziestu lat” – dodaje dyrektor muzeum Jerzy Litwin. Otwarta będzie przez rok. Znajduje się w Ośrodku Kultury Morskiej przy ulicy Tokarskiej w Gdańsku. Została przygotowana w 10 rocznicę wpisania Tablic na listę najbardziej wartościowych dokumentów w dziejach ludzkości – UNESCO „Pamięć Świata”.