Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Wejherowo, Żukowo, Rzeczenica i Chojnice – w tych miejscach na Pomorzu zorganizowano Orszak Trzech Króli. Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie Świętem Trzech Króli, kończy okres Bożego Narodzenia w Kościele Katolickim. Przemarsze zaplanowano w ponad 180 polskich miastach. Uczestnicy często ubierają na głowy korony, wiele osób przebiera się by przypomnieć wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Gwiazda Betlejemska przyprowadziła trzech Mędrców ze Wschodu, by pokłonili się małemu Jezusowi. Złożyli też dary – złoto, kadzidło i mirrę. Zgodnie z tradycją Mędrcy noszą imiona Kacper, Melchior i Baltazar. Symbolizują trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Każdy orszak poprowadzą osoby wcielające się w ich postacie.
W Gdańsku po raz czwarty będzie w ten sposób obchodzone Święto Trzech Króli. Orszak wyruszy w południe sprzed Kaplicy Królewskiej, przejdzie ulicami Starego Miasta by dotrzeć do Zielonej Bramy. Po drodze minie Pałac Heroda – zaadaptowaną na tę potrzebę Wielką Zbrojownię. Każdy obecny dostanie koronę oraz śpiewnik a dzieci miecz lub nałęczkę na głowę.
Przygotowania do gdańskiego orszaku trwały od kilku tygodni. W szkołach szyto stroje, dziewczęta przygotowywały tradycyjne nałęczki, a chłopcy „wykuwali” miecze rycerskie. Gdańską specjalnością będą stroje wikingów oraz samurajów. Orszak uświetnią również dobosze, którzy będą wybijać rytm marszu na werblach a do śpiewu będzie zachęcał chór męski z Trąbek Wielkich. Pojawią się również żołnierze z Faktorii Rzymskiej z Pruszcza Gdańskiego. Pod Zieloną Bramą przy żywej szopce, uczestnicy odnajdą Świętą Rodzinę, gdzie każdy będzie mógł złożyć jej swój pokłon.
Po raz drugi ulicami Gdyni przejdzie Orszak Trzech Króli. Aktorami będą przede wszystkim dzieci tworzące grupy rycerzy, pastuszków, dwórek i aniołków. Młodzież i dorośli wystąpią w rolach Trzech Króli, Świętej Rodziny i dworu Heroda. Uczestnicząc w wydarzeniu będzie można wesprzeć charytatywny cel – otwarty 2 grudnia 2013 r. gdyński dom hospicyjny dla dzieci Bursztynowa Przystań. Kwestować będą wolontariusze z puszkami.
Orszak wyruszy w samo południe z Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 48) w stronę Kościoła Najświętszej Maryi Panny (ul. Armii Krajowej 26), następnie korowód przejdzie ulicą Świętojańską do Kościoła św. Antoniego Padewskiego oo. Franciszkanów (ul. Ujejskiego 40) gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.
W Słupsku po raz pierwszy odbędzoie się Orszak Trzech Króli. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11:30 Mszą św. w kościele św. Maksymiliana Kolbe, której przewodniczyć będzie bp Krzysztof Zadarko. Orszak Trzech Króli przejdzie ul. Piłsudskiego, Sobieskiego, Szczecińską i Tuwima na plac Zwycięstwa. Po drodze przedstawione zostaną cztery sceny jasełkowe, a na zakończenie będzie można zobaczyć pokłon oddany małemu Jezusowi.
Orszak Trzech Króli w Dziemianach będzie wyjątkowy, bo gmina zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie „Głosuj na wielbłąda” i pojawi się na czele pochodu wielbłąd! Zdecydowali o tym internauci oddając głos w plebiscycie organizowanym przez Fundację Orszak Trzech Króli. Do rywalizacji stanęło aż kilkadziesiąt polskich miast. I wygrały Dziemiany, które uzyskały największą liczbą głosów – 7553. W drugiej kolejności był Rzeszów z liczbą głosów 6634. Organizatorzy zdecydowali, że w obu tych miejscach pojawią się wielbłądy.
Do Dziemian zwierzę przyjechało z cyrku w Warszawie. Uroczysty przemarsz rozpocznie się o godz. 14:30 przy amfiteatrze w Dziemianach. Uczestnicy przejdą do stajenki w szopie przy plebanii. Tu będą inne zwierzęta, m.in. osioł, owce, kozy.
Orszak Trzech Króli przemaszeruje ulicami Wejherowa już po raz drugi. Hasłem tegorocznego przemarszu jest wezwanie „Kolędujmy!” – cieszmy się Świętami Bożego Narodzenia, pokazujmy tę radość światu, a przede wszystkim dzielmy się nią. Orszak nawiązuje do tradycyjnych scen odgrywanych od wieków w okresie bożonarodzeniowym, m.in. dworu złego króla Heroda, wędrówki Trzech Króli za Betlejemską Gwiazdą. Przemarsz rozpocznie się przed Bramą Oliwską o godz. 14:00, a zakończy się ok. 15:30 wspólnym śpiewaniem kolęd w Kolegiacie Trójcy Świętej. Po drodze uczestnicy odwiedzą Pałac Heroda (Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej).
W Żukowie marsz rozpocznie się przy Hali Widowiskowo – Sportowej o godz. 13:00. Organizatorzy proszą, aby każdy przyniósł ze sobą serce z tektury. Na nim należy napisać swoje intencje. Serca zostaną ofiarowane Panu Jezusowi podczas pokłonu. Podczas przemarszu będą nie tylko śpiewane kolędy, ale również zaplanowano tańce i pląsy prowadzone przez profesjonalnego wodzireja.
W Chojnicach Orszak wyruszy o godz. 12:00 z Placu Emsdetten i przejdzie ulicami: Okrężną, Sukienników, Kościuszki na Stary Rynek, gdzie zakończy się pokłonem Mędrców przed Nowonarodzonym oraz koncertem kolęd.
W Rzeczenicy o godz. 11:00 zaplanowano Mszę św., po której wyruszy orszak z kościoła parafialnego. Zakończenie ogniskiem z kolędami w Ochotniczej Straży Pożarnej.
Z świętem Trzech Króli związanych jest wiele zwyczajów. W kościołach święci się kredę, którą później wierni piszą na drzwiach K + M + B, czyli inicjały trzech Mędrców i aktualny rok. Po łacinie skrót odczytywany jest jako błogosławieństwo – „Christus Mansionem Benedicat”, czyli „Chryste błogosław temu domowi”. Dawniej w tym dniu święcono pieniądze, jałowiec czy żywicę z drzew leśnych. Miało to zabezpieczyć dobytek i zapewnić zdrowie domownikom.