Badają piersi, rozmawiają o chorobach nowotworowych. Chcą propagować postawy prozdrowotne i oswajać trudne tematy. W Światowy Dniu Walki z Rakiem, ponad trzy tysiące uczniów z całej Polski wzięło udział w koncertach i happeningach w ramach programu dla młodzieży „Mam haka na raka”. W Gdańsku do akcji włączyli się uczniowie i nauczyciele III Liceum Ogólnokształcącego. – O chorobach nowotworowych trzeba rozmawiać z młodymi ludźmi, bo im wcześniej wykryjemy raka, tym są większe szanse, że uda się go pokonać, przekonuje koordynatorka akcji Paulina Siekierska.
– Dotychczasowe wielkie kampania reklamowe lub ulotki, które dostajemy w przychodni nie działają. Pomysł akcji jest taki, żeby młodzi ludzie, dowiedzieli się na temat raka jak najwięcej, i żeby te informacje przekazywali swoim rodzicom, dziadkom. Mamy nadzieję, że dzięki temu więcej osób przyjdzie na badania, tłumaczy Paulina Siekierska.
Co roku program poświęcony jest profilaktyce wybranego nowotworu, a jego efektem jest ogólnopolska kampania społeczna, zaprojektowana przez uczestników programu. Poprzednie edycje programu były poświęcone rakom: piersi, prostaty, szyjki macicy, płuc, jelita grubego oraz nowotworowi skóry – czerniakowi. Tegoroczna, siódma edycja programu została poświęcona nowotworom układu chłonnego – chłoniakom.
W III Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku miały miejsce m.in. wykłady, które prowadzili lekarze i prezentacje przygotowane przez uczniów. Wystawiono również fantom piersi, dzięki któremu uczniowie i uczennice mogły nauczyć się jak wykrywać raka piersi.
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 12-13 mln osób. W 2008 r. spowodowały one śmierć 7,6 mln osób, co stanowiło 13 proc. wszystkich zgonów. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2009 r. chorobę nowotworową wykryto w Polsce u 156 tys. osób, a liczba zgonów z tego powodu wyniosła 93 tys.