To jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w środkowo-wschodniej Europie, we wnętrzach którego ukryto kilka komputerów dużej mocy, w tym superkomputer „Kraken”. We wtorek, 26 kwietnia, uroczyście otwarto budynek Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej.
Budowa Centrum Kompetencji STOS to największa inwestycja infrastrukturalna Politechniki Gdańskiej od czasu powstania Centrum Nanotechnologii B, które do użytku oddano w czerwcu 2015 roku. Budynek CK STOS zlokalizowany jest na terenie kampusu, przy ul. Traugutta 75, i wkomponowany w zbocze Góry Szubienicznej. Cały kompleks składa się dwóch brył, w których znajdziemy przestrzenie do pracy dla naukowców i inżynierów, salę konferencyjną, a także liczne pomieszczenia techniczne.
WSZECHSTRONNE ZASTOSOWANIA SUPERKOMPUTERÓW
Sercem centrum jest siedem wyspecjalizowanych serwerowni, który może działać zarówno w pojedynkę, jak również – w zależności od bieżących potrzeb – jako zespół kilku osobnych superkomputerów. Nad jego mocą czuwać będą naukowcy Politechniki Gdańskiej i zespół Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG, który w nowo otwartym centrum informatycznym Gdańska znalazł swoją nową siedzibę.
– O jakości danej uczelni świadczą przede wszystkim jej osiągnięcia naukowe, kadra naukowo-dydaktyczna, a także poziom wiedzy i kompetencji jej absolwentów. Aby wszystkie te elementy były stale rozwijane, niezbędna jest jednak odpowiednia infrastruktura – mówił rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde. – Otwarcie centrum i uruchomienie superkomputera Kraken zapewnia to pod wieloma względami i przełoży się również na napływ do Gdańska jeszcze większej liczby młodych i zdolnych ludzi, którzy zwiążą się z nami na stałe. To jeden z najnowocześniejszych tego typu kompleksów w Europie, który znacząco podniesie konkurencyjność i atrakcyjność nie tylko naszej uczelni – dodawał prof. Wilde.
Moce obliczeniowe – nie tylko Krakena, czyli jednego z najszybszych komputerów w Polsce – umożliwią prowadzenie zaawansowanych prac naukowcom zajmujących się np. rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji, energetyką jądrową, technologiami ochrony środowiska, czy medycyną i farmaceutyką.
BADANIA, ROZWÓJ I NOWE TECHNOLOGIE
– Nie chodzi tu jednak o wyścig na moce obliczeniowe, tylko możliwości badawczo-rozwojowe i opracowywanie nowych technologii, rozwiązań służących społeczeństwu zarówno teraz, jak również w przyszłości. W przypadku Krakena są one praktycznie nieograniczone, bo cały kompleks został zaprojektowany tak, by można było sukcesywnie powiększać jego możliwości w kolejnych latach – wyjaśnia dyrektor Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, prof. Henryk Krawczyk.
Najważniejsze elementy całego systemu umieszczone zostały pod ziemią, w specjalnie wybudowanym „bunkrze”. Nie chodzi tu jednak o fizyczne bezpieczeństwo maszyny, bo nie da się jej po prostu wynieść. To głównie ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą zakłócić pracę maszyn, ale też sposób skutecznego zabezpieczenia drogiego sprzętu przed wodą czy ogniem.
MOC KRAKENA BĘDZIE ROSŁA
Koszt budowy nowego centrum to 156 mln zł, z czego 90 mln zł pochodzi ze środków unijnych, ale to nie koniec inwestycji. Politechnika Gdańska, z własnych pieniędzy, wyposaża centrum w dodatkowy sprzęt – w tym kolejne elementy superkomputera.
„Kraken” będzie mógł być ulepszany i rozwijany przez wiele lat, a pierwszy etap rozbudowy ma się zakończyć w grudniu. Wówczas komputer powinien znaleźć się na liście TOP100 najszybszych tego typu maszyn w Europie i na jednym z czołowych miejsc w Polsce. Gdyby już dziś dysponował pełną planowaną mocą, byłby najwydajniejszym superkomputerem w Polsce.
BS/PAP/PG/raf