Trwa kolejny, już 439. dzień pełnoskalowej wojny na Ukrainie. W nocy doszło do ataku rakietowego wroga na Odessę. Ukraińska telewizja podała informacje o pożarze oraz o eksplozjach w innym mieście na południu kraju, Chersoniu. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono także w stolicy, Kijowie, i innych regionach kraju. Rosyjskie wojska zaatakowały także w nocy z niedzieli na poniedziałek obwód kijowski 35 dronami – wszystkie zostały strącone.
22:11 Prezydent Zełenski: sukcesy Ukraińców w obronie przed rosyjską agresją są antidotum na inne agresje
Sukcesy Ukraińców w obronie przed rosyjską agresją są antidotum na inne agresje. Świat musi zobaczyć, że wolny naród może bronić wolności przed najeźdźcami – oświadczył w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski; poinformował też o spotkaniu z dowództwem armii.
– Potrafimy się obronić przed agresją. (…) Inni też, jeśli będą działać tak dzielnie, tak dokładnie i tak solidarnie, jak inne wolne narody. Dziękuję każdemu z naszych żołnierzy, którzy pozwalają to Ukrainie osiągnąć! Jestem wdzięczny każdemu, kto pomaga naszym żołnierzom w zdobyciu broni, która jest im potrzebna do skutecznego działania! – mówił prezydent.
Ze szczególnymi podziękowaniami zwrócił się do żołnierzy 96. Kijowskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej za skuteczną obronę przed irańskimi dronami. Kilka słów poświęcił jednostkom walczącym w najgorętszych miejscach – Marjince, Bachmucie i Awdijiwce. Podziękował wszystkim tam walczącym za odwagę i dzielność.
Poinformował też o odbyciu spotkania z dowódcami poszczególnych sektorów frontu, a także ministrem obrony i szefem wywiadu.
– Chwała wszystkim naszym żołnierzom, którzy walczą za Ukrainę! Niech zwycięstwo nad obecnym złem raszyzmu (szeroko na Ukrainie rozpowszechniony termin utworzony z połączenia słów „Russia” – po angielsku Rosja – i „rasizm” – przyp.red.) będzie najlepszym uczczeniem pamięci tych, którzy walczyli i pokonali nazizm! – zakończył ukraiński przywódca, nawiązując do daty 8 maja, obchodzonej na Zachodzie jako dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.
21:51 Ataki rakietowe Rosjan na obwód charkowski i dniepropietrowski
O atakach rakietowych armii rosyjskiej powiadomiły w poniedziałek wieczorem władze obwodów charkowskiego i dniepropietrowskiego. We wschodnich regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy.
– Mieszkańcy słyszeli pięć wybuchów. Trzy z nich w okolicach miasta – poinformował w Telegramie mer miasta Ihor Terechow.
Szef władz regionu Ołeh Syniehubow wezwał mieszkańców do ukrycia się w związku z atakiem rakietowym. Potem przekazał, że doszło do co najmniej sześciu wybuchów, a miasto i jego okolice najprawdopodobniej zaatakowano rakietami S-300.
Władze obwodu dniepropietrowskiego również potwierdziły zagrożenie atakiem. Informowano m.in. o odgłosach eksplozji w stolicy regionu, Dnieprze.
Szef administracji obwodowej Serhij Łysak podał, że w regionie działa obrona przeciwlotnicza.
Kanały monitoringowe przekazały informacje o wylocie z lotnisk w Rosji co najmniej czterech bombowców strategicznych, a także o aktywności wrogiego lotnictwa taktycznego w pobliżu północno-wschodniej granicy Ukrainy (zagrożenie kierowanymi bombami lotniczymi).
21:37 Ukraiński sztab: rosyjskie władze okupacyjne opuściły niektóre miejscowości w obwodzie chersońskim
Rosja zawiesiła działalność swoich „administracji” w Skadowsku i kilku innych miejscowościach w obwodzie chersońskim, wywożą dokumenty oraz urzędników – powiadomił w poniedziałek w komunikacie sztab generalny armii ukraińskiej.
– W Skadowsku zawieszono działalność administracji powiatowej i miejskiej. Nocą z 6 na 7 maja okupanci załadowali do samochodów dokumentację, sprzęt i inny majątek urzędów państwowych. Rano 7 maja miasto opuściła znaczna część okupacyjnych urzędników wraz z rodzinami – powiadomił sztab w komunikacie w poniedziałek wieczorem.
Podobna sytuacja miała miejsce także w kilku wsiach w okolicach Skadowska.
Według sztabu generalnego Rosjanie zamierzają wywieźć dokumentację i zagrabiony majątek przez port w Berdiańsku w obwodzie zaporoskim, w związku z tym, że przy wjeździe na Krym oraz w rejonie Mostu Kerczeńskiego w ostatnich dniach utworzyły się zatory.
Na froncie armia agresora w dalszym ciągu skupia się na działaniach ofensywnych na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W sumie wróg przeprowadził ok. 30 ataków. Najcięższe walki toczą się o Bachmut i Marjinkę w obwodzie donieckim.
19:39 Po incydencie nad Morzem Czarnym oddziały NATO postawione w stan podwyższonej gotowości
Oddziały NATO Air Policing zostały postawione w stan podwyższonej gotowości w odpowiedzi na niebezpieczne zachowanie rosyjskiego samolotu wojskowego w pobliżu polskiego samolotu Frontex nad Morzem Czarnym w pobliżu Rumunii w piątek. NATO pozostaje czujne – poinformowała Kwatera Główna Sojuszu.
W niedzielę rano rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska przekazała PAP, że w piątek nad Morzem Czarnym doszło do incydentu z samolotem SG, który brał udział w misji Frontexu. Do polskiego samolotu Turbolet L-410 trzy razy zbliżył się rosyjski myśliwiec, który wykonał agresywne i niebezpieczne manewry. Podczas zdarzenia polska załoga utraciła chwilowo kontrolę nad samolotem i straciła wysokość. Więcej >>>TUTAJ.
18:55 Rosjanie rozpoczęli przymusową mobilizację w okupowanym Mariupolu
Okupacyjne rosyjskie władze położonego na południowym wschodzie Ukrainy Mariupola rozpoczęły mobilizację jego mieszkańców – poinformowała lojalna wobec władz w Kijowie rada miasta na swoim kanale w Telegramie.
W powiadomieniu zamieszczono fotografię z badania lekarskiego w wojskowej komendzie uzupełnień. Według doniesień prawowitej rady miejskiej Mariupola jako pierwsi badania lekarskie przechodzą pracownicy sektora publicznego.
– Teraz mężczyźni mogą zostać wysłani na śmierć za rosyjskich okupantów, którzy zniszczyli ich miasto – napisała mariupolska rada miasta.
– Komisje poborowe rozpoczęły pracę w Mariupolu. Okupanci już szukają obywateli, którzy nie wypełniają swojego „obowiązku wojskowego”. Wróg planuje wcielić mężczyzn do sierpnia. (…) Ale my wierzymy w Siły Zbrojne Ukrainy i czekamy na wyzwolenie naszego miasta – powiedział Wadym Bojczenko, lojalny wobec Kijowa burmistrz Mariupola.
Położony nad morzem Azowskim, w obwodzie donieckim, Mariupol, który przed wojną liczył ok. 450 tys. mieszkańców, został zniszczony przez brutalną ofensywę wojsk rosyjskich w pierwszych miesiącach wojny. Od maja ubiegłego roku jest pod okupacją rosyjską. Miasto znajduje się obecnie w głębi zajętych przez Rosję terytoriów Ukrainy.
18:47 Żaryn: sytuacja Ukrainy pozostaje bardzo trudna; ponaglanie nie sprzyja skuteczności kontrofensywy
Rosja konsekwentnie prowadzi działania militarne, uzupełniane o metody walki hybrydowej, które mają dać jej zwycięstwo nad Ukrainą – podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Sytuacja pozostaje bardzo trudna. Ponaglanie Ukraińców w sprawie kontrofensywy nie sprzyjają jej skuteczności, bo taka operacja musi być dobrze przygotowana militarnie – dodał.
– Działania militarne, uzupełniane o metody walki hybrydowej, mają dać Rosji zwycięstwo nad Ukrainą – napisał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych. Jego zdaniem Rosja liczy na załamanie ukraińskiej obrony, pokonanie armii, zdobycie Kijowa, zmianę władz i okupację całej Ukrainy. Swoje działania Kreml prowadzi konsekwentnie.
– Pojawiające się – po raz kolejny – sugestie wskazujące na napięcia w rosyjskim establishmencie nie odnoszą się do realiów. W rosyjskiej władzy nie ma obecnie potencjału buntu wobec polityki imperialnej ani sprzeciwu wobec wojny przeciwko Ukrainie – napisał Żaryn. W jego opinii sytuacja Ukrainy pozostaje bardzo trudna.
– Obecnie trwają przygotowania do kontrofensywy. Wiele zależy od zdolności zgromadzenia przez obrońców odpowiedniej ilości sprzętu oraz sił do przeprowadzenia ofensywnej operacji obronnej – wyjaśnił.
Podkreślił, że działania Ukrainy muszą być dobrze przygotowane i zaplanowane. Pojawiające się informacje o naciskach na szybkie działanie nie sprzyjają skutecznej kontrofensywie, o czym, jak przypomniał Żaryn, mówił ostatnio prezydent Czech.
– Ukraina do działań musi przystąpić w sposób dobrze zaplanowany i przygotowany. Rozpoczęcie ofensywy bez odpowiedniego przygotowania może zniweczyć szanse zmiany sytuacji na froncie, przed jaką stoją Ukraińcy – napisał minister.
Podkreślił, że w interesie Zachodu nie jest ponaglanie Ukraińców. Kraje wspierające Ukrainę powinny mieć świadomość, że skuteczność działań w najbliższych tygodniach zależeć będzie od stopnia przygotowania operacji militarnej oraz jej zaplecza.
Żaryn zaznaczył w swoim tweecie przypomniał, że rosyjska wojna przeciwko Ukrainie trwa. Nie należy się spodziewać jej zakończenia w najbliższych miesiącach. Działania rosyjskie wskazują, że Kreml szykuje się na długą wojnę i chce osiągnąć swoje strategiczne cele.
17:52 Ukraina i Rosja rozpoczęły misje monitoringowe w miejscach przetrzymywania cywilów
Ukraińskie biuro rzecznika praw człowieka oraz przedstawiciele rosyjskiej Dumy Państwowej rozpoczęli misje monitoringowe w miejscach przetrzymywania cywilów – powiadomiła strona ukraińska.
O rozpoczęciu „wspólnych działań” w ramach misji monitoringowych powiadomiło w komunikacie Biuro Rzecznika Praw Człowieka Rady Najwyższej Ukrainy.
– 23 kwietnia Rosjanie odwiedzili naszych obywateli w miejscach ograniczenia wolności w obwodzie ługańskim, w sumie 17 osób – podano w komunikacie opublikowanym w Telegramie ukraińskiego rzecznika praw człowieka Dmytro Łubinca.
Z kolei przedstawiciele strony ukraińskiej 3 maja wspólnie z organizacją społeczną Nadija odbyli wizytę u 17 oskarżonych osób, przetrzymywanych na terytorium Ukrainy. Przekazano im również paczki z rzeczami pierwszej potrzeby.
Strony wymieniły się także listami odwiedzonych osób oraz nagraniami, potwierdzającymi wizyty. Poinformowano o nich także krewnych tych osób.
Strona ukraińska wyraziła w komunikacie nadzieję, że „rozpoczęta praktyka doprowadzi do odblokowania procedury uwolnienia cywilnych zakładników oraz skazanych, by jak najszybciej mogli wrócić do domu”.
17:03 KE proponuje po raz pierwszy od początku wojny sankcje na chińskie firmy wspierające Rosję
Komisja Europejska proponuje po raz pierwszy od początku wojny nałożenie restrykcji na wybrane chińskie firmy wspierające „rosyjską machinę wojenną” – podaje w poniedziałek „Financial Times”. Dziennik prognozuje też, że wywoła to wzrost napięć w relacjach z Pekinem.
Propozycja KE przewiduje między innymi objęcie sankcjami firm, na które własne restrykcje nałożyły już USA. Lista proponowanych sankcji musi jeszcze zostać zatwierdzona przez wszystkie państwa unijne; wśród przedsiębiorstw, które chce ukarać KE, są między innymi 3HC Semiconductors i King-Pai Technology z Chin kontynentalnych oraz Sinno Electronics i Sigma Technology z Hongkongu.
„FT” zwraca uwagę, że Unia Europejska dotychczas unikała nakładania restrykcji na chińskie podmioty, tłumacząc to brakiem dowodów na dostarczanie Rosji broni przez stronę chińską.
Komisja napisała we wniosku o wprowadzenie sankcji, że 3HC, producent chipów komputerowych, „usiłuje ominąć kontrole eksportowe i zdobyć (…) dobra produkowane w USA, wspierając siły zbrojne Rosji i/lub bazę przemysłowo-zbrojeniową”.
Niedawno amerykański resort finansów poinformował, że firma King-Pai dostarcza Rosji mikroelektronikę, która ma zastosowania militarne, w tym w systemach naprowadzania pocisków rakietowych”.
KE proponuje również rozszerzenie listy dóbr objętych zakazem eksportu do Rosji – pisze „FT”.
16:33 Dziewięć osób rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu chersońskiego
Dziewięć osób, w tym dziecko, zostało rannych w poniedziałek w wyniku rosyjskich ostrzałów miejscowości w obwodzie chersońskim – powiadomiły lokalne władze.
Wojska rosyjskie ostrzelały w poniedziałek m.in. miejscowości Antoniwka i Stanisław. Na wieś Kizomys spadły rosyjskie bomby lotnicze. Celem ataków były obiekty cywilne, w tym domy mieszkalne, infrastruktura, siedziba lokalnych władz.
W efekcie rannych jest co najmniej dziewięć osób, w tym dziewięcioletni chłopiec.
W ostatnim czasie władze obwodu chersońskiego informują o nasileniu rosyjskich ostrzałów, niemal codziennie donosząc o ofiarach śmiertelnych. W wyniku ostrzałów Chersonia 3 maja zginęły 24 osoby. Rosyjskie pociski tego dnia uderzyły m.in. w supermarket, dworzec kolejowy i stację benzynową.
15:48 Ukraińskie władze: Rosja zablokowała działanie umowy zbożowej, odmawiając rejestracji statków
Rosja ponownie de facto zablokowała działanie „inicjatywy zbożowej”, odmawiając rejestracji statków z produkcją rolną i przeprowadzania ich inspekcji – powiadomiło w poniedziałek ukraińskie ministerstwo infrastruktury.
– Destruktywna polityka Rosji uniemożliwia sporządzenie planu inspekcji zgodnie z procedurami Wspólnego Centrum Koordynacyjnego, przewidującymi codzienne uzgadnianie grafiku inspekcji statków wpływających i wypływających – powiadomił resort infrastruktury w komunikacie na Facebooku.
Na mocy umów zbożowych, które Rosja i Ukraina równolegle zawarły z ONZ i Turcją, WCK koordynuje wywóz produktów rolnych z Ukrainy przez porty na południu kraju.
Działania Rosji, jak podkreślono w komunikacie, są sprzeczne z warunkami obowiązującego porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża z portów na Morzu Czarnym. Ministerstwo powiadomiło, że na wodach terytorialnych Turcji na inspekcję oczekuje 90 statków, z których 62 to jednostki czekające na załadunek. Inspekcje zostały wstrzymane w obu kierunkach.
W warunkach wojskowej blokady ukraińskich portów przez Rosję w lipcu 2022 r. przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne „lustrzane” umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez ukraińskie porty czarnomorskie. Po dwukrotnym przedłużeniu obecna umowa wygasa 18 maja. Moskwa, podobnie jak w poprzednich przypadkach, zagroziła nieprzedłużeniem umowy. Turcja i ONZ podejmują działania na rzecz jej kontynuacji.
15:41 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa: wojna w Ukrainie ma charakter globalny
Wojna w Ukrainie ma charakter globalny. Do sankcji na Rosję przyłączyła się zdecydowana większość państw głosujących w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ – mówił w poniedziałek we Wrocławiu wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.
Wiceszef MON wygłosił w poniedziałek na Uniwersytecie Wrocławskim wykład „Świat do nowa. Wnioski z rosyjskiej agresji na Ukrainę dla polskiej polityki zagranicznej i obronnej”.
Ociepa wskazywał, że wojna w Ukaranie ma charakter globalna. – Do sankcji na agresora dołączyły się Australia, Nowa Zelandia, Japonia Korea Południowa, zdecydowana większość państw głosujących w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ – mówił wiceszef MON.
To zdaniem Ociepy powoduje, że polska polityka zagraniczna i obronna powinny być „zdecydowanie bardziej globalna”. – Rosyjska agresja na Ukrainę jest swego rodzaju testem dla całego wolnego świata. Powstrzymywanie Rosji powinno być dziś naszym obowiązkiem. Rosja jest obecna ze swoją narracją historyczną i dotyczącą konfliktu w Ukrainie na całym świecie – mówił wiceminister.
Jak przekonywał Ociepa, że aby polska dyplomacja była skuteczna w powstrzymywaniu rosyjskiej narracji, powinna być obecna w Afryce, w Azji i w Ameryce Południowej. – Skończył się czas uprawiania polityki zagranicznej tylko w wymiarze regionalny, europejskim. Musimy patrzeć szerzej. To samo dotyczy polityki obronnej – mówił.
W tym kontekście Ociepa wskazał na „dodatkowe znaczenie” zakupu uzbrojenia przez Polskę w Korei Południowej. – To ma wymiar nie tylko zakupowy (…) ale także tą refleksję, że my musimy mieć po swojej stornie kraje wolnego świata Indo-Pacyfiku – mówił.
Wiceszef MON wskazał też, że przez Indo-Pacyfik przechodzi dwie trzeci światowego handlu. – Jeżeli dojdzie do blokady Indo-Pacyfiku to skutki będą daleko większe niż te spowodowane wojną w Ukrainie – wskazywał.
Ociepa wskazał też na konieczność „bałtyzacji” polskiej polityki zagranicznej i obronnej. – Rosja będzie podejmować coraz bardziej agresywne działania w basenie Morza Bałtyckiego (…) Musimy w związku z tym stworzyć nowy format współpracy, który ja nazywam Gdańską Ósemką z państwami Morza Bałtyckiego z wyłączeniem Rosji, choć warto tu zaprosić też Norwegię – mówił.
Dodał, że Polska ze względu na rozmiar kraju i znaczenie geopolityczne, powinna pokazać tu przywództwo polityczne. – Nie tylko w Europie Środkowo-Wschodnie, ale również w basenie Morza Bałtyckiego. Jeśli udałoby się nam stworzyć nową platformę do współpracy politycznej między Polską a państwami bałtyckiemu, w tym skandynawskimi, byłoby to niezwykle cenne – również jako lewar dla naszej polityki europejskiej – mówił Ociepa.
15:19 Ukraiński resort obrony informuje o „taktycznych sukcesach” Rosjan w rejonie Bachmutu, Awdijiwki i na kierunku łymanskim
O „taktycznych sukcesach” sił przeciwnika na wschodzie kraju na kierunkach awdijiwskim, bachmuckim i łymanskim powiadomiło w poniedziałek Military Media Center, platforma medialna podlegająca ministerstwu obrony Ukrainy.
– W ostatnich dniach przeciwnik prowadzi działania ofensywne na kierunkach awdijiwskim, bachmuckim i łymanskim i ma tam sukcesy taktyczne – podało Military Media Center w Telegramie.
Główne wysiłki siły agresora skupiają się na próbach zajęcia Bachmutu i Marjinki, a także zablokowania tras zaopatrzenia dla Awdijiwki.
14:35 Czerwony Krzyż: w wyniku rosyjskiego ataku spłonęły magazyny z pomocą humanitarną
W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego Odessy na południu Ukrainy spłonęły magazyny z pomocą humanitarną – poinformował w poniedziałek Ukraiński Czerwony Krzyż. Wstrzymano wydawanie pomocy. W Mikołajowie uszkodzony został mobilny szpital.
Wskutek poniedziałkowego ataku na Odessę zniszczony został skład z pomocą humanitarną Ukraińskiego Czerwonego Krzyża o powierzchni 1 tys. m kw. Pożar pochłonął wszystkie zapasy, które były tam zmagazynowane.
Jak dodał Czerwony Krzyż, w niedzielę w rosyjskim ostrzale uszkodzony został szpital mobilny w Mikołajowie. Część sprzętu nie jest już zdatna do użytku.
Pracownicy ani wolontariusze organizacji nie ucierpieli w rosyjskich atakach.
Jak czytamy w komunikacie, od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie uszkodzonych albo zniszczonych zostało 25 budynków Ukraińskiego Czerwonego Krzyża.
14:25 Prezydent Czech sytuacja i stopień zniszczeń na Ukrainie przypominają pola bitew II wojny
Prezydent Czech Petr Pavel powiedział w poniedziałek podczas rocznicowych uroczystości zakończenia II wojny światowej, że sytuacja i zniszczenia na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie przypominają pola bitew II wojny światowej. Premier Petr Fiala stwierdził, że Rosja nie może zwyciężyć na Ukrainie.
Prezydent Pavel przypomniał, że sowieckie jednostki, które zbliżały się w 1945 roku do Pragi nosiły nazwy 1, 2 i 4 Frontu Ukraińskiego, a Ukraina sama jest teraz obiektem agresji ze strony jednego ze zwycięskich mocarstw tamtych czasów, Rosji. Zwrócił uwagę, że szacunek okazywany dzisiaj tamtym poległym nie powinien być wykorzystywany przez propagandystów. Uznał, że pokolenie ówczesnych żołnierzy sowieckich nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to, czym Rosja jest dzisiaj.
Premier Fiala powiedział po uroczystościach, że o wydarzeniach z okresu II wojny światowej trzeba pamiętać w kontekście obecnego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa. Stwierdził, że Rosja nie może wygrać na Ukrainie, że Ukraińcy walczą o prawo do decydowania o swoim losie. Dodał, że Republika Czeska ma tę zaletę, że jest członkiem UE i NATO.
13:20 Szef wywiadu wojskowego: po II wojnie światowej dziś znów jesteśmy w centrum oporu
Ukraina, która wniosła wybitny wkład w zwycięstwo w II wojnie światowej, dziś znów jest w centrum oporu wobec agresji. Zapłata za zbrodnie, które popełnia dziś Rosja, jest jednak nieunikniona – oświadczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow.
– 8 maja obchodzimy Dzień Pamięci i Pojednania. Tego dnia, pamiętając o wyczynie narodu ukraińskiego i jego wybitnym wkładzie w zwycięstwo koalicji antyhitlerowskiej, wyrażamy szacunek i wdzięczność dla wszystkich walczących z nazizmem – napisał Budanow w poniedziałek na Telegramie.
Generał wskazał, że jego kraj walczy dziś przeciw rosyjskiej inwazji i imperialnym planom Moskwy, które miały doprowadzić do „zakończenia ukraińskiej historii”. – My (jednak) mocno stoimy, walczymy i żyjemy! Zwycięstwo będzie nasze! – zapewnił.
– I zemścimy się za każdą rakietę, bombę, za każdy zniszczony dom, za niezliczone ofiary i cierpienia dzieci i matek, za każdą zbrodnię popełnioną na Ukrainie! Rosyjska orda zachłyśnie się krwią swoich żołnierzy na ukraińskiej ziemi! Bo żadna armia świata nie pokona narodu, który posiada nieśmiertelną wolę życia, niezłomną siłę ducha i potężne, odważne wojsko! – oświadczył Budanow.
12:12 Alarm powietrzny odwołany, trwał ok. 40 minut
Około 40 minut trwał alarm powietrzny ogłoszony w poniedziałek w południe na terytorium całej Ukrainy po doniesieniach o aktywności rosyjskiego lotnictwa wojskowego. Alarm został odwołany o godz. 12.44 (godz. 11.44 w Polsce).
Syreny ostrzegające przed niebezpieczeństwem zawyły po informacjach o starcie w Rosji myśliwca MiG-31K, który może przenosić rakiety hipersoniczne Kindżał.
Wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o zniszczeniu 35 dronów Shahed, które atakowały w nocy Kijów i obwód kijowski. W stolicy rannych zostało pięć osób. Ułamki zestrzelonych maszyn uszkodziły m.in. samochody, zbiornik paliwa i spadły na budynek mieszkalny – przekazały lokalne władze.
Około północy rosyjska armia zaatakowała również pociskami rakietowymi obwód odeski na południu Ukrainy, część rakiet strącono.
11:36 Mer Kijowa: nocny nalot dronów był największym atakiem tych maszyn od początku inwazji
Nocny atak dronów na Ukrainę był największym atakiem z użyciem tych maszyn od początku rosyjskiej inwazji – oświadczył w poniedziałek mer Kijowa Witalij Kliczko, który opublikował zdjęcia budynków, zniszczonych przez odłamki zestrzelonych bezzałogowców.
– Minionej nocy barbarzyńcy urządzili największy atak dronów-kamikadze. Wypuścili prawie 60 Shahedów. 36 z nich leciało na stolicę (wojsko mówi o 35 dronach – PAP). Wszystkie zostały zniszczone przez obronę powietrzną – napisał Kliczko na Telegramie.
Opublikował tam zdjęcia zniszczonego bloku mieszkalnego w dzielnicy Swiatoszyno, w który trafiły odłamki drona. – Szczęśliwie obeszło się bez ofiar. Rannych zostało jednak pięć osób w dwóch dzielnicach miasta. (…) Dwie poszkodowane osoby zostały hospitalizowane, jedną zoperowano. Lekarze mówią, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – podkreślił mer Kijowa.
Kliczko zapewnił, że władze miasta udzielą niezbędnej pomocy poszkodowanym i odbudują zniszczone mieszkania.
11:17 Alarm powietrzny na terytorium całego kraju
Władze Ukrainy ogłosiły w poniedziałek około południa (ok. godz.11 w Polsce) alarm powietrzny na terytorium całego państwa. Przyczyną jest prawdopodobnie aktywność rosyjskiego lotnictwa wojskowego. W godzinach nocnych Rosjanie zaatakowali Kijów i obwód kijowski 35 dronami bojowymi Shahed.
W Kijowie syreny zawyły tuż przed południem. Władze zaapelowały do mieszkańców o niezwłoczne ukrycie się w schronach. Użytkownicy Telegramu donoszą o starcie z lotniska w Rosji myśliwca MiG-31K, który może przenosić rakiety hipersoniczne Kindżał.
W godzinach porannych ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że zniszczyły 35 dronów Shahed, które atakowały Kijów i obwód kijowski. W stolicy rannych zostało pięć osób. Ułamki zestrzelonych maszyn uszkodziły m.in. samochody, zbiornik paliwa i spadły na budynek mieszkalny – przekazały lokalne władze.
Około północy rosyjska armia zaatakowała również pociskami rakietowymi obwód odeski na południu Ukrainy, część rakiet strącono.
10:12 Premier: na ziarnach ideologii radzieckiej wyrósł raszyzm
Rosja, która wywołała największą wojnę od czasów II wojny światowej, „na ziarnach ideologii radzieckiej” wyhodowała raszyzm – oświadczył w poniedziałek, w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, premier Ukrainy Denys Szmyhal.
– Po II wojnie światowej ludzkość powtarzała słowa „nigdy więcej” donosząc kolejnym pokoleniom prawdę o okrucieństwie wojny. Prawda jednak jest taka, że reżim radziecki, który wraz z nazistowskim wywołał najbardziej krwawą wojnę w dziejach świata przetrwał i przywłaszczył sobie zasługi zwycięstwa – napisał Szmyhal na Telegramie.
– Na ziarnach radzieckiej ideologii w Rosji wyrósł raszyzm. I właśnie Rosja wywołała obecnie największą wojnę od czasów II wojny światowej – podkreślił.
Premier wskazał, że dziś świat ponownie zjednoczył się, by odeprzeć agresję Rosji. – Ukraina straciła w tych straszliwych latach (II wojny światowej) osiem milionów swoich obywateli. I dziś traci najlepszych synów i córki, by żyć pod spokojnym niebem. Rosja natomiast latami powtarzała swym wyimaginowanym wrogom, że „może powtórzyć”. Powtórzyć wojnę, zabójstwa i ruinę – zaznaczył.
Szmyhal ocenił, że takie podejście odróżnia współczesną Rosję od Ukrainy. – Bo my pamiętamy wszystkich, którzy oddali życie w walce o pokój podczas II wojny światowej. I my zwyciężamy. Po to, by żyć, tworzyć i rozwijać – napisał szef premier.
W ubiegłym tygodniu Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy uznała rosyjski system polityczny za raszyzm, potępiła go i wezwała inne państwa, by zrobiły to samo.
Według przegłosowanego wówczas dokumentu oznaki raszyzmu to: militaryzm, kult przywódcy i sakralizacja instytucji państwowych, agresywne uciskanie i/albo negowanie istnienia innych narodów, narzucanie innym narodom języka rosyjskiego i rosyjskiej kultury, promowanie ideologii „ruskiego miru”, systematyczne łamanie norm i zasad prawa międzynarodowego, a także podważanie suwerennych praw innych państw, ich integralności terytorialnej i uznanych na arenie międzynarodowej granic.
9:50 Wywiad wojskowy: rosyjskie wojska mają problemy z amunicją, ale w Donbasie jej nie żałują
Rosyjskie wojska na Ukrainie mają problemy z amunicją, ale w Bachmucie i Awdijiwce w Donbasie jej nie żałują – powiedział portalowi RBK-Ukraina Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Jusow ocenił, że straty w składzie osobowym i sprzęcie wszystkich rosyjskich jednostek prowadzących działania szturmowe na kierunku bachmuckim są „ogromne”. Dotyczy to też najemników z Grupy Wagnera – dodał.
Zaznaczył, że prywatne firmy wojskowe, w tym Grupa Wagnera, kontynuują werbunek ludzi do walk, ale nie bez trudności.
Według przedstawiciela HUR rosyjskie siły przechodzą do działań obronnych na całej linii frontu oprócz kilku odcinków, na których kontynuowane są próby operacji ofensywnych. Dotyczy to m.in. Bachmutu i Awdijiwki, gdzie – jak podkreślił – rosyjskie siły „nie żałują” amunicji.
– Choć są informacje o problemach z amunicją, sprzętem, pojazdami opancerzonymi oraz artylerią – powiedział Jusow.
9:18 Zełenski w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej: dziś znów walczymy ze złem
Pamiętając o bohaterstwie milionów Ukraińców w czasie II wojny światowej ponownie walczymy dziś ze złem i znowu nie jesteśmy w tej walce osamotnieni – oświadczył w poniedziałek, w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
– Wspominając bohaterstwo milionów Ukraińców w wojnie przeciwko nazizmowi, widzimy takie samo bohaterstwo w działaniach naszych żołnierzy także dziś (…). Zło, niestety, powróciło. Tak, jak wówczas wtargnęło do naszych wsi i miast, tak robi to i teraz. Jak wtedy zabijało naszych ludzi, tak zabija i dziś. Choć agresor jest inny, to ma taki sam cel: zniewolenie albo zagładę – powiedział prezydent.
Zełenski podkreślił, że Ukraina nie jest w swej walce osamotniona, gdyż po jej stronie stoi cały wolny świat.
– Walczyliśmy wtedy i walczymy dziś o to, by nikt znowu nie zniewalał innych narodów ani nie niszczył innych krajów. A całe to stare zło, które przywraca współczesna Rosja, zostanie pokonane tak samo, jak pokonany został nazizm – oświadczył.
Zełenski poinformował, że w poniedziałek wniósł do parlamentu projekt ustawy, w którym zaproponował ustanowienie 8 maja Dniem Pamięci Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej. Przekazał także, że podpisał dekret, zgodnie z którym 9 maja będzie obchodzony na Ukrainie jako Dzień Europy.
– Będzie to Dzień Europy, która wspiera Ukraińców przez całe te dziewięć lat (rosyjskiej) agresji i 439 inwazji (Rosji) na pełną skalę. (…) Będzie to Dzień Europy – naszej sojuszniczki, która daje schronienie naszym kobietom i dzieciom. Która nie podważa naszej suwerenności i nie kwestionuje prawa do wyboru własnej drogi rozwoju. Która nigdy nie nazywa Ukrainy „wymyślonym” czy „sztucznym” tworem. I która daje nam broń, byśmy mogli bronić siebie i ją – naszą Europę! – powiedział prezydent Ukrainy.
Do 2015 roku Ukraina obchodziła zakończenie II wojny światowej tak jak Rosja, 9 maja. W 2015 roku obchody przeniesiono na 8 maja, ustanawiając Dzień Pamięci i Pojednania.
8:38 Resort obrony W. Brytanii: Rosja werbuje migrantów z Azji Środkowej na wojnę przeciwko Ukrainie
Rosyjscy werbownicy próbują pozyskać na wojnę przeciwko Ukrainie migrantów z Azji Środkowej, oferując im wysokie pensje i możliwość szybkiego uzyskania obywatelstwa – przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, rosyjscy werbownicy, w tym ci mówiący po tadżycku i uzbecku, regularnie odwiedzają meczety i biura imigracyjne próbując pozyskać ochotników, którym według Radia Wolna Europa oferowane są premie przy zapisie w wysokości 2390 dolarów i pensje do 4160 dolarów miesięcznie.
Migrantom oferowano również szybką ścieżkę uzyskania obywatelstwa rosyjskiego, trwającą od sześciu miesięcy do roku, zamiast normalnych pięciu lat.
– Wysokie miesięczne wynagrodzenie i bonusy za zaciągnięcie się skuszą niektórych pracowników migrujących. Ci rekruci zostaną prawdopodobnie wysłani na ukraińskie linie frontu, gdzie wskaźnik ofiar jest wyjątkowo wysoki. Rekrutacja migrantów jest częścią prób rosyjskiego ministerstwa obrony, aby zrealizować swój cel, jakim jest pozyskanie 400 tys. ochotników do walki na Ukrainie. Władze prawie na pewno starają się opóźnić każdą nową jawną obowiązkową mobilizację na tak długo, jak to możliwe, aby zminimalizować niezadowolenie w kraju – napisano w aktualizacji wywiadowczej.
8:11 ISW: wątpliwe, czy Rosja może prowadzić kampanię obronną na całej linii frontu
Jest wątpliwe, czy Rosja może prowadzić spójną kampanię obronną na całej linii frontu na Ukrainie – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Think tank zwraca uwagę na poważne rozbieżności w strukturze dowodzenia siłami rosyjskimi.
Według analityków ISW przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow mógł zaszantażować rosyjskie dowództwo wojskowe, by zmusić je do przekazania amunicji najemniczej Grupie Wagnera atakującej Bachmut w obwodzie donieckim.
Kadyrow zagroził przerzuceniem swoich sił do Bachmutu z innych odcinków frontu, co zagroziłoby rosyjskim liniom obrony – podkreśla ISW. Wcześniej założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zapowiedział, że podlegli mu najemnicy wycofają się z Bachmutu, jeśli nie otrzymają zaopatrzenia.
Kadyrow i Prigożyn zmusili tym samym szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego generała Walerija Gierasimowa do wznowienia dostaw amunicji dla wagnerowców, choć resort obrony zmienił priorytet z zajęcia Bachmutu na przygotowanie do obrony przed ukraińską kontrofensywą.
W związku z tym, że Gierasimow musi ustępować żądaniom patronów podległych mu oddziałów, rodzą się wątpliwości, czy Rosja jest w stanie prowadzić spójną kampanię obronną na całej linii frontu – zaznaczają analitycy.
Zakończony sukcesem wspólny szantaż Kadyrowa i Prigożyna to kolejne świadectwo tego, że Gierasimow w rzeczywistości nie kontroluje wszystkich rosyjskich sił na Ukrainie, mimo że w styczniu nominalnie objął osobiste dowództwo nad działaniami rosyjskimi na Ukrainie – ocenia ISW.
7:13 Sztab: okupanci prowadzą przymusową „ewakuację” ludności w obwodzie zaporoskim
Rosyjskie siły okupacyjne prowadzą przymusową „ewakuację” ludności w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Mieszkańcy okupowanego miasta Tokmak „ewakuowani” są na południe, w stronę Berdiańska. „Ewakuacji” podlegają przedstawiciele władz okupacyjnych, kolaboranci, dzieci, nauczyciele i wychowawcy. Rodzicom, którzy odmawiają „ewakuacji” dziecka, grozi się nieprzepuszczaniem go do następnej klasy – czytamy w porannym komunikacie.
Na stacjach benzynowych ustawiają się kolejki. Kierowców poinformowano, że nie są planowane kolejne dostawy paliwa.
W miejscowości Wesełe w obwodzie zaporoskim zamknięto miejscowy posterunek policji sił okupacyjnych. Przed opuszczeniem lokalu spalono dokumenty.
Sztab informuje, że minionej doby rosyjskie wojska przeprowadziły 16 ataków rakietowych m.in. na miasta obwodów charkowskiego, chersońskiego, mikołajowskiego i odeskiego. Odnotowano też 61 ataków lotniczych i 52 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Wskutek ataków są zabici i ranni cywile. Uszkodzony został blok mieszkalny, domy i inna infrastruktura cywilna.
Główne wysiłki rosyjska armia koncentruje na kierunku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim w Donbasie. Zacięte walki toczą się o Bachmut i Marjinkę. Na tych odcinkach minionej doby wojska ukraińskie odparły 55 wrogich ataków. Rosyjskie siły ostrzelały Bachmut amunicją fosforową i zapalającą.
6:50 Rosjanie zaatakowali obwód kijowski 35 dronami, wszystkie strącono
Rosyjskie wojska zaatakowały w nocy z niedzieli na poniedziałek obwód kijowski 35 dronami bojowymi Shahed; wszystkie zostały strącone – poinformowały w poniedziałek rano ukraińskie Siły Powietrzne.
W Kijowie wskutek ataku rannych zostało pięć osób. Odłamki uszkodziły m.in. samochody, zbiornik paliwa i spadły na budynek mieszkalny – przekazały lokalne władze.
Około północy rosyjska armia zaatakowała również pociskami rakietowymi obwód odeski na południu Ukrainy, część rakiet strącono.
2:10 Władze Kijowa: co najmniej pięć osób rannych w wyniku rosyjskich ataków
Co najmniej pięć osób zostało rannych w wyniku nocnych rosyjskich ataków z powietrza na zachodnie dzielnice Kijowa – poinformował w poniedziałek nad ranem mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko na kanale Telegram.
Według Kliczki m.in. w dwupiętrowy budynek mieszkalny w dzielnicy Swiatoszyn uderzył wrak drona. Ranne zostały tam dwie osoby.
Administracja wojskowa miasta poinformowała, że w wyniku ataków doszło do zniszczeń.
Świadkowie powiedzieli agencji Reutera, że słyszeli liczne eksplozje w Kijowie, a przedstawiciele władz twierdzili, że systemy obrony powietrznej odpierały rosyjskie ataki.
0:11 Władze: doszło do ataku rakietowego na Odessę
Doszło do ataku rakietowego wroga na Odessę – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk na kanale Telegram.
Ukraińska telewizja Suspilne podała informacje o pożarze, który wybuchł w Odessie wskutek ataku rakietowego, oraz o eksplozjach w innym mieście na południu kraju, Chersoniu.
Alarm przeciwlotniczy ogłoszono także w stolicy, Kijowie, i innych regionach kraju.
PAP/raf