Kiedy nasza Marynarka Wojenna otrzyma nowoczesne fregaty – czyli jakie są postępy programu „Miecznik”. Co z budową kolejnych niszczycieli min, a także zapowiadaną przez ministra obrony budową okrętów podwodnych? O tym Michał Pacześniak porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, który będzie Cezary Cierzan, dyrektor Biura Projektów Morskich, odpowiedzialnego za program „Miecznik” z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Rozmowa rozpoczęła się punktualnie o godz. 8:30. Jej zapis pojawi się na naszej stronie ok. godz. 9:00.
Waloryzacja 800 plus i ewentualna zmiana Konstytucji RP, w tym przejmowanie rosyjskich majątków, z których finansowane są zbrodnie na Ukrainie. W „Śniadaniu Polityków” poruszymy te tematy, jak również porozmawiamy o planie Scholza. Na dyskusję parę minut po godz. 9:00 zaprasza Krzysztof Świątek. Jego rozmówcami będą Jarosław Sellin, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Rutka, poseł Nowej Lewicy, Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski, oraz Artur Dziambor, poseł Wolnościowców.
Od 18 lat na początku maja w Wilnie spotykają się Polacy mieszkający na Litwie. Najwięcej przybywa ich z samego Wilna i rejonu wileńskiego. To prawie 200 tysięczna społeczność, której nie sposób nie zauważyć. W tym roku kilkanaście tysięcy osób wędrowało ulicami Wilna, od budynku Sejmu litewskiego, ulicą Giedymina, Świętojańską, obok Pałacu Prezydenckiego i Pałacu Paców w którym mieści się Ambasada Polska w Wilnie – a potem Zamkową, Wielką i Ostrobramską. Parada jest wyrazem dumy z bycia Polakiem na Litwie oraz demonstracją jedności. Wśród uczestników byli przedstawiciele polskich organizacji społecznych, polskie szkoły i przedszkola, zespoły artystyczne i liczne grono rodaków z Polski. W „Manufakturze Reportażu” po godz. 21:00 opowiemy o tym wydarzeniu, a także o fenomenie 200-tysięcznej społeczności Polaków mieszkających na Litwie. I choć jak pisał w I połowie XIX wieku polski wieszcz Adam Mickiewicz Litwo Ojczyzno moja…, wciąż Polacy tu są, pamiętają i pielęgnują polskie tradycje. Choć także spotykają się z przeróżnymi problemami. O tym wszystkim usłyszymy w reportażu „Ojczyzno moja…”.
pb