Daj się ponieść naturze i muzyce. Weź głęboki oddech. Zatańcz na
Festiwalu Twórczości Ludowej EtnoBaltica, już 7-9 lipca 2023 r. w Swołowie!
W tym roku Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica odbędzie się po raz piąty i zamieni Swołowo – stolicę Krainy w kratę w wielobarwny tygiel tradycji dzięki żywym rytmom muzyki ludowej, oryginalnemu wystrojowi oraz interesującym muzykom etno z różnych stron Polski.
Początek wakacji upłynie pod znakiem folkloru, ponieważ w dniach 7-9 lipca, w Swołowie, po raz piąty odbędzie się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica, który organizowany jest przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk.
W ciągu swojej kilkuletniej historii EtnoBaltica urosła do rangi wydarzenia wyjątkowego, które jest jedynym w swoim rodzaju na Pomorzu – w tej chwili można powiedzieć, że popularność festiwalu ma zasięg ogólnopolski, a sama nazwa EtnoBaltica stała się marką rozpoznawalną w kręgach pasjonatów polskiej kultury ludowej i nie tylko. Dzięki temu każdego lata wydarzenie to zamienia Swołowo w wielobarwny tygiel tradycji, dzięki żywym rytmom muzyki ludowej, oryginalnemu wystrojowi oraz interesującym muzykom gatunku etno z różnych stron Polski.
EtnoBaltica to ukłon w stronę polskiego folkloru, wydarzenie, którego nadrzędnym celem jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych. Pielęgnując je, wypełniamy misję promocji kultury, trafiając do szerokiego grona odbiorców: miłośników muzyki ludowej i etno, dzieci i rodziców zainteresowanych różnorodnymi warsztatami i aktywnym spędzaniem czasu oraz turystów odwiedzających latem miejscowości nadmorskie.
– Warte uwagi jest również to, że w poprzednich edycjach festiwal gościł miłośników kultury ludowej z różnych zakątków naszego kraju, a także z zagranicy. Odwiedziły nas osoby zarówno z Warszawy i Gdańska, jak i z Luksemburga, Irlandii czy Niemiec. To pokazuje, że muzyka etno oraz cała kulturalna otoczka EtnoBaltici cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na organizację festiwalu otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Wsparciem finansowym wspomógł nas również współorganizator tegorocznej EtnoBaltici, którym jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi – dodaje Zbigniew Gach, dyrektor CKiBP.
Partnerzy wydarzenia: Narodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.
Patronami medialnymi EtnoBaltici są: Program I Polskiego Radia, Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia, TVP Kultura, Pismo Folkowe, GP24, Głos Pomorza, TVP 3 Gdańsk oraz Radio Gdańsk.