W dniach 16-25 czerwca 2023 r. w Gdyni startuje Święto Morza. Jak co roku obchodom towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne, historyczne, sportowe i rozrywkowe. Gdynia zaprasza miłośników morskich klimatów na wspólne świętowanie. Bogaty program wydarzeń obejmuje m.in.: żeglarską paradę świętojańską, seanse w Planetarium Uniwersytetu Morskiego, Cudawianki, morską strefę aktywności na plażach, święto Marynarki Wojennej, zwiedzanie okrętów, żaglowców i jachtów, a także koncerty, festyny i spacery po mieście z przewodnikiem. Będzie się działo!
Początek letnich wakacji to idealny moment na rodzinną rozrywkę w Gdyni. Jak zawsze przy tej okazji, miasto będzie tętnić aktywnościami i atrakcjami związanymi ze wszystkim, co na wodzie – tegoroczny program Święta Morza to łącznie ponad 40 różnorodnych, ogólnodostępnych wydarzeń.
Poszczególne elementy programu odbędą się m.in. oczywiście w nadmorskich przestrzeniach miasta, ale także w placówkach kulturalnych i muzeach, obiektach naukowych uczelni wyższych, czy innych miejskich plenerach związanych z morską tożsamością Gdyni.
– Zapraszam do radosnego, wspólnego świętowania. Na mieszkańców i turystów czeka moc atrakcji przygotowanych przez Miasto Gdynię i partnerów Święta Morza. Tradycyjnie już na dobry początek koncert w gdyńskiej Muszli przy Placu Grunwaldzkim, który rozpocznie się 16 czerwca o godzinie 18:00. W niezwykle bogatym programie są też parady, festyny, regaty i mnóstwo sportowych aktywności. Wstęp jest wolny, ale na wiele atrakcji warto się wcześniej zapisać, bo liczba miejsc jest ograniczona – zachęca Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
Parady, uroczystości, koncerty i wystawy
Świętowanie w morskim klimacie rozpocznie się już w piątek, 16 czerwca od części oficjalnej,
czyli uroczystego i symbolicznego złożenia wieńców na morzu – w ten sposób przedstawiciele miasta i innych instytucji składają hołd tym, którzy odeszli „na wieczną wachtę”. Tego samego dnia rozpocznie się też cykl innych wydarzeń – foto-spacerów i wystaw, a także koncert otwarcia w Muszli przy placu Grunwaldzkim.
Im dalej, tym więcej możliwości – program każdego z kolejnych dni to liczne propozycje
dla młodszych i starszych miłośników morza, łącznie z regatami, spotkaniami i wystawami z lokalną historią w tle, świętem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i świętem Marynarki Wojennej
oraz wydarzeniem, na które co roku czekają setki gdynian i fanów żeglarstwa – VII Żeglarską Paradą Świętojańską po Zatoce Gdańskiej na trasie Gdańsk-Sopot-Gdynia. To prawdziwa gratka nie tylko
dla mieszkańców i turystów, ale także dla wszystkich tzw. shipspotterów, którzy będą mieli okazję uchwycić imponujące jednostki zmierzające wzdłuż gdyńskiego nabrzeża.
– Najbardziej widowiskowym wydarzeniem, które Pomorski Związek Żeglarski zorganizuje w ramach tegorocznego Święta Morza, będzie Żeglarska Parada Świętojańska, która przepłynie z Gdańska
do Gdyni. Spodziewamy się, że weźmie w niej udział ponad setka jachtów i żaglowców. Będzie więc
co podziwiać. Zapraszamy również na inne nasze imprezy, jak choćby odsłonięcie kolejnych tablic
w Alei Żeglarstwa Polskiego czy Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Święto Morza zawsze #wGdyni
Ucztą dla oczu i uszu w ciągu całego tygodnia będą liczne wystawy, seanse, spektakle, spacery z przewodnikiem, m. in.: oprowadzania i nocowanie w muzeum, seanse w planetarium Uniwersytetu Morskiego, spacery historyczne, gra miejska, dni otwarte w Szkole Morskiej przy ul. Polskiej z symulatorami nawigacji i siłowni statków (22 czerwca), odsłonięcie w Alei Żeglarstwa Polskiego tablicy Andrzeja Lutomskiego, ekspozycja Automobilklubu z udziałem grupy rekonstruktorów – lata 70-te. W sobotę 24 czerwca odbędzie się inauguracja 27. Sceny Letniej na plaży w Orłowie, którą otworzy premiera spektaklu „Na waleta!”. Na kinomanów czeka morska oferta Gdyńskiego Centrum Filmowego – projekcje filmów „Avatar. Istota wody”, „Orzeł. Ostatni patrol” i „Mała syrenka” w nowej odsłonie.
Przystanek Hobby zaprasza na wystawę i warsztaty modelarskie, Muzeum Emigracji – otworzy wystawę poświęconą „Baltonie”, a na stanowisku Narodowego Banku Polskiego można będzie wymienić monetę 5-złotową na monetę okolicznościową „Przekop Mierzei Wiślanej”.
Zapraszamy także na koncerty i wydarzenia muzyczne, w tym: CUDAWIANKI (z wyplataniem wianków i strefą foodtruck), Bałtycki Festiwal Morski i koncerty szantowe w jachtklubach.
Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę czerwca obchodzone jest Święto Marynarki Wojennej. Już od godz. 10.30 obchody rozpocznie uroczystość przy ORP Błyskawica oraz Pomniku Polski Morskiej, odbędzie się efektowny przemarsz z towarzyszeniem orkiestry wojskowej, zostanie oddany salut z okrętu. Przygotowano do zwiedzania okręty MW, a także festyn na Molu Południowym – piknik marynarski, gdzie na głodnych – nie tylko wrażeń – czekać będzie grochówka z kuchni wojskowej.
Lato zaczyna się #wGdyni
W ramach tzw. GDYŃSKIEGO PORUSZENIA – miasto zaprasza nie tylko na gdyńskie plaże, gdzie sezon kąpielowy otwarty zostanie przed południem 23 czerwca. W kolejne soboty 17 i 24 czerwca można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach tenisa plażowego. W środowy wieczór spod Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” wyruszy cykliczny Bieg Śledzia, a od godz. 19.00 w piątek 23 czerwca wystartuje Nocny Bieg Świętojański. 25 czerwca na terenie bazy kontenerowej odbędzie się bieg na dystansie 1 mili morskiej One Terminal RUN Gdynia Hutchison Ports 2022.
Zapraszamy również na Jarmark Morski koło fontann przy al. Jana Pawła II, wizyty wycieczkowców, szlak kulinarny, konkurs fotograficzny oraz festyny w dzielnicach Gdyni.
Imprezy towarzyszące Świętu Morza wydarzą się w przestrzeni całego miasta, po których poprowadzi mapka przygotowana w aplikacji na smartfony (kod QR) Szczegóły również na plakatach i w aplikacji na smartfony.
Aktualizowany na bieżąco program dostępny jest na stronach: www.gdynia.pl/swietomorza oraz na www.facebook.com/swietomorza/