W piętek rozpoczęła się dwudniowa impreza edukacyjna pod tytułem „Archeologia Westerplatte”. Jest ona częścią V edycji Europejskich Dni Archeologii – międzynarodowego projektu realizowanego w Polsce od 2019 r.
Na terenie historycznego pola bitwy na półwyspie obejrzeć będzie można około 300 eksponatów odnalezionych podczas badań trwających od 2016 roku. Archeolodzy znaleźli tam około 60 tys. przedmiotów będących na wyposażeniu Obrońców Westerplatte. Wszystkich jednak pokazać nie można (więcej o odkryciach w reportażu Anny Rębas zatytułowanym „Odkopane losy”, który można wysłuchać >>>TUTAJ).
Impreza edukacyjna na Westerplatte jest częścią V edycji Europejskich Dni Archeologii – międzynarodowego projektu realizowanego w Polsce od 2019 roku. W ramach wydarzenia przewidziano przeprowadzenie wielu muzealnych lekcji archeologicznych.
Celem zajęć prowadzonych przez pracowników Działu Archeologicznego i Działu Edukacyjnego Muzeum jest przybliżenie dziedzictwa archeologicznego i historii Westerplatte oraz uświadomienie potrzeby dbania o wspólne dziedzictwo kulturowe.
Ciekawostką jest fakt że zajęcia będą prowadzone w miejscach na co dzień niedostępnych – na terenie prac wykopaliskowych prowadzonych przez Muzeum w ramach X etapu badań archeologicznych na Westerplatte.
W sobotę spacery z archeologami rozpoczynają się o godzinie 10:00.
Z kierownikiem działu archeologicznego Muzeum Drugiej Wojny Światowej Filipem Kuczmą i pracownikami jego zespołu rozmawiała Anna Rębas:
Anna Rębas/aKa