Rozpoczynające się wakacje, bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży, a także trwający jeszcze o nabór do szkół ponadpodstawowych oraz inwestycje w oświacie. Te kwestie Michał Pacześniak poruszy z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie Małgorzata Bielang, pomorski kurator oświaty. Początek spotkania punktualnie o godz. 8:30.
Powołania i rezygnacje w rządzie. O rekonstrukcjach porozmawiamy w „Komentarzach Radia Gdańsk”. Odniesiemy się również do umorzonej sprawy parodii procesji w trakcie Parady Równości, a także przedstawimy najnowsze szokujące dane dotyczące deportacji do Rosji ukraińskich dzieci. Andrzej Urbański kilka minut po godz. 9:00 do dyskusji zaprosi prof. Grzegorza Grochowskiego, politologa, wykładowcę akademickiego i prezesa fundacji „Wiem i Umiem” oraz Piotra Piotrowskiego, wykładowcę akademickiego i publicystę tygodnika „Gość Niedzielny”.
Dzień Wolności Podatkowej. Od środy nie płacimy podatków i zarabiamy tylko na siebie. Co z tego wynika? Polska wyprzedziła Hiszpanię w konsumpcji. Czy wpłynie to na naszą gospodarkę? Cudowne środki pseudomedyczne pod lupą UOKiK-u. Na ile uda się ukrócić proceder oszustów? Odpowiedzi w programie „Ludzie i Pieniądze” Iwona Wysocka poszuka z Błażejem Kucharskim, dyrektorem Colliers oraz Adam Protasiuk, dyrektorem Brands Polska. Pierwsze pytania chwilę po godz. 9:30.
W czwartek rozpocznie się dwudniowy wielki finał III Forum Morskiego Radia Gdańsk. Pierwsza debata na naszej antenie kilka minut po godz. 10:00. Jej temat to „Morskie farmy wiatrowe ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego polskiej gospodarki. Jak efektywnie połączyć ekologię z rozwojem przemysłowym, biorąc pod uwagę też inne źródła czystej energii?”. Prelegentami będą: Piotr Müller, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rzecznik prasowy rządu, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych, Lechosław Rojewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych Polskiej Grupy Energetycznej, i Robert Nowicki, członek zarządu PKN Orlen Neptun.
O godzinie 11:30 do drugiej debaty – zatytułowanej „Zielona energia. Jak efektywnie ją magazynować” – zasiądą: Karol Rabenda, wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Piotr Meller, prezes zarządu Energa Wytwarzanie, Mariusz Witoński, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, Mateusz Kowalewski, redaktor naczelny portalu gospodarkamorska.pl, i Przemysław Piesiewicz, ekspert rynku energetycznego.
O godzinie 13:00 zakończymy pierwszy dzień finału debatą „Bezpieczeństwo przemysłu morskiego. Mapa zagrożeń i szanse rozwoju. Fregata Miecznik – nowy wymiar bezpieczeństwa Polski w obliczu toczącej się wojny”. Tym razem rozmawiać będą: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes zarządu Polskich Linii Oceanicznych, Paweł Zariczny, dyrektor Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Gdańskiej, oraz Cezary Cierzan, dyrektor programu Miecznik Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Jak seniorzy powinni dbać o swoją skórę oraz chronić ją przed słońcem? Czym jest promieniowanie UV i jak różni się od innego skrótu UVA? Jakie krążą mity dotyczące ochrony przeciwsłonecznej? O tym w „Srebrnym Pokoleniu” po godz. 14:00 Anna Rębas porozmawia z prof. Romanem Nowickim, kierownikiem Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed.
Wiele złego w naszym życiu powodują stres i napięcie. Skąd się biorą i czy można je skutecznie redukować? Czym jest odporność psychiczna? O tym w „Pogotowiu Psychologicznym” po godz. 18:00 opowie Adam Kowalewski, psycholog, trener rozwoju osobistego. Zaprasza Joanna Matuszewska.
pb